37. rocznica festiwalu "Monsters of Rock"

Pierwsza edycja "Monsters of Rock" odbyła się 16 sierpnia 1980 roku w małej angielskiej wsi Castle Donington.

W pierwszej edycji festiwalu główną rolę otrzymała grupa Rainbow, której był to ostatni koncert z wokalistą Grahamem Bonnetem i perkusistą Cozym Powellem. Oprócz nich wystąpili m.in. Saxon, Scorpions, Judas Priest. Całość oglądało około 35 000 fanów.

Festiwal do wsi Castle Donington zawitał wiele razy i w ciągu całego czasu zbierał coraz większą liczbę fanów. Ostatnia edycja, która odbyła się w tym miejscu miała miejsce w 1996 roku. Gwiazdą tego koncertu został zespół Kiss.

W przeciągu całej historii festiwalu wzięło w nim udział wiele gwiazd rocka - Metallica, Slayer, White Zombie, Aerosmith, Pantera, Iron Maiden, AC/DC, Guns N' Roses, Megadeth, Motörhead, Ozzy Osbourne, Status Quo czy Bon Jovi.

"Monsters of Rock" odbywał się równolegle w kilku miejscach, m.in. w Niemczech Zachodnich w latach 1983-1991, czy w 1984 i 1986 w Szwecji. W 1988 roku po raz pierwszy odbył się we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Holandii. Natomiast w 1991 w Rosji, w Polsce, Belgii, na Węgrzech. A w 1994 roku festiwal został wywieziony do Chile, Argentyny i Brazylii.

MOR w MoskwieMOR w Moskwie https://wtorock.wordpress.com https://wtorock.wordpress.com

Najsłynniejsza edycja festiwalu miała miejsce w 1991 roku w Moskwie. Przyszło na nią ponad 700 000 osób. Czemu była tak popularna? Wszystko dzięki zmianom na Zachodzie - upadł Mur Berliński, zaczęto reformy a kraj otworzył się na świat. Koncert był hołdem dla ludzi, którzy oddali życie i zdrowie za wolność oraz symbolem nowego rozdziału w dziejach Rosji. W tym czasie samym "Monsters of Rock" zawitał także do Polski. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zagrały: AC/DC, Queensryche i Metallica. W tej imprezie wzięło udział 70 000 ludzi.

Biorąc pod uwagę duże zatrzęsienie rockowych festiwali, w dzisiejszych czasach ciężko będzie aby wrócił on do swoich lat świetność. Niemniej jednak pozostanie na zawsze numerem jeden na festiwalowych mapach z lat 80-tych XX wieku oraz pierwszym regularnym festiwalem na tak szeroką skalę.

SŁUCHAJ ROCK RADIA