[ANATOMIA ROCKA] - Axl Rose

REKLAMA
Wokalista największego zespołu lat 80-tych. Niewątpliwie jeden z większych skandalistów przemysłu muzycznego. Axl Rose w Anatomii Rocka.
REKLAMA

Dawno temu, bo aż w roku 1962, urodził się William Bruce Rose Jr. Okoliczności jego urodzenia nie wróżyły dobrze, bowiem jego matką była 16 letnia licealistka, a ojcem lokalny chuligan. Młody chłopak nie miał łatwej młodości. Gdy miał dwa lata opuścił go ojciec, który podobno był znany z tendencji do wykorzystywania seksualnego swojego syna. Kolejny partner matki Williama nie był lepszym wzorem, gdyż mimo bycia kaznodzieją zielonoświątkowy zdarzało się mu podnieść rękę na dzieci. Chłopiec odnalazł zamiłowanie w muzyce. Od piątego roku życia śpiewał w chórze i grał tam na pianinie. W szkole średniej założył ze swoimi przyjaciółmi pierwszy zespół muzyczny. William nie sprawiał większych problemów wychowawczych. Należałoby nawet zaznaczyć, że był dobrym dzieckiem, oddanym nauce i pasji do muzyki. Wszystko jednak odmieniło się, gdy na jaw wyszło, że jego ojcem nie jest ówczesny partner matki. Zmieniło to jego światopogląd i doprowadziło do dużej przemiany. Zmienił swoje personalia na Axl Rose i wyjechał do Los Angeles.

REKLAMA


W nowym miejscu zamieszkania wziął się za muzykę na poważnie. Mając zaledwie 21 lat był członkiem dwóch zespołów muzycznych. Mimo dużych aspiracji grup, nie weszły one do przemysłu. Na bazie muzyków z zespołów Hollywood Rose i L.A Guns powstał nowy zespół – Guns ‘n Roses. W marcu 1985 roku nowa grupa rozpoczęła działalność w składzie Axl Rose, Izzy Stradlin, Trancii Guns, Ole Beich i Rob Gardner. Mężczyźni długo ze sobą nie wytrzymali, bo po dwóch miesiącach nastąpiły zmiany. Za Beicha wszedł Duff McKagan, Guns wymienił się ze Slashem, a Steven Adler zastąpił perkusistę Gardnera. Nowa ekipa wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową, dzięki której zdobyła zainteresowanie mediów i wytwórni. Już rok później Guns ‘n Roses podpisali swój pierwszy kontrakt z Geffen Records. Kilka miesięcy później zaowocowało to ich pierwszym minialbumem „ Live ?!*@ Like a Suicide”, na który składało się kilka coverów i ich dwie własne kompozycje. Przez następne pół roku zespół koncertował i tworzył nowe nagrania. Dzięki temu, już w lipcu 1987 został wydany ich nowy krążek „Appetite for Destruction”. Nowe dzieło zespołu zaczęło się bardzo dobrze sprzedawać. Był to ich pierwszy większy krok w świecie muzyki. Ciężka praca i godziny nagrań opłaciły się. Na albumie znalazły się takie kawałki jak: "Welcome to the Jungle", "Sweet Child O' Mine", "Paradise City" i "Nightrain". Teledyski do dwóch pierwszych utworów wyświetlane były w telewizji MTV. Sukces spowodował, że grupa przez jakiś czas była bardzo zajęta. Oprócz tego, że wyruszyła w własną trasę koncertową to brała również udział w koncertach innych większych zespołów jako support. Niekiedy zdarzało się tak, że ludzie przychodzili dla zespołu Axl’a, aniżeli dla pozostałych grup.

Sława miała jednak swoje konsekwencje. Grupa zaczęła borykać się z problemami alkoholowymi i narkotykowymi. Ze względu na burzliwe momenty, niektórzy członkowie zespołu nie mogli przez jakiś czas występować na scenie. Powodowało to pewien chaos, nad którym próbował zapanować Rose, przez co wdawał się w pierwsze konflikty z zespołem. Dwa lata po wydaniu ostatniego albumu wydano kolejny - "G N’ R Lies", a po nim w roku 1991 "Use Your Illusion I i II".

Albumy z roku 1991 były bardzo ważnym kamieniem milowym w historii zespołu. Po pierwsze, w trakcie nagrywania albumów wyrzucono Adlera za nadużywanie narkotyków, które powodowało opóźnianie się pracy. Po drugie, przyjęcie nowego perkusisty Matta Soruma zmieniło trochę brzmienie zespołu. Na szczęście albumy okazały się trafić w gusta słuchaczy i recenzentów. To z tych komplikacji pochodzi najciekawsza muzyczna trylogia: „Don’t Cry”, „November Rain” i „Estranged”.


W wyniku kolejnych kontrowersji związanych z życiem zespołu odszedł Izzy Strandlin, na którego miejsce wszedł Gilby Clarke. Guns ‘N Roses do 1994 roku zajmowało się koncertowaniem i udziałami w różnych muzycznych przedsięwzięciach. W między czasie powstał album „The Spaghetti Incident?”, którego zawartością były utwory, które nie znalazły swojego miejsca na „Use Your Illusion”. Rok 1994 okazuję się być nieciekawym dla zespołu. Dochodzi do coraz większych spięć pomiędzy członkami zespołu. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że niektórzy myślą o odejściu z zespołu. Sprawy nie ułatwia Axl, który nie próbuję załagodzić sprawy. Wychodzi na jaw, że wokalista zaszantażował swoich kolegów do zrzeknięcia się praw do nazwy zespołu. W 1997 z zespołu odchodzą Slash, Sorum i McKagan.

REKLAMA


Rose, mający pełne prawa do zespołu, decyduję się na odbudowanie zespołu. I tak w 1998 w skład wchodzą: Stinson, Freese, Finck oraz Pitman. Nowe Guns ‘N Roses postanawia grać to samo co przed zmianą ekipy. W 1999 roku wydają nową wersję „Appetite for Destruction”, na której pojawiają się nowi muzycy. Przez kilka następnych lat koncertują w różnych miejscach świata. Niekiedy z dłuższymi przerwami. Rose w tym czasie walczy na drodze sądowej z byłymi przyjaciółmi o prawa do utworów i do innych ważnych kwestii. Przez jakiś czas trwa zastój, który zostaje przerwany plotkami na temat nagrywania nowego albumu. Fani niestety muszą poczekać aż do 2008 roku, bo dopiero wtedy ma swoją premierę krążek “Chinese Democracy”.

Rok później Axl Rose udziela wywiadu dla Billboard, w którym mówi, że widzi w przyszłości możliwość nawiązania współpracy McKaganem i Strandilem. 14 kwietnia oryginalny skład zespółu Guns N’ Roses trafia do Rock And Roll Hall Of Fame. Fani z utęsknieniem czekają na ten moment, gdyż w sieci zaczynają pojawiać się plotki na temat powrotu startego zespołu. Niestety na wydarzeniu nie pojawia się Rose, który w oświadczeniu pisze, że zespół już nigdy nie zagra w starym składzie. Jednak w 2016 roku dochodzi do pojednania wszystkich muzyków, stare Guns N’ Roses wraca na scenę muzyczną.


W programie wypowiedzą się m.in.: Rafał Rutkowski, Sidney Polak, Andrzej Nowak, Jan Borysewicz, Michał Wiraszko.

Anatomia Rocka już 3 i 4 lutego. Startujemy w sobotę od 9:40!

REKLAMA
 
REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory