Cukry Praga - Galeria

Redakcja
29.05.2020 18:18
A A A
Oboladze Light Industry. Cukry Praga

Oboladze Light Industry. Cukry Praga (Tomasz Rykaczewski)

Światło i Cukry - nowa siła na mapie galerii warszawskich

Odmrażanie sztuki stało się faktem. Do grona galerii dołącza kolejne niebanalne miejsce pod nazwą Cukry Praga, znajdujące się przy ulicy 11 Listopada 10A w Warszawie. Dziewiętnastowieczna fabryka słodyczy na pewien czas oddaje swe wnętrza na przestrzenie wystawiennicze. Drogowskazem doń jest ceglany strzelisty komin, który dominuje na terenie tej dawnej manufaktury, wciąż słabo znanej nawet wielu warszawiakom. Przyszedł czas pokazać ją w pełnym świetle.

Pierwszym gościem Cukrów będzie ekspozycja Oboladze Light Industry. Unikalne obiekty świetlneautorstwa Justyna Oboladze rozbłysną tam 4 czerwca o godzinie 19.00. Misterne konstrukcje światłaz aprezentowane zostaną w postfabrycznym środowisku, co jeszcze mocniej podkreśli ich siłę i oryginalność. Warto zauważyć, że twórca Light Industry z każdej formy uczynił niepowtarzalny byt, nie mający nic do ukrycia przed odbiorcą. Każda lampa wygląda inaczej i inaczej wyraża się poprzez światło. Ich wspólną cechą jest autorski system połączeń pozwalający obiektom przybierać różne formy a jednocześnie nadający im stabilność i wytrzymałość. Wszystkie detale, od nakrętek po elementy oświetleniowe, szklane formatki czy pierścienie projektowane są na potrzeby danej konstrukcji. Wypełniana jest ona szklanymi taflami - ręcznie szlifowanymi i wypalanymi w piecu. Najczęściej mają one burgundową czy bursztynową barwę lub są po prostu przezroczyste. Lampy Oboladze to misterna, ręczna robota - dzieła sztuki, które cechuje transparentność i uniwersalność formy oraz przekazu. Stwarzają wrażenie całości, lecz są także sumą niezależnych obiektów, detali współgrających ze sobą. Wydobywające się z nich światło zawsze wyzwala pozytywny i harmonijny nastrój. Justyn Oboladze duszę twórcy ma w genach. Oryginalne formy jego prac, snujące własną opowieść powstają nie tylko z potrzeby organicznego tworzenia, także, a może i głównie z szacunku do odbiorców i nabywcy, który z jego dziełem będzie obcował na co dzień. Żeby odczytać zawarty w dziele przekaz wystarczy mieć otwarty umysł i nie szukać punktu odniesienia.

Podobne wartości wyznają projektanci, zajmujący się rekonstrukcją Fabryki Cukrów - Pracownie Nieporęcka i Biuro Architektoniczne Projekt Praga. Umiłowanie do detalu, surowości i natury cechuje ich realizacje. Od kilkunastu lat specjalizują się w rewitalizacjach historycznych budynków i przestrzeni związanych ze sztuką. Fabrykę Cukrów zamierzają przekształcić w nietuzinkowe przestrzenie mieszkalne. Na razie projekt znajduje się na stole kreślarskim, lecz jedno jest pewne - istotnym punktem tej inwestycji będzie zieleń. Każdy wolny zakątek obiektu pokryje bujna roślinność dająca wytchnienie od zgiełku miasta. Ślepe ściany zarosną bluszczem i glicynią, utwardzone alejki zostaną obsadzone krzewami i kwiatami. Dzięki odnowionej tkance architektonicznej otulonej zielenią dawna Fabryka Cukrów stanie się nową perełką architektoniczną starej Pragi. Zanim jednak to nastąpi jej wnętrza będą otwierać swoje przestrzenie na twórców i sztukę. * wystawa Oboladze Light Industry otwarta do końca lipca, od środy do soboty w godz. 14.00.- 20.00.

CUKRY PRAGA

ul. 11 Listopada 10A

03-435 Warszawa

+48 22 619 49 18

www.cukrypraga.pl

SŁUCHAJ ROCK RADIA