75 urodziny Johna Cale'a!

9 marca 1942 urodził się John Cale, wokalista, muzyk, współzałożyciel The Velvet Underground oraz producent takich zespołów jak The Stooges, Happy Mondays i Siouxsie and the Banshees.

John Cale i Lou Reed wielokrotnie zmieniali składy i nazwy zespołów, w których występowali wspólnie w pierwszej połowie lat 60, zanim 11 grudnia 1965 zagrali swój pierwszy koncert jako The Velvet Underground wraz z Maureen Tucker i Sterlingiem Morrisonem. Grupę szybko wziął pod swoje skrzydła Andy Warhol, po dołączeniu do składu wokalistki Nico stali się jednym z głównych elementów instalacji artystycznych warholowskiej Fabryki. Debiutancki album "The Velvet Underground & Nico" szybko został wycofany ze sklepów i rozgłośni radiowych z powodu kontrowersyjnej tematyki (utwór "Heroin" i "Venus in Furs"). W rezultacie sprzedano tylko 30000 kopii "płyty z bananem", jednakże według Briana Eno "każdy kto kupił jeden z tych 30000 egzemplarzy założył potem własny zespół".

John Cale grał w Velvet Underground na gitarze basowej, pianinie i altówce, nagrywał też partie wokalne, w tym napisany przez Lou Reeda psychodeliczny monolog w utworze "The Gift", opowiadający o chłopcu, który wysłał się swojej dziewczynie jako prezent w pudełku, a ona niechcący zabiła go nożem do papieru.

Po odejściu z Velvet Underground, John Cale skupił się na karierze solowej oraz pracy producenta muzycznego. Wypromował pierwszą płytę The Stooges oraz debiut Patti Smith "Horses", współpracował także z Brianem Eno, The Modern Lovers, Happy Mondays i Siouxsie and the Banshees.

W latach 90 Cale i Reed wrócili do studia by nagrać doceniony przez krytyków album "Songs for Drella", stanowiący hołd dla zmarłego Andy'ego Warhola.

SŁUCHAJ ROCK RADIA