[TROCHĘ KULTURY] - Bogdan Olewicz

W piątek gościem Trochę Kultury w Rock Radiu był Bogdan Olewicz.

W muzycznym świecie bywa tak, że jako autorów tekstów piosenek uważamy osoby, które je wykonują. To mylne myślenie powoduje, że ktoś kto jest odpowiedzialny za w dużej mierze sukces zespołu jest często pomijany, a nawet zapomniany. Gdyby wymienić znane tytuły polskich artystów, np.: “Autobiografię”, “Moje jedyne marzenie” i “Na co komu dziś”; to będziemy mieć przed oczami kolejno Perfect, Annę Jantar i Lady Pank. Ci którzy trochę bardziej interesują się naszą muzyką będą wiedzieć, że autorem tekstów do wyżej wymienionych utworów, a także do wielu innych, jest nie kto inny, a Bogdan Olewicz.

Kim jest Olewicz? W dwóch prostych słowach - autorem tekstów. I to nie byle jakich, bo znanych przez prawie wszystkich Polaków. Swoją przygodę z tekściarstwem rozpoczął na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Początkowo tworzył teksty do utworów popowych. Zadebiutował w momencie, gdy nawiązał współpracę z Marylą Rodowicz. Efektem tego był tekst do piosenki “Za moim oknem”. Niedługo później Olewicz zaprzyjaźnił się z Zbigniewem Hołdysem, który również tworzył dla Rodowicz. Okres lat 70-tych wiąże się ze współpracą poety z duetem “Andrzej i Eliza”, Krzysztofem Krawczykiem, Anną Jantar i Krystyną Prońko. Teksty autorstwa Bogdana Olewicza podbijały krajowe festiwale.

W między czasie, gdzieś w przestrzeni muzycznej istnieje zespół Perfect, do którego w 1978 dołącza Zbigniew Hołdys, a w 1979 Grzegorz Markowski. Okazję w tym dostrzega Olewicz, któremu pisanie popowych tekstów zaczyna brzydnąć. Nawiązuję współpracę z grupą i zaczyna pisać dla niej piosenki. Praca z Hołdysem i Markowskim idzie doskonale, co owocuje albumem “Perfect” w 1980 roku. Za słowa do siedmiu utworów odpowiada Olewicz. Współpraca trwa aż przez kilka następnych lat, w między czasie wydany zostanie drugi album “UNU”, na którym znajdzie się niesamowita “Autobiografia”.
W przerwie od Perfectu Olewicz współpracuje z Urszulą, Korbą, następnie Budką Suflera, a później Lady Pank. W 2000 roku komponuje utwór tytułowy do serialu TVP “M jak miłość”.

Jeżeli nie mogliście posłuchać całej rozmowy - poniżej podcast do odsłuchania:

SŁUCHAJ ROCK RADIA