66. urodziny Davida Coverdale'a.

David Coverdale urodził się 22 września 1951 roku w Saltburn-by-the-Sea w Wielkiej Brytanii. Początkowo nieznany, pracujący w sklepie z ubraniami muzyk, swoją sławę zdobył dzięki zastąpieniu Iana Gillana w roli wokalisty Deep Purple.

W połowie lat 70-tych, David założył Whitesnake. Zespół współpracował z takimi legendami jak Jon Lord, Ian Paice, czy Steve Vai, z którym nagrali jeden z ważniejszych w swojej karierze album "Slip of the Tongue". Największą sławę przyniósł zespołowi wydany w 1987 roku album "Whitesnake", który pokrył się podwójną platyną. Znajdują się na nim takie przeboje jak "Is This Love", czy Here I Go Again".

David Coverdale nie cieszył się sympatią wśród kolegów z branży. Przez lata zarzucano mu zbytnie zbliżanie się muzyczne do Led Zeppelin i Deep Purple. Dużą popularność przyniósł mu , wydany w 1993 roku, w duecie z byłym gitarzystą Led Zeppelin - Jimmym Page'em, album "Coverdale/Page". Krążek znalazł się na 4. miejscu brytyjskiej listy przebojów oraz na 5. miejscu amerykańskiej listy Billboard 200.

Whitesnake nadal koncertują. W ubiegłym roku pojawili się na koncercie w Polsce podczas Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty. David Coverdale wziął również udział w uroczystości wprowadzenia Deep Purple do Rock and Roll Hall of Fame, podczas której powiedział:

"Chciałbym podziękować wszystkim fanom Deep Purple na całym świecie, którzy sprawiają, ze ta muzyka jest wciąż żywa. Podziękowania kieruję także do członków mojego zespołu - Whitesnake, a także mojej rodziny".

6 października, z okazji 30. rocznicy wydania albumu "Whitesnake", obędzie się premiera jego reedycji . Na wznowionej wersji (CD, winyl, DVD, wersja do pobrania) znaleźć się mają m.in. piosenki w wersji koncertowej, nagrania studyjne oraz dokument o powstaniu "1987".

 

SŁUCHAJ ROCK RADIA