[ANATOMIA ROCKA] Kazik Staszewski

Kazik, syn Stanisława, jest najszerzej znanym na polskiej scenie muzykiem, zajmującym się twórczością alternatywną i eksperymentalną. Jego kariera rozwinęła się w latach 80., bazował na fali boomu polskiego rocka, mającego fundament w punku i nowej fali. Jako lider Kultu zadebiutował w 1982 roku w warszawskim klubie Remont. Wraz z zespołem stworzył łącznie 16 albumów studyjnych. W warstwie lirycznej porusza aktualne, jak i nieco już zakrzepłe, tematy społeczno-polityczne. Podnosi ważne kwestie i wydarzenia związane z codzienną rzeczywistością. Szczególnie często zwraca się wprost do polityków. Kazik wraz ze swoją trupą nagrał wiele kultowych piosenek, które na stałe wryły się w pamięć społeczną, takie jak ''Polska'', ''Hej czy nie wiecie'', ''Baranek''.

Jest również protoplastą polskiej interpretacji połączenia rocka z rapem, co możemy usłyszeć w solowym wcieleniu Kazika, jakim był projekt KNŻ. Kawałek 12 groszy z płyty Występ jest chyba najlepszym przykładem tego wcielenia. Staszewski tworzył także w grupie Zuch Kazik i El Dupa, wraz z innymi znanymi polskimi muzykami. Nagrywał ścieżkę dźwiękową do wielu polskich filmów m.in. Yuma i Pitbull. Wielokrotnie uhonorowano go nagrodami przyznawanymi z uwagi na oryginalną twórczość (Fryderyki, nagroda MTV). Prywatnie jest ojcem dwójki pociech a także już dziadkiem.

Marek Dyjak

Kazik to niezwykle wyraźna i trudna do podrobienia postać. Dla mnie jest takim walczącym kolesiem, który idzie prosto po swoje.

Robert Janowski

Kazik to pierwszy felietonista i komentator tego co działo się kiedyś w Polsce. Jako świadomy, młody i zbuntowany obywatel nie bał się nazywać rzeczy po imieniu.

Filip Łobodziński

Singiel "Arahja" to był chyba najbardziej śmiały protest przeciwko podziałowi na świecie jaki usłyszałem w polskiej muzyce rockowej.

Muniek Staszewski

Z Kazikiem znamy się wiele lat! Zaczynaliśmy w tym samym czasie. Kult jest muzyczną legendą, która bez problemu potrafiła zapełnić na koncertach cały katowicki Spodek.

Michał Wiraszko

Z Kazikiem kojarzy mi się rozkoszna miłość do numeru "12 groszy", która była przebojem moich czasów w liceum!

Więcej wypowiedzi w najbliższym wydaniu Anatomii Rocka, już w najbliższy weekend - 6 i 7 maja!

Zaprasza Mariusz Stelmaszczyk

Ruszamy w sobotę od 9:50!

 

SŁUCHAJ ROCK RADIA