Wysoki poziom młodych kapel na przesłuchaniach do Jarocińskich Rytmów Młodych

REKLAMA
8 lat w Tybecie, Baobab oraz Tora Tora Tora to trzy zespoły, które znalazły uznanie w oczach jurorów podczas pierwszych przesłuchań do Jarocińskich Rytmów Młodych w Rudzie Śląskiej. O przepustkę do półfinału na scenie klubu Druid walczyło łącznie 11 kapel, reprezentujących różne gatunki muzyczne. Wysoki poziom konkursu skłonił członków Jury do przyznania dwóch dodatkowych wyróżnień.
REKLAMA

- Poziom był bardzo wysoki, ale na to byliśmy przygotowani. Zespoły poruszały się w obrębie różnych stylistyk od heavy metalu przez punka po muzykę alternatywną i ska. Główną ideą dla nas jako jurorów było zweryfikowanie nagrań studyjnych i porównanie ich z wersjami koncertowymi. Ocenialiśmy również "charyzmatyczność " artystów, uwzględniając ich wyrazistość i moc przekazu. - skomentował przesłuchania w Rudzie Śląskiej Jacek Jędrzejak, wokalista oraz basista zespołu Big Cyc.

REKLAMA

Każdy z uczestników miał pół godziny na zaprezentowanie się na scenie. Po obejrzeniu występów 11 zespołów jury w składzie Ireneusz "Agrest" Anders, Leszek Biolik, Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak, Tomasz Bartniczak oraz Wojtek Gruszecki postanowiło zakwalifikować do kolejnego etapu trzy zespoły: 8 lat w Tybecie, Baobab oraz Tora Tora Tora.

- Wszystkich nas zaskoczył band z listy rezerwowej - 8 Lat w Tybecie. Soczyste, chropowate brzmienie, wokalista o magnetycznej osobowości i inteligentne teksty sprawiły, że zespół bezapelacyjnie wyprzedził swych konkurentów i nie pozostawił nam wątpliwości, że należy go premiować awansem do koncertu w jarocińskim "Spichlerzu" - zdradził Jacek Jędrzejak.

Jak poinformował Maciej Śledzianowski, koordynator przesłuchań w Rudzie Śląskiej, z uwagi na imponujący poziom umiejętności młodych twórców jurorzy zdecydowali również o wyróżnieniu i umieszczeniu na liście rezerwowej w kontekście półfinałów dwóch formacji: Pop Marlej oraz Need more Cloud.

Przesłuchaniom na Śląsku towarzyszyła znakomita atmosfera. Jak podkreślają członkowie jury, z uwagi na wysoki i wyrównany poziom umiejętności młodych kapel, obrady nad przyznaniem nagród były bardzo emocjonujące.

REKLAMA

- Nie ukrywam, że lekko forowaliśmy artystów śpiewających po polsku. To podwójna trudność napisać dobry tekst i fajną muzę. Poza tym próbowaliśmy wyobrazić sobie jak dana kapela poradzi sobie na dużej scenie festiwalu, podczas koncertu finałowego. Chciałbym zaznaczyć, że obrady jury były bardzo burzliwe - dodał Jacek Jędrzejak.

Strzałem w dziesiątkę okazał się również wybór miejsca, w którym odbywały się śląskie eliminacje. Scena, na której wystąpiły młode zespoły, to jedno z kulturalnych serc Rudy Śląskiej.

- Klub Druid to bardzo pozytywne miejsce. Byliśmy pod czułą opieką szefa "Łysego", który stworzył na Śląsku kolejną strefę przyjazną muzyce. Na koniec apel do wszystkich zespołów , kochani byliście świetni, róbcie dalej swoje! - podsumował Jacek Jędrzejak.

Ruda Śląska to jedno z pięciu miast, oprócz Poznania, Gdańska, Warszawy oraz Goleniowa, w których odbywają się tegoroczne eliminacje do półfinałów Rytmów Młodych, który odbędzie się 16 czerwca w jarocińskim Spichlerzu Polskiego Rocka. Kolejne przesłuchania już 23 maja w goleniowskim Teatrze Brama.

REKLAMA

Przypominamy, że tegoroczny Jarocin Festiwal odbędzie się w dniach od 17 do 19 lipca. Karnety można zakupić za pośrednictwem stron: prestigemjm.com, eBilet.pl, ticketpro.pl oraz eventim.pl, a także na terenie całego kraju w sieci salonów Empik.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory