[ANATOMIA ROCKA] Patti Smith
A dokładniej o Patricii Lee Smith urodzonej 30 grudnia 1946 roku w Chicago. Od najmłodszych lat przejawiała zdolności artystyczne w dziedzinach muzyki, poezji i malarstwa. Wychowywała się w rodzicie Świadków Jehowy. Nie odpowiadało jej jednak religijne i spokojne życie. Była również przeciwna wszechobecnym standardom kobiecości. Buntowała się temu wszystkiemu, wiedząc, że chce innego życia. W wieku dwudziestu lat przerwała swoją edukację i wyjechała do Nowego Jorku. Bardzo trudno było się jej odnaleźć w nowym miejscu, bardzo obcym i nieznanym. Nowa rzeczywistość okazała się być trudniejsza niż mogłoby się to wydawać. Pogoń za zarobieniem każdego dolara powodowała podejmowanie się różnych zawodów. Między innymi przez jakiś czas pracowała w księgarni, w której poznała swoją miłość – Roberta Mapplethorpe’a. Związek pełen namiętności, wsparcia, przyjaźni i pasji do sztuki sprawiał, że wszystkie kłopoty nie miały żadnego znaczenia.
Otwarcie przyznawała, że inspirowała się muzyką Doorsów i Hendrixa. Jej teksty zawierały przemyślenia na temat świata, z którym się nie zgadzała. Wielokrotnie podkreślała swoją „inność”. Życie z Mapplethorpem wśród czterech ścian hotelu Chelsea był dla niej, jak przejażdżka bez zapiętych pasów. To miejsce żyło życiem wszystkich, którzy postawili w nim stopę chociaż na chwilę. Patti to czuła i kochała to. W tym miejscu także doszło do rozstania pary. Każde z nich zaczęło nowe życie. Na początku lat 70 zaczęła dzielić się ze światem swoją poetycką twórczością. W 1974 wraz z Lennym Kayem, Ivanem Kralem, Jayem Dee Daughertym i Richardem Sohlem stworzyli zespół Patti Smith Group. Rok później wydali jeden z największych albumów w historii protopunka – Horses. Przez krytyków uważany za inspirację dla artystów punkrockowych. Połączenie muzyki rock n’ rollowej z elementami partii na klawiszach i tekstami Patti okazało się być bardzo ciepło przyjęte. Zdjęcie z okładki albumu, na którym znajduję się artystka, wykonał Mapplethorpe.
Następstwem sukcesu albumu była trasa koncertowa po USA i Europie, dzięki którym grupa zyskała jeszcze większy rozgłos. Rok później pojawił się nowy album – Radio Ethiopia, który nie spodobał się opinii publicznej. Kolejnymi produkcjami były płyty Easter z 1978 roku i Wave z 1979.
W 1980 Patti rozstała się ze swoim partnerem Allenem Lanierem i poślubiła gitarzystę Freda Smitha. Dwa lata później urodziła syna Jacksona, a pięć lat później córkę Jesse. Do 1995 była nieaktywna na scenie. W wyniku wielu nieszczęśliwych zdarzeń, śmierci Mapplethorpa, Sohla i Freda, postanowiła wrócić do muzycznego świata i razem z Bobem Dylanem ruszyła w trasę koncertową. Do 2002 współpracowała z kilkoma artystami.
Do dnia dzisiejszego Patti Smith jest aktywna muzycznie. W zeszłym roku wystąpiła kolejny raz w Polsce. Podczas tras koncertowych wykonuje głównie muzykę ze starszych albumów. Jest zachwycona tym, że nowe pokolenia znają jej muzykę i robi to dla nich. Cały czas jest wzorem dla artystów, którzy podziwiają jej charyzmę i znakomite teksty.
W programie wypowiedzą się m.in.: Muniek Staszczyk, Tomasz Lipiński, Robert Gawliński, Piotr Cyrwus i Wojciech Waglewski
Anatomia Rocka już 20 i 21 stycznia. Startujemy w sobotę od 9.40!
Zaprasza,
Mariusz Stelmaszczyk.