TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice: warsztaty

REKLAMA
TAKK! jest tymczasowym, interdyscyplinarnym i interaktywnym klubem kulturalnym, który przez pięć letnich tygodni stanie się platformą spotkania dla sztuki, designu, fotografii, muzyki, literatury, komiksu, mody i architektury.
REKLAMA

TAKK! jest tymczasowym, interdyscyplinarnym i interaktywnym klubem kulturalnym, który przez pięć letnich tygodni stanie się platformą spotkania dla sztuki, designu, fotografii, muzyki, literatury, komiksu, mody i architektury. Program projektu został podzielony na dwa bloki: działania i prezentacje. Działania to cykl warsztatów/ interakcji z udziałem gości polskich i zagranicznych, wykorzystujących różne dziedziny sztuki i pobudzających odbiorców kultury do działania. Prezentacje skupiać się będą na ukazywaniu różnorodności współczesnej kultury, z największym naciskiem położonym na koncerty nietuzinkowych wykonawców zagranicznych i krajowych.

REKLAMA

Akcje i warsztaty w ramach projektu TAKK! Tymczasowej Akcji Kulturalnej Katowice przeprowadzą designerzy: Matylda Sałajewska (skin-kace.pl/ haja.com.pl) i Jan Körbes (refunc.nl), USIN-e (usin-e.fr) i Wzorro Design (wzorro.com/ haja.com.pl), Patrycja Walter, Justyna Kucharczyk, Kamil Kamysz i Kasia Pełka, artyści: Cecylia Malik, Małgorzata Markiewicz, Michał Smandek, Paweł Szeibel, Magdalena Starska, Natalia Bażowska, Julita Wójcik, Ronnie Deelen (ronnieism.com), KOKOŁO - grupa młodych śląskich artystów z katowickiej ASP, architekci: Justyna Gorgoń, Bartłomiej Nawrocki i Wojciech Czapnik oraz twórcy komiksowi: Michał Śledź Śledziński i Jacek Frąś. W ramach projektu odbędzie się także wystawa fotografii studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Uniwersytetu Tomasza Baty w Zlinie.

Koncerty w ramach Prezydencji: Crystal Fighters i Rubber Dots - wydarzenie informujące o projekcie (21.05), Joan As Police Woman, Loco Star, Teleport-Katowice - inauguracja (29.07), Munch Munch i Baaba + Newest Zealand (30.07), Thelma & Clyde i Soniamiki (13.08), finał warsztatów Dziwny Generator Dźwięków (20.08), The Hundred In The Hands i Rebeka (20.08), zagraniczny artysta-niespodzianka i Paula i Karol - koncert zamykający (2.09).

Film promujący TAKK! Tymczasową Akcję Kulturalną Katowice 2011 #1 from TAKK! on Vimeo .

W drugim tygodniu projektu TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice polecamy warsztaty, akcje i koncert:

REKLAMA

10.08 godz. 12.00-17.00, przystanek tramwajowy Rondo im. Gen. J. Ziętka 1

SZTUKA: Magdalena Starska

Magdalena Starska przygotuje obiekt - jaskinię, inspirowaną rytualną przestrzenią oraz gromadzeniem się ludzi wokół ognisk (koskowników). Każdy chętny będzie mógł przebrać się w specjalnie przygotowane przez artystkę ubrania tzw. "beztwarzowców".

Urodziła się w 1980 roku, mieszka i pracuje w Poznaniu. Ukończyła poznańską ASP w 2005 roku dyplomem w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego. Członkini grupy Penerstwo. Współpracuje z Galerią Stereo w Poznaniu. Autorka rysunków, performance'ów i instalacji. Podłożem jej działań artystycznych jest zamysł kreowania sytuacji wspólnotowych. Starską interesuje, w jaki sposób to, co osobiste i indywidualne, może być wartościowe w sensie społecznym.

REKLAMA

8.08-14.08 godz. 9.00-18.00, podwórka przy ul. Mariackiej 3 i 5, ul. Stanisława 10

14.08 godz. 10.00-13.00 - prezentacja podwórek

DESIGN - PROJEKT: PODWÓRKO.

Warsztaty śląskiej grupy projektantów Wzorro (Marcin Krater, Natalia Jakóbiec i Kasia Pełka - absolwenci katowickiej ASP) i zaproszonych do współpracy gości zagranicznych - designerów z francuskiej grupy USIN-e. Problemem z jakim będą musieli zmierzyć się uczestnicy warsztatów będą pozornie zapomniane podwórka w centrum Katowic. Zadaniem będzie rewitalizacja na miarę oczekiwań i potrzeb tych małych społeczności. Istotnym elementem będzie aktywizacja lokalnych mieszkańców do współtworzenia projektu wraz z uczestnikami. Warsztaty będą oscylowały wokół tematyki rewitalizacji i dizajnu zaangażowanego społecznie.

REKLAMA

Film o warsztatach: www.vimeo.com/25261128

USIN-e - grupę tworzy dwóch młodych francuskich projektantów Amaury Poudray oraz Rémi Bouhaniche. Oboje studiowali w Ecole supérieure d'art et design w Saint Etienne. Następnie Remi przeniósł się do BTS Design de produkt, a Amaury do Les Herbiers. W projektowaniu eksperymentują z materiałami, cięciem, gięciem, spawaniem. Zawsze poszukują rzemieślników i technologów, z którymi można nawiązać dobre relacje, a efektem współpracy może być nowy pomysłowy produkt. Ich projekt lampy zdobył pierwsze miejsce w konkursie D3 podczas targów IMM 2010 w Kolonii. Uczestniczyli także w Pecha Kucha Night w Marsylii, Expo 2010 w Szanghaju oraz Biennale Design 2010 w Saint Etienne. Więcej na: www.usin-e.fr

Wzorro - grupa projektowa, która zawiązała się w wyniku wspólnej pasji i przyjaźni. Współtworzą ją Marcin Krater, Kasia Pełka oraz Natalia Jakóbiec. W designie poszukują rozwiązań nieoczywistych i zaskakujących, a jednocześnie funkcjonalnych. Inspiracją jest dla nich kultura i tradycja Śląska, architektura industrialna, bogata historia i rzemiosło. Wykorzystują to w tworzeniu współczesnych w formie przedmiotów. Elementy tradycji przetwarzają na autorskie cytaty, które określają charakter i oddają ducha regionu. W projektach mają na uwadze aspekty ekologiczne i społeczne. Współtworzą kolektyw Haja (www.haja.com.pl). Strona: www.wzorro.com.

12-21.08 ul. Mariacka 10,

REKLAMA

19.08 godz. 22.00 prezentacja

AKCJA MIEJSKA: Oddychający budynek "Add Or Alive" - projekt Matyldy Sałajewskiej i Jana Körbesa

Projekt Add or Alive zakłada ożywienie opuszczonego obiektu w centrum Katowic w formie instalacji okalającej fasadę budynku z zewnątrz i częściowo wewnątrz. Niektóre części będą przystosowane do interakcji z publicznością. Instalacja będzie wzbogacona o dźwięk i efekty świetlne.

Twórcy zamierzają zamontować na budynku elementy wykonane z banera, który będzie odpowiednio składany, naciągany i klejony. Za pomocą specjalnego systemu maszyn pod warstwami banera będzie pompowane i zasysane powietrze. Ruch płaszczyzn przypominać będzie oddychanie. Część pomieszczeń zostanie także zaadaptowana i przystosowana do zwiedzenia, aby można było do nich wejść, niczym do wnętrza oddychającego organizmu.

REKLAMA

Matylda Sałajewska - artystka działająca w przestrzeni filmu, dizajnu, instalacji i street artu. Realizuje projekty interaktywne, często związane z tematyką społeczną (www.skin-kace.pl). Ukończyła ASP w Katowicach, odbyła stypendium w Londynie, rezydencje w Pradze i Strasburgu. Ma na koncie liczne wystawy i udział w festiwalach w Polsce i za granicą w Londynie, Tel Avivie, Zagrzebiu, Strasburgu, Pradze, Kolonii, Düsseldorfie czy Hamburgu. Współtworzy kolektyw Haja (www.haja.com.pl).

Jan Körbes - architekt, założyciel międzynarodowego kolektywu REFUNC (www.refunc.nl). Zajmuje się fotografią, tworzeniem prototypowych instalacji, produkcją, organizacją i zarządzaniem. Pracował przy różnych projektach, między innymi: warsztatach edukacyjnych i zagranicznych projektach, które bazowały na pionierskich pomysłach tworzonych na podstawie jego indywidualnych koncepcji. Kilka projektów, o których warto wspomnieć: Containosaurus -zrealizowany w 2009 roku Holandii, stanowił dużą instalację wykorzystującą skrzydła wiatraka oraz zawierająca pojemniki na energię słoneczną, Antw Open zrealizowany również w 2009 roku w Belgii był mobilną instalacją architektoniczną stworzoną ze zbiorników wodnych, skrzynek na ryby. Pmp My Bin zrealizowany w 2008 roku w Południowej Afryce polegał na dopisaniu nowej funkcji starym koszom na śmieci, tworząc z nich mobilne instrumenty muzyczne, zabawki, rowery czy też meble.Mieszka i pracuje w Hadze.

10.08-20.08

KOKOŁO: studencki projekt artystyczny (miejsca: WPKiW, ul. Goeppert-Mayer 14, ul Dudy-Gracza, dwa przejścia podziemne: ul. Mikołowska i ul. Sokolska)

REKLAMA

16.08 godz. 18.00 [Rondo Sztuki, Galeria +]  - prezentacja Katotransformersa

KOKOŁO to działania w przestrzeni miejskiej - seria murali z wykorzystaniem farby luminescencyjnej. Poszczególne murale w różnych punktach miasta będą częściami większej całości - robota Katotransformersa (z wbudowanymi charakterystycznymi elementami miasta). Zwiedzający odkryją je w całej krasie dopiero w nocy, dzięki fluorescencyjnym elementom. Dodatkowo między 10 a 15 sierpnia w przestrzeni Galerii + będzie można śledzić powstawanie dwóch wielkoformatowych prac z robotem w roli głównej. Każdy zwiedzający będzie mógł przynieść do galerii swoje fotografie z częściami robota utrwalonymi w muralach do wspólnego kolażu. Punktem kulminacyjnym będzie ucieczka robota z galerii utrwalona w animacji.

13.08 Rondo Sztuki, godz. 12.00-16.00

FOOD DESIGN: warsztaty Patrycji Walter dla dorosłych

REKLAMA

Najpopularniejsze europejskie gry stołowe, z wykorzystaniem produktów spożywczych. Rozgrywki w scrable, warcaby, kółko-krzyżyk, a nawet boule zostaną zwieńczone skonsumowaniem wszystkich elementów.

Film o warsztatach: www.vimeo.com/25333617

+ After party dla wszystkich chętnych z grami stołowymi w Cyferblacie, ul. Damrota 6

13.08 Rondo Sztuki, godz. 20.00

REKLAMA

MUZYKA: Thelma & Clyde (Norwegia) i Soniamiki

Duet norweskich muzyków - Hanne Kolst? i Trygve Tambs-Lyche, mający na koncie udział w różnych muzycznych projektach. Na pierwszym wspólnym albumie spotkali się gdzieś pośrodku swoich muzycznych zainteresowań tworząc świeżą i spójną całość. Ich muzyka to połączenie specyficznej skandynawskiej melancholii, wspartej hipnotyzującym głosem Hanne z wyrafinowaną elektroniką. Sprawne balansowanie pomiędzy mrocznymi trip-hopowymi klimatami, a melodyjnymi, parkietowymi piosenkami.

Soniamiki - pod pseudonimem kryje się Zosia Mikucka - artystka wszechstronna, absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej poznańskiej ASP, kompozytorka, autorka słów, aranżerka i wykonawczyni w jednej osobie. Projekt powstał w 2007 roku. Dzięki konsekwencji twórczej w 2009 roku światło dzienne ujrzała płyta "7 pm", wydana przez berlińską wytwórnię Moanin. Brzmienie Soniamiki najbliższe jest nurtowi określanemu jako electro-pop i mocno wiąże się z jego lirycznym obliczem.

Wstęp wolny

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA