40 lat temu powstał album "The Idiot" Iggy'ego Popa!

18 marca 1977 roku został wydany debiutancki album w karierze solowej Iggy'ego Popa - "The Idiot". Z tej okazji prezentujemy kilka informacji na temat Iggy'ego oraz okoliczności powstawania "Idioty".

Debiutancki album Iggy'ego Popa "The Idiot" z 1977 roku został wyprodukowany przez Davida Bowie, który wywarł duży wpływ na stylistykę i muzyczny charakter płyty (wykonywał między innymi partie na instrumentach klawiszowych, gitarze i saksofonie). Wszystkie utwory zostały napisane przez Popa i Bowie'go, oprócz "Sister Midnight", przy którym współpracowali z Carlosem Alomarem. "Idiota" uznawany jest za istotną inspirację dla wielu późniejszych wykonawców post-punkowych, industrialnych i gotyckich. Oto kilka informacji na temat albumu i jego twórców.

1. Nagranie płyty "The Idiot" uznawane jest za przełomowy moment kariery Iggy'ego Popa, w którym odszedł on od punkowej stylistyki swojego pierwszego zespołu The Stooges, ulegając fascynacji między innymi elektronicznym brzmieniem takich zespołów jak Kraftwerk. Zagorzali fani Popa skrytykowali ten kierunek, uznając go za sprzeczny z jego dotychczasowym repertuarem i oskarżyli swojego idola, że dał się "pochłonąć" przez Davida Bowie.

2. Nagranego w Niemczech i Francji "Idiotę" uznaje się za nieoficjalny początek berlińskiej trylogii Davida Bowie (płyty "Low", "Heroes" i "Lodger"). Sam Bowie przyznał później, że Iggy Pop stał się dla niego w tej sytuacji kimś w rodzaju królika doświadczalanego, dzięki któremu mógł przetestować, co dokładnie chce zrobić z dźwiękiem na swoich nagraniach. Utwór "Sister Midnight", ze zmienionym tekstem, pojawił się jako "Red Money" na płycie Bowiego "Lodger", natomiast "China Girl" w nowej wersji z albumu "Let's Dance" stała się wielkim hitem.

3. Iggy Pop opowiadając o swojej współpracy z Davidem Bowie podczas tworzenia albumu "The Idiot", nawiązał do jednego z utworów z tej płyty - "Nightclubbing". Jest on opowieścią Popa o tym, jak to jest codziennie imprezować i włóczyć się po mieście z Bowiem.

4. Tytuł albumu nawiązuje do powieści Fiodora Dostojewskiego "Idiota", o której sam autor napisał, że chce w niej przedstawić człowieka absolutnie doskonałego.

5. "The Idiot" był źródłem inspiracji dla wielu wykonawców takich jak Depeche Mode, Nine Inch Nails, Joy Division i Killing Joke. Swoje wersje utworów z płyty nagrali między innymi Human League, Grace Jones, R.E.M., Blondie i Boy George.

6. Gdy znaleziono ciało Iana Curtisa, wokalisty Joy Division, który powiesił się w swoim mieszkaniu, w odtwarzaczu znajdowała się płyta Iggy'ego Popa "The Idiot" - Curtis najprawdopodobniej słuchał jej tuż przed popełnieniem samobójstwa.

7. Iggy Pop opisał Idiotę jako skrzyżowanie Kraftwerku i Jamesa Browna, nazywa go też swoim "albumem wolności".

SŁUCHAJ ROCK RADIA