ANATOMIA ROCKA Zza grobu

REKLAMA
Niezwykła wrażliwość i intensywne życie. To znaki szczególne legend rocka, których już z nami nie ma. Zostawili po sobie ponadczasowy muzyczny testament, za którym w większości kryją się lęki, uzależnienia, depresje. Mieli ogromny wpływ w szerzenie kultury masowej. Zmienili muzykę na zawsze i do dzisiaj inspirują młode pokolenie.
REKLAMA

Jimi Hendrix

REKLAMA

Uznawany za najwybitniejszego i najbardziej wpływowego gitarzystę wszech czasów. Geniusz, który stworzył jedyny i niepowtarzalny styl gry na gitarze. Poza muzyką zajmował się malarstwem. Interesował się też fantastyką i komiksami. Sprzedał ponad 50 milionów albumów na całym świecie, z czego ponad 22 miliony w Stanach Zjednoczonych. W trakcie swojego krótkiego życia zmagał się z wieloma uzależnieniami. Zmarł mając zaledwie 27 lat. Jego śmierć do dzisiaj uznawana jest za jedną z najbardziej zagadkowych w historii. Hendrix jest laureatem Grammy Lifetime Achievement Award, nagrody przyznawanej „wykonawcom, którzy w trakcie swojego życia mieli wybitny wkład na polu nagrywania muzyki”. Do dzisiaj jest wzorem dla rockowych gitarzystów.

Jim Morrison

Amerykański piosenkarz i poeta. Lider grupy The Doors. Autor takich przebojów jak „Light On Fire”, czy „Hello, I Love You”. Jeden z najbardziej wpływowych muzyków w historii rocka. Buntownik, który słyną ze skandalicznego zachowania i kłopotów z prawem. Przez swoje romantyczne i surrealistyczne teksty, jest zaliczany do grona tzw. „poetów wyklętych”. Zmarł w Paryżu, 3 lipca 1971 roku. Oficjalna wersja mówi, że muzyk zmarł na zawał serca, inne zaś, że przedawkował narkotyki w jednym z paryskich klubów, a jego ciało zostało podrzucone do apartamentu, w którym go znaleziono. Morrison został pochowany na cmentarzu Pere Lachaise obok innych poetów.

Janis Joplin

REKLAMA

Nazywana perłą rock’n’rolla. Amerykańska piosenkarka rockowa, wiązana z psychodelicznym rockiem i blues rockiem. Hipiska. Jej kariera sceniczna trwała bardzo krótko, mimo to zapisała się na kartach historii jako legenda swojego gatunku. Do dziś uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnej kultury masowej, oraz jako najsłynniejsza biała wokalistka bluesowa. Jej twórczość ukazywała ją jako osobę bardzo cierpiącą. Walczyła z nałogami i uzależnieniami. Zmarła 4 października 1970 roku wskutek przedawkowania narkotyków. W 2004 magazyn Rolling Stone umieścił Janis Joplin na 46. miejscu w rankingu 100 Największych Artystów Wszech Czasów.

Grzegorz Ciechowski

Wokalista, muzyk, kompozytor, poeta i autor tekstów, lider zespołu Republika. Ukrywał się również pod pseudonimem Obywatel G.C.. Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków rockowych. Wyraźnie inspirowany muzyką zachodu. Wraz z zespołem wprowadzili nowe, ostre brzmienie i oryginalne teksty. Utwory Ciechowskiego były niezwykle inteligentne, skupiały się na jednostce. Dzięki swojej innowacyjności, wyróżniał się wśród innych polskich artystów. Największym solowym sukcesem Obywatela G.C. okazał się wydany w 1988 roku album „Tak!Tak!”. To z niego pochodzi jeden z najważniejszych szlagierów lat 80 „Nie pytaj o Polskę”. Grzegorz Ciechowski był także producentem muzycznym. Współpracował m.in. z Kasią Kowalską, Kayah, Justyną Steczkowską i Katarzyną Groniec. zmarł niespodziewanie 22 grudnia 2001 w Warszawie.

Joe Cocker

REKLAMA

Brytyjski muzyk rockowy i popowy. Zdobywca wielu nagród. Odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. W 1983 roku otrzymał Grammy za utwór „Up Where We Belong” wykonany w duecie z Jennifer Warnes. Karierę rozpoczął w latach 60. Na jego dyskografię składa się blisko 40 albumów. Obdarzony charakterystycznym głosem, jest uznawany za jednego z najważniejszych brytyjskich wokalistów. Autor takich przebojów jak „You Are So Beautiful”, „Unchain My Heart”, czy "I Can Stand A Little Friend”. Swoim wykonaniem nadał barwę utworowi Beatlesów „With A Little Help From My Friends”. Niezwykle aktywny koncertowo, występował także w Polsce. Zmarł na raka płuc 22 grudnia 2014 roku w wieku 70 lat.

Keith Moon

Brytyjski muzyk, najbardziej znany jako perkusista grupy The Who, do którego dołączył mając zaledwie 17 lat. Uznawany za legendę i jednego z najbardziej ekspresyjnych bębniarzy świata, grający bardzo głośno, szybko i brawurowo. Poza zespołem współpracował m.in. z Jeffem Beckiem i Ringo Starrem, z którym się przyjaźnił. Występował też z zespołem Led Zeppelin. Szokował publiczność, zasłynął z zachowań destrukcyjnych, na które wielki wpływ miało uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Wśród fanów rocka znany był nie tylko z tego jak grał na perkusji, ale też z tego jak żył. Nie stronił od bójek, awantur. Potrafił demolować pokoje hotelowe i mieszkania przyjaciół. Zmarł podczas snu w wieku 32 lat, po przedawkowaniu leków, które zażywał w związku z nałogiem alkoholowym.

W programie wypowiedzą się m.in.: Muniek Staszczyk, Dawid Podsiadło, Arkadiusz Jakubik, Krzysztof Szewczyk, Tomasz Organek, Wanda Kwietniewska, Krzysztof Tyniec, Andrzej Kozakiewicz i inni.

REKLAMA


Anatomia Rocka już 28 i 29 października. Startujemy w sobotę od 9:40!
Mariusz Stelmaszczyk, zapraszam.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory