ANATOMIA ROCKA The Police

REKLAMA
Zespół założony w 1977 roku w Londynie, którego liderem jest Sting. Uznawany za jeden z najlepszych zespołów rockowych wszech czasów. Autorzy takich przebojów jak "Every Breath You Take" i "Roxanne". Zdobywcy Grammy i BRIT Awards. Do 2007 roku sprzedali ponad 50 milionów albumów na całym świecie. Mimo krótkiej działalności, zespół rok po roku wydawał albumy, które kolejno zdobywały szczyty list przebojów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych.
REKLAMA

Grupa powstała z inicjatywy perkusisty Stewarta Copelanda, który po rozpadzie swojego zespołu Curved Air postanowił założyć punkrockową kapelę. Dołączył do niego Sting - w roli wokalisty i basisty, oraz gitarzysta Henry Padovani. Wkrótce, bo jeszcze w 1977 roku młody zespół wydał swój debiutancki singiel "Fall Out" i wyruszył w pierwszą trasę koncertową z takimi jak zespołami Cherry Vanilla i Wayne County & the Electric Chairs. Jako kolejny, do zespołu dołączył gitarzysta Andy Summers, przez co The Police stało się kwartetem. 25 lipca 1977 roku zespół wystąpił po raz pierwszy w pełnym składzie w klubie The Music Mashine w Londynie. Niecały miesiąc później Henry Padovani opuścił zespół. Singiel "Fall Out" odniósł sukces dobrze się sprzedając, dzięki czemu za pieniądze ze sprzedaży zespół nagrał debiutancki krążek. W międzyczasie grupa wystąpiła w Monachium współpracując z niemieckim kompozytorem muzyki elektronicznej Eberhardem Schoenerem.

REKLAMA

"Outlandos d'Amour", pierwszy studyjny album The Police został wydany 2 listopada 1978. To z niego pochodzą takie utwory jak "Roxanne", napisany o słynnej prostytutce z Francji, "So Lonley", czy singiel "Can't Stand Losing You", którego promocji odmówiła stacja radiowa BBC, ze względu na kontrowersyjną okładkę przedstawiającą wisielca stojącego na bryle z lodu. Jeszcze tego samego roku, grupa odbyła kilka koncertów w Stanach Zjednoczonych. Wrócili do Ameryki w 1979 roku na trasę koncertową promującą nowy album. W tym samym roku, zespół zaczął przygotowania do nagrywania drugiej płyty "Reggatta de Blanc", która ukazała się 5 października 1979 roku. Pierwszym singlem z nowego wydawnictwa był numer "Message in a Bottle", który wkrótce po wydaniu znalazł się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów. Drugim singlem był "Walking on the Moon". W 1980 roku, w związku z promocją albumu The Police odbyli trasę koncertową po całym świecie. Wystąpili m.in. w Australii, Japonii, Nowej Zelandii, Indiach, Niemczech i Holandii. W tym samym roku panowie otrzymali pierwszą nagrodę Grammy za najlepszy rockowy występ instrumentalny z "Reggatta de Blanc". Pod koniec tego samego roku nagrali album "Zenyatta Mondatta", który również wspiął się na szczyt brytyjskiego notowania. Z tego albumu pochodzi jeden z ich najbardziej znanych singli "Don't Stand So Close to Me", który znalazł się na pierwszym miejscu brytyjskiego zestawienia UK Singles Chart. Cały krążek, podobnie jak poprzedni doszedł do szczytu brytyjskiego zestawienia. "Ghost in the Machone", czwarty album zespołu został wydany 2 października 1981 roku. Już po kilku miesiącach pokrył się platyną w Stanach Zjednoczonych. Grupa promowała nowy album zarówno w Europie, występując m.in. na stadionie Wembley w Londynie, jak również w Ameryce. W 1982 roku otrzymali kolejne nagrody Grammy, tym razem za najlepszy rockowy występ zespołu z wokalistą za numer "Don't Stand So Close to Me", oraz najlepszy rockowy występ instrumentalny za "Behind My Camel". Ostatnią płytą zespołu okazała się "Synchronicity", wydana w 1983 roku, która okazała się ogromnym sukcesem na całym świecie, głównie za sprawą ballady "Every Breath You Take". Utwór opowiadający o obsesyjnej miłości, do którego nagrano charakterystyczny czarno-biały teledysk okazał się największym sukcesem komercyjnym zespołu i do dzisiaj jest grany przez stacje radiowe na całym świecie. W 1984 roku został nagrodzony Grammy w kategorii numer roku. Płyta "Synchronicity" zyskała status multiplatynowej w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii. Była też nominowana do American Music Awards w kategorii pop/rock album roku, lecz przegrała rywalizację z "Thrillerem" Michaela Jacksona.

Wkrótce po zakończeniu trasy koncertowej promującej "Synchronicity" muzycy postanowili zawiesić działalność. Ostatni raz na scenie pojawili się w 1986 roku. Później próbowali nagrać kolejny album, lecz ze względu na wewnętrzne konflikty zrezygnowali z tych planów. Muzycy zaczęli angażować się w solowe projekty. Prężnie rozwijająca się solowa kariera Stinga też uniemożliwiła dalsze funkcjonowanie grupy.

The Police reaktywowali się w 2007 roku z okazji 30 - lecia zespołu. Wystąpili wtedy podczas 49. gali rozdania nagród Grammy wykonując utwór "Roxanne". Panowie odbyli wielką światową trasę koncertową , która okazała się gigantycznym sukcesem i trwała do 2008 roku. Przy okazji tego tournee The Police zagrali w Polsce na Stadionie Śląskim w Chorzowie 26 czerwca 2008 roku. Ostatni koncert miał miejsce 7 sierpnia w nowojorskim w Madison Square Garden. Po zakończeniu trasy koncertowej ponownie zawiesili swoją działalność.

11 marca 2003 roku The Police zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall Of Fame.

REKLAMA

W programie wypowiedzą się m.in.: Anna Guzik, Robert Janowski, Robert Motyka, Tomasz Organek, Wojciech Mazolewski, Muniek Staszczyk

Anatomia Rocka już 14 października i 15 października. Startujemy w sobotę od 9:40!

Zaprasza,

Mariusz Stelmaszczyk.

REKLAMA
 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA