Astronomiczna cena za słynnego Gibsona SG. Eric Clapton "definiował z nim rocka"

Legendarny Gibson SG, na którym Eric Clapton nagrywał drugą płytę Cream, został sprzedany na aukcji. Gitara osiągnęła oszałamiającą cenę 1,27 mln dolarów.

78-letni Eric Clapton zaczynał przygodę z profesjonalną muzyką na początku lat 60. Brytyjczyk zaliczył bardzo wiele zespołów. Na początku kariery miał nawet krótką przygodę ze słynnym The Yardbirds. Potem grał choćby w Blind Faith oraz Derek and the Dominos.

Nie jest jednak "tylko" gitarzystą, ale także kompozytorem i wokalistą rockowo-bluesowym. Markę wyrobił sobie przede wszystkim jako artysta solowy z 21 krążkami sygnowanymi własnym nazwiskiem, które wydał na przestrzeni ponad pół wieku. Równie ważnym – choć jedynie dwuletnim – etapem w jego karierze była działalność w supergrupie Cream. Tworzył ją z Gingerem Bakerem i Jackiem Brucem w latach 1966-1968.

Zobacz także: Judas Priest powraca! Posłuchajcie "Trial By Fire"

Gigantyczna suma dolarów za gitarę Claptona

Eric Clapton może pochwalić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Ma duży wpływ na muzykę i na innych artystów. W 2011 r. magazyn "Rolling Stone" uznał go za drugiego najlepszego gitarzystę wszech czasów. Trafił też do Rock & Roll Hall of Fame.

Nie jest zaskoczeniem, że wszelkie przedmioty z nim związane stanowią nie lada kąsek dla melomanów i kolekcjonerów. Jednak fani muzyka muszą mieć naprawdę pokaźną sumę na swoim koncie, by móc zakupić którykolwiek z jego wystawianych na aukcjach instrumentów.

W czwartek 16 listopada br. dom aukcyjny Julien's wystawił pod młotek Gibsona SG z 1964 r. Sześciostrunowa gitara nazywana "The Fool" pomalowana na specjalne zamówienie Claptona ostatecznie została sprzedana za oszałamiające 1,27 mln dolarów.

Zobacz także: Insomnium zagrali w Krakowie. Finowie udowodnili, iż nie bez powodu są nazywani królami melancholii [RELACJA]

Stała się tym samym jednym z najdroższych instrumentów w historii. Dołączyła do sprzedanego kilka dni wcześniej za 1,5 mln dol. ulubionego błękitnego Fendera Mustang wokalisty Nirvany, Kurta Cobaina. 

Obie gitary były wystawione w ramach trzydniowej aukcji muzycznej "Played, Worn and Torn: Rock N' Roll Iconic Guitars and Memorabilia" w Hard Rock Café w Nashville. Dochód ze sprzedaży "The Fool" zostanie w części przeznaczony na cele charytatywne.

Jak przypomina magazyn "Guitar World", Eric Clapton używał rzeczonego Gibsona SG m.in. kiedy nagrywał z Cream ich drugi album "Disraeli Gears". Instrument nazywano "The Fool" po kolektywie artystycznym, który go pomalował. Gitara ta stanowiła symbol ery psychodelicznego rocka (nie tylko w wykonaniu samego Brytyjczyka).

Po rozpadzie Cream Clapton dał ją innej ikonie rocka, swojemu przyjacielowi George’owi Harrisonowi. Potem "The Fool" trafiło do Jackiego Lomaxa, a następnie do Todda Rundgrena – informowało Planet Rock.

Zobacz także: Pidżama Porno z nową płytą! Oto premierowy album i singiel

Pierwotna własność Claptona wg prezesa Julien's Auctions, Darrena Juliena, to "jedna z najważniejszych gitar w całej historii muzyki rockowej". Dodał, że "legendarna gitara, która stworzyła i zdefiniowała klasyczne rockowe brzmienie, będące arcydziełem sztuki i symbolem psychodelicznej ery 'Summer of Love', trafiła do słynnej kolekcji pamiątek Jima Irsaya".

SŁUCHAJ ROCK RADIA