[ANATOMIA ROCKA] Mark Knopfler

REKLAMA
Mark Knopfler rozpoczął swoją karierę w 1977 roku, kiedy wraz z bratem Davidem i paczką przyjaciół, przypieczętowali pierwszy skład bandu. Według potwierdzających się wersji, nazwę Dire Straits wymyślił współlokator perkusisty Picka Withersa. Zespół w niedługim czasie zaczął komponować pierwsze utwory, które dziś są legendarnymi hymnami. Pod koniec 1977 roku nagrano wersje demo ''Sultans of Swing'', ''Water of Love'', ''Down to the Waterline'', ''Wild West End'' oraz ''Sacred Loving'', które przekazano do oceny londyńskiemu dj'owi, prowadzącemu własny program w radiu BBC London. Kawałki okazały się brzmieć na tyle dobrze, że zostały puszczone w eter. Na reakcję branży nie czekano długo. Dwa miesiące później, Knopfler odkładał długopis po podpisaniu kontraktu z Phonogram Records. Od tamtego momentu, machina zespołu zaczęła się rozkręcać. W 1978 roku powstał pierwszy album zatytułowany. Dire Straits.
REKLAMA

Mark Knopfler zaprezentował się jako genialny, wyczulony tekściarz, który potrafi zręcznie żonglować słowem. Wynika to na pewno po części z tytułu naukowego magistra anglistyki Uniwersytetu w Leeds oraz posiadania trzech doktoratów conoris causa w dziedzinie muzykologii. Jako przykład warto przybliżyć najbardziej znany slogan z piosenki Dire Straits, wers z utworu Money for Nothing, traktującego o groteskowych realiach show biznessu "You play the guitar on the MTV, That is not workin 'that way you do it, Money for nothin' and chicks for free". Knopfler przed rozpoczęciem kariery muzycznej również pracował jako dziennikarz, występował także z wieloma znanymi artystami. Jako gitarzysta, wypracował własny, unikalny styl gry - operując swoim Fenderem Stratocasterem jedynie, za pomocą palców, nie używając kostki. Dzięki swojej płodności artystycznej, Dire Straits są pierwszym zespołem w historii muzyki, który przekroczył liczbę miliona sprzedanych krążków, jeszcze w czasach epoki analogowych nośników. Kapela odwiedziła Polskę 6 razy, po raz pierwszy w 2001 w Warszawie. Koncert odbył się na Sali Kongresowej.

REKLAMA

Bela Komoszyńska (Sorry Boys)

Mam do niego ogromny sentyment. Mark Knopfler kojarzy mi się z dzieciństwem.

Muniek Staszczyk (T.Love)

Singiel "Sultans of Swing" zrobił na mnie ogromne wrażenie swoją surowością i prostotą. Jestem to jeden z moich ulubionych kawałków!

REKLAMA

Organek

Pamiętam jak w akademiku mój kolega puszczał płyty Dire Straits. Na początku lekko się krzywiłem, ale potem wsiąkłem w te dźwięki.

Maciej Orłoś

Młodzi ludzie mogą nie kojarzyć Marka Knopflera. Spotkałem się też z opinią, że jest to muzyka dla dziadków. Chciałem zaprotestować muzyka Dire Straits jest ponadczasowym artystą!

REKLAMA

Więcej wypowiedzi w najbliższym wydaniu Anatomii Rocka, już w najbliższy weekend 27 i 28 maja!

Zapraszam Mariusz Stelmaszczyk

Ruszamy w sobotę od 9:50.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory