Allegro Prize 2021

REKLAMA
Międzynarodowy konkur dla artystów sztuk wizualnych
REKLAMA

REKLAMA

?        Już 8 czerwca rusza kolejna edycja konkursu Allegro Prize, który ma na celu wsparcie i promocję sztuk wizualnych.

?        Łączna pula nagród w tegorocznej edycji to 50 tysięcy złotych, oprócz tego Allegro zorganizuje specjalne webinary, które przedstawią założenia Allegro Prize i obszary wsparcia. 

?        Jury przyzna również 10 wyróżnień. Dodatkowo, sylwetki i twórczość zwycięzców oraz osób wyróżnionych będą publikowane na łamach czasopisma Contemporary Lynx Magazine oraz na stronie konkursu Allegro Prize.

Allegro i Contemporary Lynx z przyjemnością ogłaszają drugą edycję konkursu „Allegro Prize" z łączną pulą nagród 50,000 zł, którego celem jest wsparcie oraz promocja sztuki i wyłonienie nowych talentów. Konkurs skierowany jest do artystów sztuk wizualnych wszystkich dyscyplin będących studentami lub absolwentami akademii sztuk pięknych i uczelni artystycznych; oraz twórców, którzy nie ukończyli kierunkowych (artystycznych) studiów lecz mają udokumentowaną działalność artystyczną. Nie ma ograniczenia wiekowego ani terytorialnego, a organizatorzy zrezygnowali także z opłat wpisowych.

REKLAMA

Pierwsza edycja konkursu Allegro Prize przeprowadzona w 2020 roku skupiała się na wsparciu mocno dotkniętego pandemią sektora kultury i spotkała się z pozytywną reakcją artystów sztuk wizualnych. Otrzymaliśmy 1651 zgłoszeń od kandydatów z 79 krajów, m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii czy Kanady. Chcemy aby nasze działania sprawiły, że Allegro zapisze się w świadomości nie tylko jako jedna z największych platform sprzedażowych, ale również mecenas sztuki współczesnej — mówi Jacek Weichert, dyrektor segmentu Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro.

Inicjatorami Allegro Prize są: Allegro, które od 2018 roku prowadzi Strefę Kolekcjonera gdzie promuje sztukę współczesną i antyki oraz Contemporary Lynx — międzynarodowy i niezależny magazyn poświęcony sztuce, kulturze, fotografii, designowi i kolekcjonowaniu.

Niezmiernie cennymi w tym konkursie są nie tylko wysokie nagrody finansowe, ale również te merytoryczne, jak publikacja prac nagrodzonych i wyróżnionych artystów na łamach Contemporary Lynx. Co więcej, nawet jeśli artysta nie zostanie wyróżniony jego zgłoszenie może stać się początkiem współpracy. Aby nie być gołosłownymi, do pierwszej edycji Allegro Prize zgłosiła się Paola Ciarska. Mimo iż nie wygrała konkursu, zaprosiłyśmy ją do stworzenia okładki najnowszego numeru magazynu — mówią redaktorki naczelne Dobromiła Błaszczyk i Sylwia Krasoń, Contemporary Lynx Magazine.

Biorąc udział w konkursie Allegro Prize, artyści będą mieli okazję zaprezentować swoje prace przed wybitnym jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele świata sztuki: Natalia Sielewicz (kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, absolwentka Central Saint Martins College i Courtauld Institute w Londynie), Valeria Napoleone (kolekcjonerka i patronka licznych instytucji sztuki i jak np. Institute of Fine Arts NYU i Contemporary Art Society), Rafał Milach (artysta, fotograf, od 2018 członek stowarzyszony prestiżowej agencji Magnum Photos, wykładowca na Szkoły filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach), Andrzej Chyra (aktor, reżyser; za rolę w filmie „Dług" K. Krauzego został uhonorowany w kategorii „pierwszoplanowa rola męska" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2015 wyreżyserował operę „Czarodziejska góra" Pawła Mykietyna, za którą otrzymał nagrodę im. Konrada Swinarskiego) oraz organizatorzy — Dobromiła Błaszczyk & Sylwia Krasoń (historyczki sztuki, redaktorki naczelne magazynu Contemporary Lynx) i Jacek Weichert (dyrektor segmentu Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro).

REKLAMA

Jury przyzna trzy nagrody finansowe: Nagroda Główna — 35 000 zł, Druga Nagroda — 10 000 zł, Trzecia Nagroda — 5 000 zł, a także 10 wyróżnień. Tegoroczna edycja została rozszerzona o serię webinarów Dołącz do społeczności Allegro Prize, które przedstawią założenia konkursu, obszary wsparcia artystów — czyli nagrody, promocję twórczości oraz sprzedaż ich dzieł. Dodatkowo przedstawiciele Allegro zaprezentują możliwości platformy. 

Allegro to platforma, na której obok kategorii takich jak moda czy elektronika, ale także białe kruki w kategoriach związanych z kulturą. Pablo Picasso, Jerzy Kossak, Edward Dwurnik, Ryszard Winiarski czy Wojciech Fangor — to tylko kilka z wielu sławnych nazwisk, których prace można znaleźć w kategorii Kolekcje i sztuka na Allegro. W Strefie Kolekcjonera dostępne są dzieła sztuki od renomowanych galerii, domów aukcyjnych i antykwariatów, jak również gabinetów numizmatycznych, wykwalifikowanych podmiotów uprawnionych do sprzedaży złota, srebra czy diamentów. Najdroższym wylicytowanym dziełem na przestrzeni ostatniego roku był obraz Plac Zamkowy I, autorstwa Edwarda Dwurnika, sprzedany za 44 tysiące złotych. W Kolekcjach i sztuce znaleźć można również białe kruki, na przykład pierwszy znaczek polski z 1860 roku (sprzedany za ponad 14 tysięcy złotych), czy stuzłotowy banknot z 1830 roku, sprzedany za ponad 162 tysiące złotych.

Artyści mogą wziąć udział w konkursie Allegro Prize, składając swoje portfolio na stronie https://allegroprize.pl/ oraz www.contemporarylynx.co.uk/allegroprize, od 

8 czerwca do 28 września 2021 roku.

REKLAMA

Ogłoszenie listy 30 artystów zakwalifikowanych do finału: 16 listopada 2021 r.

Ogłoszenie zwycięzców: 7 grudnia 2021 r.

Webinary Allegro dla artystów odbędą się 17 oraz 23 czerwca. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://contemporarylynx.co.uk/webinary-allegro-prize

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory