"Live at Leeds" najlepszym album The Who?

REKLAMA
Dziś pamiętny dzień dla fanów zespołu The Who. Dokładnie 47 lat temu miał premierę ich pierwszy album koncertowy "Live at Leeds" - przez wielu uważany za najwybitniejsze nagranie koncertowe, jakie kiedykolwiek powstało.
REKLAMA

Zespół The Who zyskał światową sławę tuż po wydaniu albumu "Tommy" w 1969 roku. Krótko po tym muzycy byli gotowi, aby nagrać swój pierwszy album koncertowy. Odbyło się to na Uniwersytecie w Leeds. Miejsce stało się tak słynne, że po latach zainstalowano tam "niebieską tablicę" w celu upamiętnienia tego wydarzenia.

REKLAMA

Początkowo materiał składał się z 6 utworów, jednak w 1995 album został zremasterowany i poszerzony o nowe nagrania, które z przyczyn technicznych nie mogły ukazać się wcześniej. Łącznie znalazło się na nim 14 kawałków. Powstał on dzięki wydawnictwu MCA Records i Decca Records. Twórcami muzyki do nagrań byli: Roger Daltrey - śpiew, Pete Townshend - gitara, John Entwistle - gitara basowa, Keith Moon - perkusja.

Zdziwienie budzi bardzo uboga okładka albumu - jednolite tło w kolorze kartonu i niebieski napis. Pete Townshend twierdzi, że fotograf, który miał sfotografować koncert nie wywiązał się ze swojego zadania, więc postanowiono wydać prostą okładkę.

Album doczekał się wielu pochwał i tytułów. The New York Times ocenił go jako "najlepsze koncertowe nagranie wszech czasów". Na samym szczycie w tej samej kategorii umieścił go także Q Magazine. W 2003 roku natomiast znalazł się na 170. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Za początki grupy The Who uznaje się zespół The Detours, założony przez Rogera Daltreya w roku 1961. Grał on wtedy covery utworów R&B. W 1964 roku grupa, w uformowanym już składzie, zmieniła nazwę na High Numbers, wydając jeden singel. Ostatecznie muzycy przyjęli nazwę The Who.

REKLAMA

Za lidera grupy uważany był zazwyczaj gitarzysta Pete Townshend. Słynął z posługiwania się unikalną techniką gry na gitarze - tzw. "wiatraka". Był on również autorem tekstów i kompozycji dwóch najsłynniejszych oper rockowych Tommy i Quadrophenia.

Zachęcamy do wysłuchania "Live at Leeds":

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory