[ANATOMIA ROCKA] polskie zespoły

REKLAMA
Zespoły, które na zawsze zapisały się na kartach historii polskiej sceny rockowej. Tworzyli ponadczasową muzykę, teksty, które dla publiczności często były drugim hymnem. Inspirowali, byli głosem swojego pokolenia i odskocznią od codzienności.
REKLAMA

Zespół Breakout został założony w 1968 roku, z inicjatywny kompozytora i gitarzysty Tadeusza Nalepy. Była to kontynuacja jego wcześniejszego projektu - Blackout. To blues-rockowa kapela, w której początkowym składzie znaleźli się: wokalistka Mira Kubasińska, basista Janusz Zieliński, perkusista Józef Hajdasz, oraz grający na organach Krzysztof Dłutowski. W niedługim czasie nowym basistą został Michał Muzolf, a grupę opuścił Krzysztof Dłutowski. Grupa debiutowała podczas festiwalu Musicorama. Pierwszy album "Na drugim brzegu tęczy", na którym znalazły się takie szlagiery jak "Gdybyś kochał, hej" i "Poszłabym za tobą" ukazał się w 1969 roku. Wkrótce później, Breakout stał się jednym z najpopularniejszych zespołów rockowych w Polsce. Utwór "Gdybyś kochał, hej" stał się wielkim hitem i dobił do pierwszych miejsc radiowych list przebojów. Grupa miała ogromny wpływ na polską popkulturę w tamtych czasach. Ich działalność była wielokrotnie krytykowana za image i pro-zachodnie podejście. Doprowadziło to nawet, do zakazu emitowania ich utworów w radiu i telewizji. W trakcie 14 – letniego istnienia, zespół wielokrotnie zmieniał skład. Występowali w nim m.in. Dariusz Kozakiewicz, Włodzimierz Nahorny, Józef Skrzek, perkusiści Andrzej Tylec i Wojciech Morawski. W 1982 roku, Nalepa oficjalne zakończył działalność zespołu, by poświęcić się karierze solowej. Grupa wydała w sumie 10 albumów.

REKLAMA


Dżem uważany jest za najważniejszy rockowo-bluesowy zespół w historii polskiej muzyki. Został założony w 1973 roku przez braci Adama i Beno Otrębów, oraz Pawła Bergera. Wkrótce później dołączył do nich wokalista Ryszard Riedel. To za sprawą Riedla i jego ponadczasowych, wrażliwych tekstów, grupa zyskała największą popularność. Ostateczny skład zespołu zamknął gitarzysta Jerzy Styczyński. Debiutowali podczas jednej z edycji festiwalu w Jarocinie. Ich pierwszy album "Cegła", zawierający takie przeboje jak "Czerwony jak cegła", czy "Whiskey" uważany jest za jeden z najlepszych albumów w dorobku zespołu, a także za jeden z najlepszych polskich albumów rockowych. Działalność zespołu od początku przeplatała się z nałogiem narkotykowym Riedla. Został on nawet tymczasowo z niego usunięty. Ostatni wspólny album "Autsajder" nagrali w 1993 roku. Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 roku z powodu niewydolności serca. Wkrótce później, nowym wokalistą Dżemu został Jacek Dewódzki. Riedel był uwielbiany przez fanów. Mimo przedwczesnej śmierci stał się ikoną polskiej muzyki. Na podstawie jego biografii, powstał głośny film "Skazany na bluesa" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. W główną rolę wcielił się Tomasz Kot, w filmie wystąpił też obecny wokalista Dżemu – Maciej Balcar. Obecnie, zespół jest nadal aktywny zawodowo. Wydany w 2010 roku album "Muza" zdobył status złotej płyty.


Lady Pank, to rockowy zespół założony w 1981 roku, który od ponad trzydziestu pięciu lat święci tryumfy na polskiej scenie rockowej. Powstał we Wrocławiu, z inicjatywy Andrzeja Mogielnickiego i Jana Borysewicza. Na czele grupy stoi wokalista Janusz Panasewicz. Zespół od początku zyskał dużą popularność, głównie za sprawą takich przebojów "Mniej niż zero", "Kryzysowa narzeczona", "Wciąż bardziej obcy", "Zamki na piasku", które w tamtym czasie śpiewała cała Polska. W tamtych czasach, piosenki Lady Pank zajmowały szczyty list przebojów, a koncerty przyciągały rzesze fanów. Debiutancki album, zatytułowany po prostu "Lady Pank", oraz późniejsze "Tacy sami", czy "Na na" ugruntowały ich pozycję na polskiej scenie muzycznej. Zespół koncertował w innych europejskich miastach, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Miewali swoje wzloty i upadki, kilka razy zawieszali działalność, jednak do dzisiaj grają, wydają nowe albumy, a ich koncerty nadal cieszą się ogromną popularnością. Nie tak dawno, bo w 2016 roku odbyli dużą trasę koncertową z okazji swojego 35 – lecia. Mają na swoim koncie 18 nagranych albumów i tysiące koncertów, ale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.


Maanam, to jeden z najpopularniejszych zespołów rockowych w historii polskiej muzyki. Autorzy takich przebojów jak "Anioł", "Boskie Buenos", czy "Szare miraże". Grupa została założona w 1975 roku przez Marka Jackowskiego i Milo Kurtisa. Wcześniej funkcjonowała jako duet o nazwie M-a-M. Chwilę później do zespołu dołączyła żona Jackowskiego – Kora, zaś miejsce Mila zajął John Porter. By nadać grupie bardziej rockowe brzmienie, przemianowaną ją na Maanam Elektryczny Prysznic, aż ostatecznie skrócono nazwę do samego Maanam. Zmiana nazwy i rockowe aspiracje, zachęciły grupę do rozpoczęcia prac nad pierwszym albumem. Po odejściu Portera, do zespołu dołączyli bracia - gitarzysta Ryszard i basista Krzysztof Olesińscy, oraz zasiadający za perkusją Ryszard Kupidura. W takim składzie zadebiutowali na Muzycznym Campingu w Lubaniu. Prawdziwą sławę zyskali w 1980 roku, występując na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Podczas koncertu wykonali dwa utwory "Boskie Buenos" i "Żądza pieniądza", które spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem i stały się wielkimi przebojami. Swój debiutancki album "Maanam" nagrali już z nowym perkusistą Pawłem Markowskim. Kilka miesięcy później ukazał się kolejny singiel i zarazem wielki przebój zespołu "Cykady na Cykladach". Mimo, że byli u szczytu sławy, przemęczenie, problemy z alkoholem, a także rozwód Marka i Kory Jackowskich, doprowadził do zawieszenia działalności zespołu. Grupa reaktywowała się dopiero w 1991 roku. Ich kolejne albumy cieszyły się sporym sukcesem komercyjnym. Ostatecznie, w 2008 roku, po 17 latach znów zawiesili działalność.


Zespół Perfect powstał w 1978 roku w Warszawie. Jego inicjatorem był były perkusista Breakoutu Wojciech Morawski, basista Zdzisław Zawadzki (Breakout), keyboardzisty Pawła Tabaki, wokalistek Ewy Korczynskiej-Konarzewskiej i Barbary Trzetrzelewskiej (Alibabki). Wkrótce później dołączył do nich wokalista i gitarzysta Zbigniew Hołdys, który napisał pierwsze utwory takie jak "Co się stało z Magdą K.", "Jego nie ma", "Nie ma mogiły rock and rolla". W takim składzie, pod nazwą Perfect Super Show And Disco Band grywali w warszawskich lokalach rozrywkowych i w ośrodkach polonijnych w USA. Zdarzało się, że towarzyszyli też takim gwiazdom jak Anna Jantar i Halina Frąckowiak. Wkrótce kobieca część opuściła zespół, a dołączył do niego wokalista - Grzegorz Markowski. Grupa zaczęła przybierać mocny, rockowy charakter i ostatecznie zmieniła nazwę na Perfect. W zespole znaleźli się też m.in. Ryszard Sygitowicz (gitara), Piotr Szkudelski (perkusja), Zdzisław Zawadzki (bas). Swój pierwszy koncert zagrali w Sylwestra 1980 roku w warszawskim klubie Stodoła. Właśnie na początku lat 80 Perfect stał się najpopularniejszym zespołem rockowym w Polsce. W 1981 roku wydali swój pierwszy album "Perfect", który sprzedał się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Dobra passa trwała, aż do 1983 roku, kiedy to Hołdys ogłosił rozwiązanie zespołu. W 1987 roku grupa reaktywowała się, by dać koncert m.in. w gdańskiej Hali "Oliwa". Dwa lata temu wyjechali na turnee po USA, ale już bez Markowskiego. W 1992 roku, Hołdys ponownie rozwiązał zespół, który w 1993 roku rozstał reaktywowany z Grzegorzem Markowskim jako wokalistą. Zespół do tej pory koncertuje i wydaje nowe albumy. Autorem większości tekstów Perfectu jest Bogdan Olewicz. Zawierają one ponadpokoleniowe problemy. Często były odbiciem sytuacji politycznej w kraju, zwłaszcza w okresie wprowadzenia i trwania stanu wojennego. "Autobiografia" stała się rockowym hymnem pokolenia, a głośno śpiewane na koncertach "Chcemy być sobą", czy "Nie bój się tego wszystkiego" były manifestacją przeciwko ówczesnej władzy.

REKLAMA


Republika, to nowofalowy zespół, który powstał w 1981 roku w Toruniu i zyskał miano jednej z największych rockowych gwiazd lat 80 w Polsce. Pierwotnie zespół nosił nazwę Res Publica i był prowadzony przez Jana Castora. Liderem i wokalistą zespołu został Grzegorz Ciechowski. Zespół debiutował w warszawskim klubie Riviera. Prezentował nową jakość i oryginalność na polskiej scenie muzycznej, głównie za sprawą Ciechowskiego, który inspirował się kulturą zachodu i zawsze charakteryzował się niszowym podejściem do muzyki. "Nowe sytuacje" – pierwszy album zespołu, ukazał się w 1982 roku. Wszystkie utwory na płycie, jak i na większości wydanych albumów pisał sam Ciechowski. Drugi krążek – "Nieustanne tango", także został pozytywnie przyjęty, a kolejne przeboje grupy wskakiwały na listy przebojów. Zespół szybko zyskał przychylność fanów i stał się jednym z czołowych zespołów końca lat 80 w Polsce. Największą sławę przyniósł im wydany w 1988 roku album "Tak! Tak!". To na nim znalazły się takie przeboje jak "Nie pytaj o Polskę" i "Tak... tak... to ja". Wkrótce po tym zespół dał liczne koncerty, które wszystkie zostały wyprzedane. Latem 1986 roku, głównie ze względu na nieporozumienia między członkami zespołu, Republika została rozwiązana. Grzegorz Ciechowski poświęcił się karierze solowej i zaczął występować pod pseudonimem "Obywatel G.C.". W latach 90 Republika reaktywowała się, głównie za sprawą koncertu gwiazd lat 80 w Opolu. Podczas jego wielkiego finału zespół zagrał swoje największe przeboje "Kombinat", "Telefony", "Sexy doll", "Arktykę", oraz "Białą flagę" . W 2002 roku, po nagłej śmierci Grzegorza Ciechowskiego nastąpiło definitywne zakończenie działalności zespołu.


T.Love, to z pewnością ikona polskiego rock and rolla i zarazem jednen z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów. Powstał w 1982 roku z inicjatywy czterech kolegów z IV LO w Częstochowie. Do 1987 roku zespół nosił nazwę Teenage Love Alternative. Jego liderem do dzisiaj jest Zygmunt "Muniek" Staszczyk. Pierwsze lata działalności grupy upływały pod widocznym wpływem punk rocka, chociażby takiej legendy jak The Clash. W pierwszym składzie zespołu znaleźli się: Janusz Knorowski (gitara elektryczna), Muniek Staszczyk (wokal, gitara basowa), Jacek Wudecki (perkusja) i Dariusz Zając (klawisze). Debiutowali w 1983 roku podczas Malborskiego festiwalu Malrock, chwilę później pojawili się na dużej scenie festiwalu w Jarocinie. Rok później rozpoczęli próby i koncerty w warszawskich Hybrydach. W 1988 roku ukazał się pierwszy oficjalny album kapeli, nagrany w nowym składzie (Piotr Wysocki został nowym perkusistą), zatytułowany. „Miejscowi – live. W 1989 roku Muniek Staszczyk wyjechał do Anglii, co spowodowało rozpad zespołu. W 1990 roku został on jednak reaktywowany w zupełnie nowym składzie, ale ze starym liderem na czele. Lata 90 były niezwykle owocne dla T.Love. Koncerty, nowe albumy i kolejne listy przebojów. "Stokrotka", "Jest super", "Chłopaki nie płaczą", to hity, które grała każda stacja radiowa. Przez całą swoją karierę tworzyli różną muzykę, w różnym klimacie, często zaskakiwali i szokowali, mimo to, zawsze posiadali i nadal posiadają rzeszę wiernych fanów. Ich najnowszy album zatytułowany po prostu T.Love ukazał się w 2016 roku. Obecnie zespół świętuje 35-lecie istnienia. Większość klubowych koncertów została już wyprzedana. W trakcie 35-letniej kariery wydali 11 albumów studyjnych, z których większość z nich zdobyła status złotej płyty. Energia na scenie, to z pewnością ich znak rozpoznawczy.


Wypowiedzą się m.in. Wojtek Mazolewski, Maciej Maleńczuk, Tomek Lipiński, Krzysztof Ibisz, Adam Sztaba i inni.


Anatomia Rocka już 11 i 12 listopada. Startujemy w sobotę od 9:40!

REKLAMA

Mariusz Stelmaszczyk, zapraszam.

 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA