Bunt w systemie. Wyjątkowa podróż po antysystemowej muzyce PRL

REKLAMA
Muzyka nie służy jedynie zabawie. Często zagrzewa do walki. W polskiej historii odgrywała znaczącą rolę w przeciwstawieniu się zastanemu światu. Wystawa "Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-89" pokaże, jak polscy twórcy stawiali opór opresyjnemu systemowi.
REKLAMA

"Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89" to idealne wydarzenie dla wszystkich fanów muzyki. Powszechnie wiadomo, że powstaje ona pod wpływem różnych emocji. To nie tylko radość i niekończąca się zabawa. To często wściekłość na to, co nas otacza. Polscy artyści do dziś tworzą, by pokazać opór wobec systemu. Wystawa w Muzeum Nowej Huty przybliży historię walczących twórców z okresu PRL

REKLAMA

Jak muzycy buntowali się przeciwko światu

Bikiniarze i punki, rock and roll i reggae. Te subkultury pozornie są od siebie dalekie. Łączy je jednak pewien wspólny mianownik. Jest nim niezgoda na działania opresyjnego systemu. "Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89" pokaże historię najwspanialszych antysystemowych muzyków okresu PRL. W Muzeum Nowej Huty, oddziale Muzeum Krakowa, odbędzie się prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni.

Wystawa przedstawi ikoniczne momenty z historii polskiej muzyki. Pokaże też te wydarzenia, których się nie spodziewasz. Jak Edward Gierek wpłynął na pierwszy polski zespół rockandrollowy? Jakie słowo oburzało władze podczas Festiwalu Muzyki Jazzowej? Kto musiał zostać Gustlikiem w Ludowym Wojsku Polskim? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz podczas wystawy "Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89".

Zobacz także: Nagrali metalową wersję hitu Phila Collinsa. Wideo ma już 9 milionów odsłon!

Wydarzenie zahaczy też o współczesnych twórców. Jaki związek ma muzyka Dezertera z kawałkami Zdechłego Osy? Wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas wyjątkowej ekspozycji. Autorzy zabiorą odwiedzających w najróżniejsze zakątki polskich antysystemowych brzmień. Zapoznać się z historią buntowniczych artystów to wręcz obowiązek.

REKLAMA

'Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-89''Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-89' materiały prasowe

Podróż w czasie przeciw opresyjnemu państwu

"Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89" to niezwykła opowieść. Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z plakatami koncertowymi, zdjęciami, zinami, nagraniami czy instrumentami. To prawdziwa uczta dla uszu i oczu. Dostępna będzie również strefa tańca. Wszelkich atrakcji doświadczysz w otoczeniu dzieł sztuki najwspanialszych polskich artystów.

Zobacz także: To on rządził w Led Zeppelin. Pozycja Jimmy'ego Page'a była niepodważalna także prawnie

Wystawa odbędzie się w Muzeum Nowej Huty, oddziale Muzeum Krakowa. Jej otwarcie nastąpi 23 lutego 2024. Potrwa z kolei do 23 lutego 2025. Przez okrągły rok na odwiedzających czekać będzie niezwykła podróż po historii antysystemowej muzyki w Polsce.

REKLAMA

Mecenas Muzeum: Wodociągi Miasta Krakowa S.A. Partnerzy wystawy: Krakowski Holding Komunalny S.A. w Krakowie, Hard Rock Cafe Kraków, Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Patroni medialni wystawy: TVP3 Kraków, Kraków.pl, Kraków Culture Karnet,Gazeta Wyborcza, Rock Radio, Jazz Forum, Independent.pl, ArtPost, Teraz Muzyka.

Zobacz także: Raport z autopsji Kurta Cobaina trafił do sieci. Ujawnia nowe informacje

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory