51 lat temu Beatlesi zagrali ostatni oficjalny koncert

29 sierpnia 1966 grupa The Beatles wystąpiła w San Francisco. Był to ostatni oficjalny koncert, kończący zarazem amerykańską trasę tej grupy.

Decyzje o zakończeniu koncertowania skomentował Ringo Starr - Na poważnie wydawało się, że San Francisco to może być nasz ostatni koncert.. ale nie byłem przekonany na 100%.

Trasa koncertowa z 1966 roku, to trzecia trasa The Beatles. Składała się z 19 występów i trwała 17 dni. Po zakończeniu koncertowania Beatlesi stali się zespołem studyjnym, skupiającym swoją działalność na produkcji płytowej.

Beatlesi po ponad półtora godzinnym spóźnieniu wyszli na scenę o 21:27. Według Gene Nelsona, który zapowiadał poszczególne występy w czasie tego koncertu, muzycy zrobili sobie imprezę w garderobie - Był tam każdy celebryta. Świetnie się bawili, a ja marzłem stojąc z boku sceny.

John Lennon powiedział kiedyś, że w tamtym czasie Beatlesi byli "bardziej popularni niż Jezus". To porównanie wywołało wielką burzę wśród fanów. Niektórzy zaczęli nawet palić kasety Beatlesów! Frekwencja na ich ostatnim koncercie zdawała się to potwierdzać. Stadion w Candlestrick Park mógł pomieścić 43-tysiące widzów, jednak 29 sierpnia było ich tylko 25-tysięcy.

Zespół zagrał 11 piosenek. Każdy koncert podczas sierpniowej trasy zaczynał się piosenką "Rock and Roll Music" (Chuck Berry), a kończył "Long Tall Sally" (Little Richard). The Beatles chcieli koniecznie zapamiętać ten koncert - Przed jednym z ostatnich numerów postawiliśmy aparat na wzmacniaczu. Ringo wygrzebał się zza perkusji i stojąc plecami do widowni, pozowaliśmy do fotografii. Wiedzieliśmy, że to ostatni koncert - przyznał Harrison.

Czemu Beatlesi zakończyli koncertowanie na 4 lata przed rozwiązaniem zespołu? Nie można się dziwić. Według zespołu fani nie przychodzili na koncerty aby słuchać jak śpiewają, ale żeby na nich popatrzeć. Oprócz tego, jak przyznają sami artyści, nie byli traktowani jak gwiazdy muzyki, lecz jak ikony popkultury. Głośne piski fanek również bardzo im przeszkadzały.

w 1965 odbył się ostatni oficjalny koncert, ale The Beatles publicznie wystąpili raz jeszcze. W styczniu 1969 roku zagrali na dachu wieżowca przy Savile Row w Londynie. Koncert przerwała interwencja policji, która kazała muzykom zejść na ziemię.

Lista piosenek prezentowanych podczas trasy koncertowej z 1966 roku: "Rock and Roll Music" "She's a Woman" "If I Needed Someone" "Day Tripper" "Baby's in Black" "I Feel Fine" "Yesterday" "I Wanna Be Your Man" "Nowhere Man" "Paperback Writer" "Long Tall Sally"

 

SŁUCHAJ ROCK RADIA