[ANATOMIA ROCKA] - Kazik

Muzyk, wokalista i tekściarz, czyli Kazik Staszewski. Z okazji urodzin artysty będziemy o nim mówić w Anatomii Rocka w ten weekend.


Kazimierz Piotr Staszewski przyszedł na świat 13 marca 1963 roku. Mieszkał i wychowywał się w Warszawie. Uczęszczał do liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, których nie ukończył. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w okolicach końca lat 70-tych w zespole Poland, który w 1982 roku przekształcił się w zespół Kult. Wraz z nim w formacji znaleźli się Piotr Wieteska, Tadeusz Bagan i Dariusz Gierszewski. Zespół grał muzykę z gatunku punk rocka i nowej fali. Ich teksty, będące pewnego rodzaju formą poezji, niosły za sobą pewne przesłanie, które oddawało charakter ówczesnej rzeczywistości. Pierwszy koncert zespołu odbył się w warszawskim klubie „Remont”. Dopiero po pięciu latach działalności grupa wydała swój pierwszy album „Kult” z kawałkiem „O Ani”. Na szczęście zespół był wtedy już dobrze znany, więc ich dzieło zostało ciepło przyjęte. Niektóre kawałki, który miały pierwotnie znaleźć się na nagraniu, zostały poddane cenzurze i ostatecznie usunięte. W połowie lat 80-tych Kazik zaczął interesować się rapem. Nowe upodobanie wpłynęło na twórczość grupy. Wykonanie tekstów stało się bardziej melodyjne i rytmiczne. Tego samego roku Kult wydal album „Posłuchaj to do ciebie”. Duży wpływ na ideologie i teksty Staszewskiego mieli Świadkowie Jehowy, do których muzyk przez niedługi czas należał. Związek wyznaniowy nalegał, żeby Kazik porzucił muzykę, ale ten nie wyraził na to zgody, co zakończyło się rozstaniem ze Świadkami. W 1988 roku zespół wydał trzeci album – „Spokojnie”, na którym znalazły się utwory „Arahja” i „Do Ani”.
Po roku Kult wydał kolejne dzieło o tytule „Kaseta”, które było odniesieniem do przemyśleń Kazika na temat polityki, religii i wspomnień. Do zespołu dołączył wtedy Rafał Kwaśniewski. W 1991 artysta zdecydował się na rozpoczęcie działalności solowej, która miała być odmianą od tego co tworzył w Kulcie. Teksty cały czas opierały się na podobnych kwestiach, ale muzycznie była to mieszanka różnych gatunków. Pierwszym solowym albumem był „Spalam się”. Wydany na nim utwór „Jeszcze Polska” został skrytykowany przez jednego z senatorów. Efektem była sprawa sądowa o zniesławienie, która została umorzona. Kontynuacją krążka było „Spalaj się!”. Kolejnymi albumami były „Oddalanie” i kultowe „12 groszy”. W między czasie artysta cały czas działał w Kulcie, z którym wydał kilka kolejnych płyt m. in. „Tata Kazika”, które opierało się na tekstach autorstwa Stanisława Staszewskiego, czyli ojca Kazika. W sumie artysta nagrał razem z zespołem aż 16 albumów studyjnych. W 2004 roku Staszewski rozpoczął również tworzenie kawałków na potrzeby filmowe. Do dnia dzisiejszego wydał 11 solowych płyt.

Artysta jest jednym z najbardziej cenionych polskich muzyków. Przez lata swojej działalności uzyskał wiele nagród i uznań, z którymi nie do końca się zgadzał. Uważa się za człowieka oddanego Polsce, co można zobaczyć w jego twórczości.

W programie wypowiedzą się m.in.: Paweł Małaszyński, Tomasz Organek, Jarosław Boberek, Krzysztof Szewczyk i Anna Cieślak.
Anatomia Rocka już 10 i 12 marca. Startujemy w sobotę od 9:40!
Zapraszam, Mariusz Stelmaszczyk.

 

SŁUCHAJ ROCK RADIA