[ANATOMIA ROCKA] KOBIETY ROCKA

REKLAMA
Janis Joplin, Joan Jett, Kora, Patti Smith i wiele innych kobiet z ogromnym przytupem trafiły do przepełnionego testosteronem rock'n'rolla.
REKLAMA

Dawniej młoda dziewczyna miała być grzeczna, mila, ładna , skończyć szkole i szybko wyjść za mąż. Z tym stereotypem już latach 20-tych i 30-tych walczyły artystki bluesowe oraz z jazzowe z Billie Holiday na czele. Śpiewały o wszystkim - od seksu narkotyków po przemoc domową i dyskryminację rasową.

REKLAMA

Podobną charyzmę odziedziczyły ich młodsze koleżanki wkraczające świat rocka. Początkowo w okresie hipisowskim dziewczyny odgrywały podrzędne role groupies, zazwyczaj były modelkami, a ich imiona kojarzyli tylko najwięksi fascynaci danej epoki. Na tym tle Janis Joplin wyróżnia się w sposób szczególny, relegalizując hasła wolności seksualnej w równym stopniu jak jej koledzy. Była autonomiczną żeńską buntowniczką, sprzeciwiającą się dominacji mężczyzn. Janis zrobiła wielką karierę nie dzięki seksapilowi, lecz talentowi i szczerości.

Z kolei Patti Smith do muzyki rockowej wnosi nie tylko element feministyczny, ale przede wszystkim intelektualny - zarówno poetycki, jak i polityczny. W książce "Poniedziałkowe dzieci" wspomina koncert, który wpływa na jej decyzję zostania artystką estradową - Widok Jima Morrisona wzbudził we mnie dziwną reakcję. Wszyscy dookoła wydawali się zahipnotyzowani. Ja jednak obserwowałam, każdy jego ruch z chłodną wyostrzoną świadomością. Ten stan zapamiętałam o wiele wyraźniej niż sam koncert. Patrząc na Jima czułam, że mogłam robić to samo. Nie potrafię wyjaśnić dlaczego tak myślałam.

Z okazji zbliżającego się dnia kobiet na temat wielu rockowych artystek wypowiedzą się m.in.:

Muniek Staszczyk

REKLAMA

Ta kobieta jest niesamowita. Nie wyobrażam sobie rock'n'rolla bez Patti Smith. Wydaje mi się, że na niej wzorowały się młodsze artystki jak Kora czy PJ Harvey.

Ania Rusowicz

Janis Joplin była dla mnie wyjątkową kobietą, ponieważ umarła za swoją muzykę. Jej upór, autentyczność i chęć pokazania, że będąc dziewczyną może osiągnąć sukces bardzo mnie inspirowała.

Tomasz Schuchardt

REKLAMA

Kora to jedna z najbardziej charakterystycznych wokalistek w Polsce. Dyskografia Maanamu jest na tyle bogata, że nie można jej pominąć.

Wojciech Waglewski

Patti Smith jest kobietą jaką wielbię. Jej postrzeganie świata jest mi niezwykle bliskie.

Więcej wypowiedzi w specjalnym wydaniu Anatomii Rocka, już w najbliższy weekend - 4 i 5 marca! Ruszamy w sobotę od 9:50!

REKLAMA

Zaprasza Mariusz Stelmaszczyk

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory