Rockowe dokumenty do obejrzenia na Netflix

Serwis streamingowy Netflix oferuje szeroki wybór filmów dokumentalnych. Wśród nich można znaleźć również te o rockowym charakterze. Są to nie tylko biografie muzyków, ale też dokumenty dotyczące konkretnych dekad i zjawisk w historii muzyki. Oto kilka propozycji w rockowym klimacie.
Plakat filmu 'John Lennon: Love Is All You Need' Plakat filmu 'John Lennon: Love Is All You Need' Netflix

"John Lennon: Love Is All You Need"

Film dokumentalny o życiu i twórczości Johna Lennona z 2010 roku przybliża postać członka The Beatles poprzez wywiady z rodziną oraz archiwalne zdjęcia, które oddają klimat lat 60. i 70. Dokument jest hołdem złożonym Lennonowi i przedstawia nie tylko jego solową karierę muzyczną, ale też jego postać jako pisarza, artysty i działacza na rzecz pokoju. "John Lennon: Love Is All You Need" jest dostępny w serwisie Netflix.

Plakat filmu 'Women In Rock' Plakat filmu 'Women In Rock' Netflix

"Women In Rock"

Dostępny na Netflixie dokument z 1980 roku opowiada o punkowej scenie lat 80. z kobiecej perspektywy. Film zawiera wywiady oraz nagrania z koncertów m.in. Siouxsie, Niny Hagen, Girlschool, Slits i LiLiPUT. Reżyserem tego krótkiego dokumentu jest Wolfgang Büld.

Plakat filmu 'The Other One: The Long Strange Trip of Bob Weir' Plakat filmu 'The Other One: The Long Strange Trip of Bob Weir' Netflix

"The Other One: The Long Strange Trip of Bob Weir"

"The Other One: The Long Strange Trip of Bob Weir" ukazuje historię członka zespołów Grateful Dead i The Other Ones. Bob Weir udaje się do miejsc, które związane są z jego dzieciństwem, początkami muzycznej kariery i z jego przyjaźnią i współpracą z Jerrym Garcią. Spacer muzyka przeplata się z wywiadami z rodziną i przyjaciółmi zespołu Grateful Dead oraz zawiera archiwalne zdjęcia. Dokument miał swoją premierę w 2014 roku a wyreżyserował go Mike Fleiss.

kadr z dokumentu 'Kult Film' kadr z dokumentu 'Kult Film' Olga Bieniek

"Kult. Film"

Dokument z 2019 roku o zespole zawiera nigdzie niepublikowane wcześniej zakulisowe materiały z życia Kultu i Kazika Staszewskiego. Film wyreżyserowany został przez Olgę Bieniuk. Zdjęcia do filmu realizowane były w latach 2013-2019, ale zawierają również archiwalne nagrania. Kamera towarzyszyła muzykom podczas tras koncertowych, ale uchwyciła też realia ich codziennego życia.

Plakat filmu 'British Rock' Plakat filmu 'British Rock' Netflix

"British Rock"

Dokument Wolfganga Bülda z 1979 roku przedstawiający scenę rockową i punkową w Anglii w latach 70. Na film składają się nagrania koncertowe oraz wywiady z zespołami takimi jak The Clash, Sex Pistols, The Jam, The Police czy The Specials.

Plakat filmu 'Keith Richards: Under The Influence' Plakat filmu 'Keith Richards: Under The Influence' Netflix

"Keith Richards: Under The Influence"

"Ja wiem kim jestem, ale ludzie widzą Keitha Richardsa palącego skręta, z butelką w ręce, klnącego, że sklep monopolowy już zamknięty". W tym dokumencie Netflixa poznajemy genezę brzmienia legendy rocka. Keith Richards opowiada o tym, jakiej muzyki słuchał za młodu i wraca do miejsc, które mają dla niego duże znaczenie.  Reżyserią zajął się nagrodzony Oscarem Morgan Neville.

Plakat filmu '27: Gone Too Soon' Plakat filmu '27: Gone Too Soon' Simon Napier-Bell

"27: Gone Too Soon"

Film, który wyreżyserował Simon Napier-Bell przybliża historie życia i śmierci osób należących do tzw. "Klubu 27", między innymi Janis Joplin, Briana Jonesa, Jima Morrisona, Jimiego Hendrixa i Kurta Cobaina. Nagrania oraz wywiady z dziennikarzami, psychologami i muzykami ukazują okoliczności śmierci śmierci młodych muzyków.

kadr z filmu 'Jarocin. Po co wolność' kadr z filmu 'Jarocin. Po co wolność' Leszek Gnoiński / Marek Gajczak

"Jarocin. Po co wolność"

"Jarocin. Po co wolność" to kronika jednego z najsłynniejszych muzycznych festiwali w Polsce. Film składa się z archiwalnych, czarno-białych nagrań; z tych bardziej współczesnych, profesjonalnych kadrów, ale też i z amatorskich, rozmazanych relacji. Swoimi wspomnieniami związanymi z festiwalem dzielą się m.in. Jurek Owsiak, Krzysztof "Grabaż" Grabowski czy Muniek Staszczyk. Dokument wyreżyserowali Leszek Gnoiński i Marek Gajczak.

Plakat filmu 'How The Beatles Changed the World' Plakat filmu 'How The Beatles Changed the World' Netflix

"How The Beatles Changed the World"

"Wszystko zaczęło się od The Beatles". Dokument z 2017 roku, który porusza temat wpływu, jaki zespół The Beatles miał na muzykę, kulturę i modę na całym świecie. Zawiera rzadko pokazywane nagrania i archiwalne wywiady. Reżyserią zajął się Tom O'Dell.

kadr z filmu 'Punk in London' kadr z filmu 'Punk in London' Wolfgang Buld / Netflix

"Punk in London"

Brytyjskie punkowe szaleństwo w dokumencie Wolfganga Bülda. "Punk in London" opowiada historię punkowej eksplozji na brytyjskiej scenie muzycznej w 1977 roku. Dokument zawiera materiały z najbardziej przełomowych koncertów, które przeplatają się z wywiadami z członkami zespołów takich jak X-Ray-Spex, The Adverts, The Clash, czy Subway Sect.

Copyright © Grupa Radiowa Agory