4 podobieństwa między zespołem Azyl P. i Queen

Tak inni, a tak podobni.

Nieoczywista nazwa zespołu

Zarówno Azyl P., jak i Queen to nazwy, które nieprzypadkowo zostały użyte jako wizytówki zespołów. W amerykańskim slangu słowo "queen" , już w latach 70., nie tylko oznaczało królową, ale było też określeniem na homoseksualistów. Przypuszczalnie Mercury chciał w ten sposób podkreślić w nazwie zespołu swój charakter." Azyl P." jest za to skrótem od azyl polityczny. Nazwa miała nawiązywać do sytuacji politycznej w okresie stanu wojennego.

Hity o tej jedynej

Każdy zna "Małą Maggie", czy "Love Of My Life". Obie piosenki zostały skomponowane z myślą o konkretnych osobach. Utwór Azylu P., "Mała Maggie" dokładnie opisuje dziewczynę, która zawróciła Siewierskiemu w głowie. Podobno wszyscy w Szydłowcu, rodzinnym mieście Andrzeja Siewierskiego wiedzą o kim dokładnie jest przebój. Tożsamość muzy Freddiego Mercurego z piosenki "Love Of My Life" jest nieco bardziej znana. Utwór zadedykowany jest miłości lidera grupy Queen - Mary Austin, która związana była z Mercurym w latach 1970 - 1976.

Muzyk towarzyszący, który wygrał "Idola"

Program "Idol" cieszył się wielką popularnością zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce. W 2005 roku, 4. edycję programu wygrał Maciej Silski, młody muzyk z Kwidzyna. Paręnaście lat później Silski zaczął występować z nowym składem zespołu Azyl P. W 2009 roku, tym razem w amerykańskiej wersji "Idola", pojawił się Adam Lambert. Co prawda nie wygrał programu (zajął drugie miejsce), aczkolwiek występy w "Idolu" przyniosły mu sławę, której nie powstydziłaby się żadna wschodząca gwiazda. Od 2011 roku Adam Lambert gra z zespołem Queen, wspierając legendy brytyjskiego rocka wokalnie.

Śmierć frontmana

Freddie Mercury, lider Queen, zmarł w wieku 45 lat na oskrzelowe zapalenie płuc spowodowane AIDS. W podobnym wieku zginął śmiercią samobójczą frontman Azylu P., Andrzej Siewierski.

Copyright © Grupa Radiowa Agory