[ANATOMIA ROCKA] - Phill Collins

REKLAMA
Mało brakowało, żeby losy tego muzyka potoczyły się w inny sposób. Z okazji 67 urodzin Philla Collinsa przypominamy jego postać.
REKLAMA

 Kim był? W jaki sposób odmienił Genesis? Jaka tajemnica kryję się w utworze „In the Air Tonight”? Zapraszamy do lektury.

REKLAMA


Philip David Charles Collins urodził się 30 stycznia 1951 roku, jako dziecko przedstawiciela ubezpieczeniowego i dziecięcej agentki teatralnej. Jego dzieciństwo nie należało do szczególnie trudnych. Wykazywał szczególne uzdolnienia aktorskie, co powodowało zadowolenie jego matki, która marzyła o karierze filmowej syna. Jednak mała dziecięca perkusja, podarowana z okazji świąt Bożego Narodzenia, doprowadziła do czegoś innego. Bardzo mały Philip nie mógł się od niej oderwać. Po jakimś czasie, rodzice podarowali mu troszkę lepszy instrument, na którym chłopak mógł ćwiczyć. Swój pierwszy występ przed publicznością zaliczył w wieku 11 lat. Poza muzyką, Phill po trochu zajmował się również aktorstwem. Była to zasługa jego matki, dzięki której otrzymywał role w mniejszych lub nieco większych produkcjach.

W wieku 14 lat rozpoczął naukę w szkole aktorskiej. Tu miał okazję jeszcze bardziej rozwijać swój talent poprzez różne występy. Collins postanowił zrezygnować z tego wszystkiego na rzecz polepszenia umiejętności muzycznych. Przez kilka próbował swoich sił w małych zespołach, jako perkusista. Największym jego sukcesem okazało się być wydanie albumu „Ark 2” razem z zespołem Flaming Youth. Pozytywne recenzje i opinie na temat płyty, mimo braku powodzenia komercyjnego, okazały się być furtką do kariery Philla.


W podobnym czasie powstaje grupa Genesis, jako połączenie dwóch zespołów. W jej skład wchodzili Peter Gabriel, Tony Banks, Mike Rutherford, John Mayhew i Anthony Philips. Dosyć szybko, bo po wydaniu drugiego albumu, zaczynają osiągać sukcesy muzyczne, ze względu na poważne i melodyjne kawałki. Zostają uznani przez krytyków za unikatowe podejście do progresywnego rocka. Podczas pierwszych większych koncertów okazuję się, że Anthony Philips panicznie boi się występów. Sytuacja była na tyle poważna, że perkusista opuścił zespół. Wraz z nim odszedł Mayhew. Genesis ogłasza nabór do zespołu. Na przesłuchaniu zjawia się młody Phill Collins, który czaruję swoją charyzmą, usposobieniem i świetną grą na perkusji. Miejsce nowego gitarzysty zajmuję Steve Hackett. Nowi członkowie zespołu doskonale wpisali się zespół, a nawet zmienili jego muzyczne oblicze. Można było to już zauważyć po wydaniu trzeciego albumu – Nursery Cryme. Okazał się on być ostrzejszym i dużo lepszym od poprzednika. Był kierunkiem, w jaki podążyła grupa w kolejnych latach. Niestety mimo dobrych opinii nie osiągnął sukcesu na rynku. W tym samym czasie został wydany czwarty album Led Zeppelin, z którym Genesis jeszcze nie mogło konkurować.


Kolejnymi albumami były „Foxtrot” z 1972 i „Selling England by the Pound” z 1973. Płyty cały czas utrzymywane były w klimacie rocka progresywnego. Zawierały w sobie wszystko co powinny – doskonałą i melodyjną muzykę oraz głębokie i poetyckie teksty. W niektórych kawałkach to Phill Collins przejmuje rolę wokalisty. Zostanie to w przyszłości zauważone.

REKLAMA


Ostatnim albumem, nagranym w klasycznym składzie, był „The Lamb Lies Down”. Ze względu na słaby odzew i brak jakiegokolwiek sukcesu, wokalista Peter Gabriel postanowił odejść z zespołu. Była to w świetle Genesis bardzo trudna sytuacja. Gabriel był uznawany za duszę całej formacji, która ożywiała koncerty i robiła z nich niesamowite przedstawienia. Wiele osób było zdania, że to koniec zespołu. Pozostali członkowie Genesis nie poddali się i zaczęli szukać nowego wokalisty. Porażka ostatniego albumu okazała się być motywatorem do tworzenia. Brakowało tylko głosu Genesis.

Poszukiwania trwały przez jakiś czas. Niestety bez skutku. Wokalista okazał się być pod ręką. Został nim Phill, który do tej pory był perkusistą i wokalem wspierającym. Zmiany zaowocowały albumem „A Trick of the Tail”, który był próbą utrzymania tego samego stylu muzycznego, ale z nowym głosem zespołu. Okazało się, że Phill był bardzo dobrym wyborem, gdyż kompozycja była dużym sukcesem. Kolejnymi albumami były Wind & Wuthering z 1976 roku, koncertowe nagranie „Seconds Out”, po którym z grupy odszedł Steve Hackett. W trzyosobowym składzie grupa wydała „..And Then There Were Three...”, „Duke”, „Abacab”, „Invisible Touch” i „We Can’t Dance”. Ostatnie albumy zespołu są odejściem od początków zespołu. Z krążka na krążek można było usłyszeć zmieniające się brzmienie grupy, kierujące się w kierunku soft rocka, a później pop rocka. Zespół przeszedł metamorfozę muzyczną i stylistyczną.
W 1996 Phill Collins postanawia opuścić Genesis i skupić się na karierze solowej, która od kilkunastu lat była prężnie rozwijana. Było to przeciwieństwo popowego stylu grupy. Jego muzyka miała poważny, często smutny i dojrzały wydźwięk. W swojej twórczości starał się przekazywać swoje uczucia i życiowe tragedie, np. rozwód z żoną. Z tego okresu najbardziej znanymi utworami są „In The Air Tonight” i „ I Don’t Care Anymore”. Ponury styl pierwszego kawałka i jego tekst wszedł nawet do kanonu legend miejskich. Według teorii, piosenka opowiada o straszliwym wydarzeniu, którego Collins był świadkiem, a w którym ktoś ginie nie uzyskując pomocy. Muzyk przez kolejne lata był aktywny muzycznie. Zarówno w sferze kariery solowej, jak i producenta. Niekiedy również wspierał innych muzyków w ich występach lub przy nagrywaniu płyt. Phill Collins stara się być cały czas aktywny muzycznie – jako piosenkarz lub kompozytor muzyki filmowej. Przez kilka lat odpoczywał od showbiznesu, decydując się na spokojne życie, ale niedawno wrócił podczas trasy koncertowej. Również ogłosił chęć reaktywacji Genesis. Z okazji 67 urodzin życzymy mu wszystkiego dobrego.


W programie wypowiedzą się m.in.: Muniek Staszczyk, Arek Jakubik, Adam Sztaba, Kuba Sienkiewicz, Wojciech Waglewski, Szymon Bobrowski i Ray Wilson.

Anatomia Rocka już 27 i 28 stycznia. Startujemy w sobotę od 9:40!

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory