Z tym zdjęciem chyba będzie problem?

Najsłynniejsze pozwy okładkowe w historii rocka!
Nirvana - Nevermind Nirvana - Nevermind Redakcja

Nirvana "Nevermind"

Jedna z najgłośniejszych spraw ostatnich lat. Spencer Elden pozwał zespół o bezprawne wykorzystanie jego wizerunku. Zarzucił twórcom, że okładka przedstawiająca nagiego bobasa podchodzi pod udostępnianie dziecięcej pornografii. Absurdalne kwoty odszkodowań i prasowa afera z tym związana obiegła wszystkie media. Sprawa została umorzona, nie było żadnych prawnych podstaw oskarżeń, tym bardziej, że sam pozywający wielokrotnie gubił się w zeznaniach.

Okładka płyty Korn Okładka płyty Korn materiały prasowe

Korn "Korn"

Zespół od lat słynie z mrocznych artystycznych okładek. Na ich debiutanckim albumie, pojawiło się zdjęcie dziewczynki siedzącej na huśtawce spoglądającej na wysoką, straszną postać, której cień odbija się na ziemi. Dziecko z okładki to Jessica Ferrara, córka jednego z realizatorów albumu. Pomysł był spontaniczny tak jak i "umowa" podpisana a propos praw wizerunkowych. Ferrara wspomina sesję jako miły dzień w parku, jednak do 8 klasy nie mogła oficjalnie zobaczyć zdjęcia okładkowego ze względu na jego przerażający charakter.

okładka debiutanckiego albumu Placebo/ materiały oficjalne z placeboworld.co.uk okładka debiutanckiego albumu Placebo/ materiały oficjalne z placeboworld.co.uk okładka debiutanckiego albumu Placebo/ materiały oficjalne z placeboworld.co.uk

Placebo "Placebo"

Okładka debiutanckiego albumu zespołu to zdjęcie małego Davida Foxa, który w wywiadzie dla Th Sun skomentował to tak: "To zdjęcie zniszczyło mi życie, od premiery albumu stałem się pośmiewiskiem wśród swoich rówieśników. Nikt nie chciał mnie znać, wszyscy mi dokuczali."

W 2012 roku pozwał fotografa i zaświadczył, że jego mama po sesji zdjęciowej, nigdy nie wyraziła oficjalnej zgody na wykorzystanie jego wizerunku.

Okładka płyty 'Some Girls' The Rolling Stones Okładka płyty 'Some Girls' The Rolling Stones materiały prasowe

Rolling Stones "Some Girls"

Album z 1978 promowała okładka zaprojektowana przez Petera Corriston'a. Jaskrawe kolory pomieszane z czarno białymi urywkami z gazet i twarzami znanych kobiet, między innymi Marylin Monroe czy Judy Garland. Niestety zespół nie zapytał o możliwość wykorzystania wizerunków i posypały się pozwy. Finalnie twarze artystek zostały zastąpione zdjęciami członków zespołu.

Okładkapłyty Dead Kennedys Okładkapłyty Dead Kennedys materiały prasowe

Dead Kennedys "Frankenchrist"

Naokoło zespołu krążyło dużo kontrowersji, artyści lubili prowokować. Tym razem ukradli fotkę z Newsweeka! Okładka z 1985 roku przedstawia kwartet The Shriners, społeczność znaną wcześniej jako Starożytny Arabski Zakon Szlachciców. Można się domyślić, że panowie nie byli zbytnio zadowoleni z wykorzystania ich wizerunku na płycie rockowej. Pozwali zespół i Newsweeka na 45 mln dolarów.

Copyright © Grupa Radiowa Agory