[ANATOMIA ROCKA] - Lady Pank - Podcast

REKLAMA
 Jeden z najwybitniejszych artystów polskiej sceny muzycznej. Założyciel zespołu Lady Pank, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów - Jan Borysewicz w Anatomii Rocka.
REKLAMA

Jan Borysewicz urodził się 17 kwietnia 1955 roku we Wrocławiu. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie muzyką. Najprawdopodobniej za sprawą swojego ojca, bębniarza w jednym z jazzowych zespołów, młody Borysewicz marzył o grze na perkusji. Zaczął nawet uczęszczać na warsztaty perkusyjne, jednak szybko porzucił ten instrument, zamieniając go na jego zdaniem, dużo ciekawszą gitarę. Uczył się pod okiem Mariana Koniecznego we wrocławskim Domu Kultury i to właśnie w tamtym miejscy został dostrzeżony przez Jacka Baran z grupy Nurt, do których później dołączył.

REKLAMA

W następnych latach przewinął się przez wiele kapel, jak Super Pakt, Apokalipsa czy pochodzącą z NRD grupę Katia und Roman. Jak sam artysta zdradza, w Niemczech zarabiał bardzo dużo – „Pamiętam, że enerdowski inżynier zarabiał miesięcznie 400 marek wschodnich, a ja zarabiałem 4000. Miałem wtedy siedemnaście lat”. W 1978 roku dołączył do cieszącej się dużą popularnością Budki Suflera. Uczestniczył przy nagraniu trzech albumów, w tym jednym z najważniejszych w dorobku zespołu "Za ostatni grosz". W całości skomponował między innymi utwór, który należy do największych przebojów grupy, "Nie wierz nigdy kobiecie”. Warto podkreślić, że Borysewicz jest gitarzystą oburęcznym, co wcale nie jest powszechne wśród instrumentalistów. Skład Budki opuścił w 1981 roku, i wraz ze swoim kolegą, tekściarzem Andrzejem Mogielnickim, założył zespół o nazwie Żużel. Panowie skomponowali razem utwór "Mała Lady Punk", który później miał wpływ na zmianę nazwy całej formacji na Lady Pank. Wkrótce skład zasilił wokalista, Janusz Panasewicz.

Mimo słowa „Punk” w nazwie zespołu, grana przez nich muzyka nie miała za wiele wspólnego z punkiem, był raczej klasycznym pop-rockiem, z elementami bluesa czy nawet reggae. Szybko zyskali popularność, i nie znikali z krajowych list przebojów. Zespół nagrał kilka klasycznych dla polskiej muzyki płyt, jak "Lady Pank" czy „Ohyda”. W następnych latach, pomijając przerwą 91-94, formacja z powodzeniem kontynuowała działalność - mimo, iż z oryginalnego składu zostali tylko Borysewicz z Panasewiczem. W czasie ponad 30 letniej kariery, grupa wydała ponad 20 albumów i należy do jednych z najbardziej zasłużonych kapel rockowych na polskiej ziemi. W swoim dorobku ma całe mnóstwo przebojów, takich jak - „Mniej niż zero”, „Kryzysowa Narzeczona” czy „To jest tylko Rock’n’Roll”..

 
Poza działalnością w Lady Pank, Borysewicz udzielał się też w innych projektach muzycznych. W latach 80-tych, pod nazwą „Jan Bo” wydał solowy album zatytułowany "Królowa ciszy", który to w całości sam skomponował. W pisaniu tekstów za to wyręczyli go Jacek Cygan wraz z Jackiem Skubikowskim. Jako Jan Bo w następnych latach wydawał kolejne albumy, a jego ostatni, „Kawa i Dym” miał premierę w 2016 roku. Borysewicz udzielał się także gościnnie na nagraniach wielu polskich wykonawców. Współpracował m.in. z Grzegorzem Ciechowski na jego solowych albumach, Ewę Bem, Urszulą czy Edytą Bartosiewicz. Zagrał także na albumie "Matematyk", zespołu Homo Twist Maćka Maleńczuka. Dodatkowo był twórcą projektu "Nasz wspólny świat" tworzonego między innymi przez członków formacji Lombard, TSA czy Kombi, a także producentem składanki "Być wolnym". 

 

W programie wypowiedzieli się się m.in.: Jan Borysewicz, Leszek Biolik, Antek Królikowski, Katarzyna Pakosińska , Jacek Bryndal i Tomasz Organek

REKLAMA

Zapraszam, Mariusz Stelmaszczyk.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA