[ANATOMIA ROCKA] - U2 i Bono
Zespół powstał w 1976 r. z w wyniku pojawienia się ogłoszenia na szkolnej tablicy. Inicjatorem był młody i pełny nadziei perkusista Larry Mullen. Na spotkanie do domu wspomnianego Larry'ego, przyszło aż....sześć osób. Po castingu, zespół był kwintetem o nazwie „Feedback”, ale po dwóch pierwszych koncertach członkowie przekształcili to w „The Hype”. W 1978 roku z zespołu odszedł brat The Edge'a czyli Dick Evans co spowodowało wykrystalizowanie się wspaniałej czwórki o zmienionej nazwie na kultowe U2.
Z upływem lat chłopaki wspinali się po szczeblach sławy, jednak pierwszy
m kamieniem milowym był ich czwarty album - „The Unforgettable Fire”, wydany w 1984 roku. Rok później wystąpili na słynnym megakoncercie Live Aid na stadionie Wembley. Na scenie towarzyszyli im także Queen czy Dire Straits.
Przez całe lata '90 zespół wyraźnie eksperymentował muzycznie a sam Bono na koncercie sylwestrowym 31 grudnia 1989 roku w Dublinie stwierdził, że „zespół musi się wymyślić na nowo”. Także w tamtym okresie, Bono pokazywał fanom swoje inne, charytatywne oblicze. W trakcie trasy „Zoo TV Tour” U2 łączyło się przez satelitę z reporterem Billem Carterem, który relacjonował na żywo wojnę w Sarajewie. Aby oddać bezpośrednio klimat wojny, w trakcie koncertów na telebimach wypowiadali się mieszkańcy Sarajewa, nieraz bez cenzury opowiadając o okrucieństwach wojny. Bono chciał w tak bezpośredni i bolesny sposób uświadomić ludziom czym jest wojna i jakie konsekwencje niesie za sobą. Zresztą o samym Bono i jego pomocy dla świata możecie przeczytać tutaj
Wraz z końcem kolorywch lat '90, U2 postanowiło powrócić do swojego pierwotnego brzmienia wzbogaconego o ich poprzednie doświadczenie muzyczne i eksperymenty. Pod koniec 2000 roku, zespół wydał album „All That You Can't Leave Behind” z którego, niespodziewanie wyłonił się mega hit „Beautiful Day”
Następne lata przynosiły inne przełomowe momenty jak koncert pod Bramą Brandenburską w Berlinie z okazji 20. rocznicy upadku Muru Berlińskiego czy legendarną trasę koncertową „360° Tour” która pobiła nie tylko rekordy zarobków, ale pokazała jak bardzo zespołowo zależy na fanach. Scena na każdym koncercie przypominała statek kosmiczny co pozwalało fanom obejrzeć występ dosłownie z każdej strony.
U2 to niekwestionowana legenda rocka. Zdobyli ponad 20 nagród Grammy, kilka Brit Awards, MTV Music Awards, są członkami Rock and Roll Hall of Fame, magazyn Rolling Stone umieścił ich na 22 miejscu, listy 100 najelpszych artystów wszech czasów, członkowie dostawali tytuły szacheckie a ich koncerty biły rekordy – w trakcie jednego w Reggio Emilia występ na żywo oglądało ponad 170 tysięcy ludzi.
Więcej w programie Anatomia Rocka 16 i 17 czerwca. Startujemy w sobotę od 9:40!
Wypowiedzą się Marzena Rogalska, Robert Motyka, Olaf Deriglasof, Radek Majdan i inni
Mariusz Stelmaszczyk, zapraszam.