Dziś 34 rocznica debiutanckiego krążka zespołu Lady Pank - "Lady Pank"

REKLAMA
Zespół Lady Pank jest obecny na scenie już od ponad 30 lat. Dzisiaj świętuje on 34 rocznicę wydania swojej pierwszej płyty - "Lady Pank".
REKLAMA

Pierwszy album zespołu powstał w 1983 roku, zaledwie dwa lata po zawiązaniu formacji. Znalazły się na nim ponadczasowe kawałki takie jak: ( strona A) - "Mniej niż zero", "Fabryka Małp", "Kryzysowa narzeczona", "Pokręciło mi się w głowie", "Du du" oraz "Zakłócenie porządku", "Zamki na piasku", "Wciąż bardziej obcy", "Vademecum skauta", "Moje Kilimandżaro" - (strona B). Ukazał się on nakładem wydawnictwa Tonpress. W późniejszych latach kolejne wydania były wzbogacane bonusowymi utworami lub nowymi wersjami będących już wcześniej na nich kawałków. W składzie, który jest obecny na nagraniach, znaleźli się Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Edmund Stasiak, Paweł Mścisławski, Jarosław Szlagowski. Oczywiście muzycy wykonywali utwory, które pisał i aranżował głównie Jan Borysewicz, ale autorem legendarnych tekstów był przez długi czas Andrzej Mogielnicki. Zarówno ich debiutancki krążek, jak i kolejny, zdobyły miano złotej płyty, czyli sprzedanej w nakładzie ponad 160 000 egzemplarzy.

REKLAMA

Lady Pank został założony w 1981 roku. Zaczęło się od piosenki "Mała Lady Pank" autorstwa Borysewicza. Została ona po raz pierwszy zarejestrowana w krakowskim studiu Teatru STU przy pomocy zaproszonych muzyków, takich jak Andrzej Dylewski, Wojciech Bruślik. Powstał singiel, ale grupa w dalszym ciągu nie miała nazwy ani stałego, zgranego składu. Powstał wtedy pomysł, by założyć nowy zespół. Popularność wydanego singla sprawiła, że nazwali się oni Lady Pank. Rok później ukazał się również hit "Minus 10 w Rio". Zespół właściwie od razu zdobył ogromną popularność. Pierwsze utwory, które pisali od razu znajdowały się na szczytach list przebojów. Wtedy nadszedł rok 1983, w którym wydali debiutancki krążek, który był jedynym albumem z którego 6 utworów znalazło się na pierwszym miejscu Listy przebojów Programu Trzeciego. Były to "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Fabryka małp", "Zamki na piasku", "Wciąż bardziej obcy", "Moje Kilimandżaro".

Po premierze płyty Lady Pank ruszyli w trasę koncertową podczas której zagrali około 360 koncertów w całej Polsce, występując nawet po kilka razy dziennie.

Zaledwie rok później, bo w 1984 roku, premierę miał ich następny krążek "Ohyda". Po tym kolejnym sukcesie Lady Pank odbył koncerty promujące m. in. w USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Finlandii.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory