[ANATOMIA ROCKA] Grzegorz Ciechowski
Studiował polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tam też poznał swoją pierwszą żonę, Jolantę Muchlińską. Wydał pierwszy tom wierszy i zaczął poważną karierę muzyczną. W 1979 roku dołączył do prowadzonego przez Jana Castora zespołu Res Publica. Bardzo szybko został liderem formacji, sam pisał większość utworów. W 1980 roku grupa zmieniła nazwę na Republika, a ich pierwszym poważnym debiutem był występ w Warszawskim klubie "Riviera". Ciechowski wraz z zespołem zaprezentował publiczności nową jakość na scenie polskiej muzyki rockowej. Teksty i muzyka idealnie podkreślały odrębność stylu i interpretacji zespołu. Republika szybko zdobyła miano gwiazdy polskiej sceny rockowej. Występowali przed liczną publiką, a ich utwory szybko wskoczyły na listy przebojów.
We wrześniu 1982 r. zespół nagrał swoją pierwszą płytę Nowe sytuacje, która została wydana w marcu 1983 roku. Wszystkie 10 utworów napisał Grzegorz Ciechowski. Rok po premierze polskiej zespół nagrał anglojęzyczną wersję płyty, która ukazała się pod nazwą 1984. Ciechowski jako pierwszy używał kontrowersji do promowania zespołu i swojej osoby. W listopadzie 1984 roku wydali kolejną płytę Nieustanne tango. W 1985 roku Atmosfera wokół Republiki się popsuła. Na koncercie w Jarocinie, gdy zespól wszedł na scenę, został obrzucony pomidorami i jajkami. Tłum ich wygwizdał, jednak Republika się nie poddała. Zaczęli grać i już po kilku minutach dwudziestotysięczny tłum szalał pod sceną.
Latem 1986 r. Republika podjęła decyzję o rozstaniu się. Grzegorz Ciechowski jednak nie zniknął ze sceny muzycznej. Rozpoczął karierę solową jako "Obywatel G.C.". W tym samym roku wydał pierwszą solową płytę pod nazwą "Obywatel G.C.". Na płycie słychać nowe brzmienie i artystyczny rozwój Ciechowskiego. Niebanalne teksty i muzyka mogły spodobać się zarówno fanom Republiki jak i zwolennikom bardziej skomplikowanych brzmień.
W 1988 r. wydał kolejną płytę o nazwie "Tak! Tak!", na której znalazły się takie przeboje jak "Nie pytaj o Polskę" i "Tak... tak... to ja". Bilety na jesienno-zimową trasę koncertową po największych halach polski zostały wyprzedane!
Po tym sukcesie Ciechowski wcielił się w rolę producenta, a także stworzył muzykę do filmu Janusza Kijowskiego "Stan strachu" oraz niemieckiego serialu "Schloss Pompon Rouge".
W 1990 w Opolu odbył się koncert gwiazd lat osiemdziesiątych, W wielkim finale wystąpiła jeszcze w pierwotnym składzie, reaktywowana specjalnie na ten koncert Republika. Zespół wykonał "Kombinat", "Telefony", "Sexy doll", "Arktykę" oraz "Białą flagę". Później wystąpił Obywatel G.C. Który zaśpiewał "Tak... tak... to ja", "Nie pytaj o Polskę" oraz utwór zamykający koncert "Moja krew". Po tym koncercie, Ciechowski doprowadził do reaktywowania Republiki.
Grzegorz Ciechowski skupił się na odkrywaniu nowych młodych talentów. Został producentem takich wykonawców jak: Kasia Kowalska, Katarzyna Groniec czy Justyna Steczkowska. Dzięki niemu ci artyści znaleźli się na polskiej scenie muzycznej. 22 grudnia 2001 r. Ciechowski niespodziewanie zmarł na zawał serca po przeprowadzonej operacji w jednym z warszawskich szpitali.
Każdego roku w Klubie Studenckim Od Nowa na toruńskich Bielanach odbywa się koncert ku pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Przyznawana jest specjalna nagroda jego imienia dla młodych i utalentowanych muzyków. Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Grzegorza Ciechowskiego pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Krzysztof Ibisz:
Grzegorz śpiewał specyficznie, ale ja to wszystko kupowałem, kochałem tą muzę i jego jako artystę. Wciąż jest dla mnie wielką legendą polskiego rocka.
Weronika Ciechowska:
Nie mogę powiedzieć, że mam ulubioną płytę bądź ulubioną piosenkę, bo dorobek mojego ojca jest ogromny. Każdy okres jego twórczości ma inną głębię, magię. Polecam przesłuchania wszystkich piosenek Republiki, ponieważ na pewno nie będzie to czas stracony.
Andrzej Nowak:
Dla mnie Republika była inną falą. To byli inni ludzie, inni fani, inny ubiór i inne myślenie.