Jarocin Festiwal pełen sztuki!

Tegoroczna edycja festiwalu w Jarocinie to doskonały pretekst, by wybrać się na jedną z szeregu wystaw artystycznych, jakie w tym okresie prezentowane będą w mieście. Goście Muzeum Regionalnego w Jarocinie będą mieli okazję podziwiać m.in. dzieła z dziedziny grafiki, fotografii, a także technik złotniczych. Nie bez powodu wystawy te proponowane są wszystkim festiwalowiczom - wiele z prezentowanych dzieł stanowi nawiązanie do historii polskiej muzyki rockowej oraz festiwali muzycznych.

WYSTAWA "30/30"

4 marca Galeria Miejska "Arsenał" w Poznaniu ogłosiła pierwszą edycję konkursu "30/30" na najlepszą okładkę płytową. Celem konkursu był wybór najciekawszego projektu graficznego, który towarzyszył albumowi wydanemu w 2014 r. oraz w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2015 r. Okładki mogli zgłaszać zarówno sami artyści jak i reprezentanci wytwórni muzycznych, w których wydano daną płytę, patroni medialni, dystrybutorzy a także redakcje czasopism i portali branżowych. Zgłoszone prace świadczą nie tylko o wysokim poziomie polskiego środowiska graficznego, które kreuje nietypowe i fascynujące rozwiązania wizualne, ale przede wszystkim ujawniają szerokie spektrum artystycznych relacji pomiędzy projektantami i muzykami. Wiele projektów stanowiło graficzne odzwierciedlenie charakteru muzycznego albumów. Niektóre z nich budowały dodatkowe konteksty dla myśli zawartych w tekstach.

Wystawę będzie można zobaczyć w Skarbczyku.

WYSTAWA "PROJEKT JAROCIN"

Projekt Jarocin (2010 r.) autorstwa Dominika Śmiałowskiego i Michała Pstruchy to hołd dla prawdziwych miłośników rocka. Swoje studio fotografowie zbudowali na festiwalowym kempingu, jak co roku pełnym fanów. Intencją ich nie było pstryknięcie zdjęć do kolejnego albumu o "autentycznych" fanach na festiwalu rockowym - ogromny namiot, wykonany z białej tkaniny oraz średnio-formatowy aparat analogowy były nawiązaniem do prac Richarda Avedona (album pt. "In American West"). Śmiałowski i Pstrucha zdecydowali się fotografować na filmie Kodak Portra i kamerze Rollei SL66.

Wystawa będzie prezentowana w Spichlerzu Polskiego Rocka.

WYSTAWA FOTOGRAFII MIROSŁAWA STĘPNIAKA

Wybitny fotograf przez 25 lat zajmował się fotoreportażem publikując m.in. w "Razem" i "Na Przełaj". Następnie zajął się fotografią artystyczną. W Jarocinie zaprezentowane będą zdjęcia ze zbiorów Spichlerza Polskiego Rocka, m.in. TSA, Maanamu i Republiki.

Wystawę oglądać będzie można na jarocińskim rynku.

WYSTAWA BIŻUTERII INSPIROWANEJ MOTYWAMI MUZYCZNYMI

"Gramy 925 bis" to II edycja powarsztatowego konkursu dla projektantów biżuterii zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych. Warsztaty i konkurs są organizowane przez STFZ - największą w Polsce organizację zrzeszającą najlepszych Polskich projektantów i artystów złotników. W tej, jak i poprzedniej edycji, wspierać nas będą gospodarz i włodarze ROCKowego miasta Jarocin oraz Pani Magdalena Kwiatkiewicz z firmy YES. W tym roku zaprezentowane przez artystów prace zostaną wykonane tradycyjnymi technikami złotniczymi, jak również w technice ArtClay z wykorzystaniem glinki, której sponsorem jest firma Planetart.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Jarocinie w Spichlerzu Polskiego Rocka 14 lipca o godzinie 18.00, a sama wystawa będzie prezentowana w sezonie 2015 - 2016 w wielu muzeach oraz najlepszych galeriach sztuki w Polsce.

SŁUCHAJ ROCK RADIA