49 lat temu ukazał się pierwszy singiel Genesis

REKLAMA
Utwór "The Silent Sun" zapowiedział debiutancką płytę formacji "From Genesis To Revelation" wydaną w 1969 roku.
REKLAMA

Album został nagrany we współpracy z producentem Jonathanem Kingiem, który potencjalnie stworzył też nazwę zespołu. Płyta ukazała się w marcu 1969 roku nakładem wytwórni Decca. Znalazło się tam 13 utworów, w tym single "The Silent Sun" i "A Winters Tale" wydane rok wcześniej w celu promocyjnym. Niestety, album nie odniósł sukcesu komercyjnego i okazał się nieudany. "The Silent Sun" został określony przez krytyków jako kopia Bee Gees. Muzycy wyraźnie nawiązali do stylistyki braci Gibb imitując charakterystyczne cechy ich brzmienia.

REKLAMA
 

Po porażce debiutanckiego albumu muzycy zmienili strategię i zamiast głośnego singla zdecydowali się na muzyczny przełom. Zespół w składzie Peter Gabriel (wokal), Tony Banks (klawisze), Mike Rutheford (bas, gitara) i John Mayhew (perkusja) podpisał kontrakt wytwórnią Charisma Records. Drugi krążek "Trespass" ukazał się w 1970 roku. Album wyraźnie zapisał się w dyskografii zespołu ze względu na niebanalne aranżacje muzyczne z wykorzystaniem instrumentów symfonicznych.

Krótko po premierze z zespołu odszedł John Mayhew. Peter Gabriel, Tony Banks i Mike Rutheford zaprosili do współpracy gitarzystę Stevena Hacketta i śpiewającego perkusistę Phila Collinsa. Grupa rozpoczęła najbardziej produktywny okres w swojej karierze. Pojawiły się kolejne albumy "Nursery Cryme" (1971), "Foxtrot" (1972), "Selling England by the Pound" (1973) oraz rock-opera "The Lamb Lies Down on Brodway" (1974).

Ten ostatni tytuł budził wiele kontrowersji u odbiorców. Przez jednych był postrzegany jako dzieło doskonałe, inni zarzucali grupie przerost formy nad treścią. Jedno jest pewne - "The Lamb Lies Down on Brodway" jest jednym z największych koncepcyjnych projektów w historii progresywnego rocka.

Nagranie opowiada historię Raela, mieszkańca Nowego Jorku, który w poszukiwaniu swojego brata Johna trafia do mrocznych podziemi miasta. Poszczególne teksty utworów dotykają tematów rewolucji seksualnej, konsumpcjonizmu i reklamy. To w pełni świadoma koncepcja stworzona od początku do końca przez Petera Gabriela. Album promowała specjalna trasa koncertowa, w której muzycy prezentowali na scenie teatralne show ze złożoną scenografią i ekscentrycznymi kostiumami.

REKLAMA
 

W trakcie tournée

Peter Gabriel

podjął decyzję o opuszczeniu Genesis. Niebanalne prezentacje sceniczne lidera grupy nie przypadły do gustu Collinsowi, który często zarzucał Gabrielowi nadmierny przepych i kicz na scenie. Rezygnacja frontmana nie wpłynęła korzystnie na pozycję Genesis na listach przebojów. Peter Gabriel oficjalnie zakończył przygodę z zespołem w 1975 roku i rozpoczął niezwykle owocną karierę solową.

Funkcję głównego wokalisty przejął wtedy Phil Collins. Działania grupy w składzie Collins, Tony Banks i Mike Rutheford poszły w zdecydowanie bardziej komercyjnym kierunku. Nie oznacza to jednak spadku popularności Genesis po 1975 roku, bowiem utwory z albumów "Abacab" (1981), "Invisible Touch" (1986) czy "We Can`t Dance" (1991) są dzisiaj zdecydowanie częściej odtwarzane, niż te z lat 70.

REKLAMA

Od dłuższego czasu pojawiają się spekulacje na temat powrotu Genesis w pełnym składzie. W 2006 roku Phil Collins, Mike Rutheford i Tony Banks wystąpili jako trio na koncertach wchodzących w skład trasy "Turn It On Again".

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA