48 lat temu zadebiutowali Led Zeppelin!

Jimmy Page, Robert Plant, John Paul Jones i John Bonham połączyli siły w 1968 roku. "Nie mieliśmy wielkich ambicji. Założyliśmy sobie: spróbujemy zrobić coś razem i przekonamy się, co z tego wyjdzie" - mówił Page. Zdecydowanie wyszło z tego coś naprawdę kapitalnego! Już w styczniu 1969 ukazał się ich debiutancki album - Led Zeppelin I.

Zespół powstał z inicjatywy Jimmy'ego Page'a . Nieczęsto się zdarza, że nowo powstały zespół tak szybko się dociera. Pierwszy koncert, już jako Led Zeppelin , dali 25 października 1968 roku. W tym czasie zaczęli nagrywać także materiał na swój debiutancki album.

Premiera płyty w USA odbyła się 12 stycznia, w Wielkiej Brytanii - 31 marca. Pierwsze recenzje nie były pochlebne. Ostatecznie płyta została doceniona. Zajęła 29. miejsce listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Numer promujący krążek - "Good Times, Bad Times" - trafił na listę przebojów Billboardu. Wylądował na 80. miejscu .

 

Album charakteryzuje połączeniu wielu muzycznych stylów - bluesa, folku, psychodelii i hard-rocka. Dziennikarz muzyczny Stephen Erlewine nazwał płytę "punktem zwrotnym w rozwoju hard rocka oraz heavy metalu. Krążek promowany był pod hasłem Led Zeppelin - the only way to fly .

Rzeczywiście można odlecieć!

Lista utworów:

"Good Times Bad Times"

"Babe I'm Gonna Leave You"

"You Shook Me"

"Dazed and Confused"

"Your Time Is Gonna Come"

"Black Mountain Side"

"Communication Breakdown"

"I Can't Quit You Baby"

"How Many More Times"

SŁUCHAJ ROCK RADIA