[ANATOMIA ROCKA] Maanam
Po trzech latach John Porter odszedł z grupy. Zaczął on pracować nad swoim projektem, który nazwał Porter Band. Jackowscy postanowili wtedy nagrać pierwszy singiel Maanamu. Pomysł zrealizowali z własnych środków, wspólnie z grupą Dżamble.
Na singlu "Hamlet" pojawiła się piosenka o tym samym tytule oraz utwór "Oprócz", który spotkał się z niezwykle pozytywnym przyjęciem. Niedługo potem do zespołu dołączyli bracia Ryszard (gitara) i Krzysztof (bas) Olesińscy, oraz Ryszard Kupidura (perkusja). Maanam, w nieco odświeżonym składzie, zadebiutował na Muzycznym Campingu w Lubaniu.
Jednak kariera grupy rozkwitła dopiero po występie na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1980 roku. Podczas koncertu zespół wykonał piosenkę "Boskie Buenos" oraz utwór "Żądza pieniądza". Publiczność przyjęła Maanam tak dobrze, że grupa wielokrotnie bisowała, a kawałki, które zagrali, stały się wielkimi hitami.
W sierpniu zespół zajął się nagrywaniem materiału do pierwszego albumu. Wtedy Ryszarda Kupidurę zastąpił nowy perkusista - Paweł Markowski. W 1981 roku ukazały się dwa single Maanamu. Pierwszy obejmował piosenki, które grupa zagrała w Opolu, zaś drugi - "Szare miraże" i "Stoję, Stoję, czuję się świetnie". Wkrótce potem zespół wydał pierwszy album, zatytułowany "Maanam".
Jednak zanim grupa wydała krążek, została zaproszona na plan powstającego wówczas filmu - "Wielka Majówka" Krzysztofa Rogulskiego. W produkcji wykorzystano utwory powstałe na potrzeby pierwszej płyty Maanamu oraz nowa piosenka, która ukazała się jako kolejny singiel zespołu. Była to "Ta noc do innych jest niepodobna".
Kolejne albumy i utwory zyskiwały przez lata coraz to lepsze przyjęcie przez fanów, jednak Maanam postanowił zawiesić swoją działalność. Grupa była wtedy u szczytu sławy, ale muzykom dało się we znaki przemęczenie. Część z nich zmagała się również z uzależnieniem od alkoholu. Kolejnym problemem zespołu był rozwód Marka Jackowskiego i Kory. Wydali oni ostatni singiel z utworami takimi, jak "Jesteśmy ze stali" i "Ty - nie ty" oraz składankę "The Best of...".
Artyści wznowili karierę dopiero w 1991 roku. Grali wspólnie pod szyldem Maanamu kolejne 17 lat, po czym ostatecznie zawiesili działalność w 2008 roku.
Jan Benedek, rozmawiając z Gazetą Wyborczą w 2013 roku, po śmierci Marka Jackowskiego, tak wspominał Maanam:
"Maanam był ewenementem. Gdyby grał nie w latach 80-tych i nie za żelazną kurtyną, miałby szansę na karierę międzynarodową. Format tandemu Kora - Marek Jackowski to dla mnie klasa światowa. Przełamywali bariery środowiskowe, byli komunikatywni. Mogli ich zagrać w modnym klubie w stolicy, mogli w tancbudzie na wsi, a i tak wszyscy rozumieli te piosenki. Marek był po prostu genialnym kompozytorem".
W programie wypowiedzą się m.in.: Maciej Orłoś, Tomasz Organek, Jacek Kawalec, Muniek Staszczyk, Krzysztof Tyniec, Marieta Żukowska.
Anatomia Rocka już 9 i 10 września. Startujemy w sobotę od 9.40!