54 lata temu zadebiutowali The Beatles!

REKLAMA
22 marca 1963 ukazała się pierwsza płyta zespołu The Beatles "Please Please Me", która zapoczątkowała błyskawiczną karierę "chłopców z Liverpoolu".
REKLAMA

Album utrzymywał się na szczycie brytyjskiej listy przebojów przez 30 tygodni, dopóki nie ustąpił miejsca kolejnemu krążkowi grupy "With the Beatles" . To właśnie na tej płycie znajdują się takie przeboje jak napisane przez Lennona i McCartneya "Please Please Me" i "Love Me Do" a także cover utworu Phila Medleya i Berta Bernsa "Twist and Shout".

REKLAMA

Materiał nagrano w słynnym studio Abbey Road zaledwie w dwanaście godzin, pod okiem producenta George'a Martina. Martin nie pomylił się, gdy po zakończeniu pracy nad utworem "Please Please Me", powiedział do muzyków przez interkom: "Gratulacje panowie, właśnie wylądowaliście na swoim pierwszym pierwszym miejscu". Krążek zapoczątkował okres dominacji Beatlesów na rynku muzycznym, spośród ich dwunastu albumów studyjnych wydanych pomiędzy rokiem 1963 a 1970, jedenaście znalazło się na pierwszym miejscu list przebojów. Sukcesowi komercyjnemu, Beatlemanii i "byciu popularniejszym od Jezusa" towarzyszyły przychylne opinie krytyków, muzycy wywarli też ogromny wpływ na twórców związanych z różnorodnymi gatunkami muzycznymi. Do fascynacji Beatlesami przyznają się między innymi Tom Petty, The Police, U2, Oasis oraz Bruce Springsteen.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory