[ANATOMIA ROCKA] - Klub 27

REKLAMA
W kulturze masowej istnieje wiele plotek, różnego rodzaju fatum czy mitów dotyczących muzyków, jednak to co łączy Kurta Cobaina, Janis Joplin, Jima Morrisona oraz Brian Jones nie jest lekką, przyjemną teorią spiskową. Istnieje wiele spekulacji dotyczących związków między przedwczesnymi zgonami każdego z artystów i to dokładnie w tym samym wieku...
REKLAMA

Klub 27 jest swego rodzaju niezwykłym fatum i legendą, która krąży wśród fanów szeroko pojętej muzyki rockowej, bluesa i R&B. Według niej istnieje swoiste powiązanie między wszystkimi znanymi muzykami, którzy zmarli przedwcześnie w wieku dokładnie 27 lat. Aby dołączyć do tego elitarnego klubu koniecznie trzeba być znanym artystą, słynąć z prowadzenia szalonego życia oraz odejść z powodów bardzo nienaturalnych – narkotyków, spektakularnych wypadków czy strzałów z broni.

REKLAMA


Do tej pory oficjalnie klub składa się z 50 artystów, a część z nich uważana jest za głównych przedstawicieli grupy. Za takich uznać można m.in. Kurta Cobaina zmarłego śmiercią samobójczą, Janis Joplin ze złotym strzałem, Jima Morrisona i niejasne okoliczności zgonu oraz Briana Jonesa znalezionego martwego we własnym basenie. Każde z nich znane było z prowadzenia nietuzinkowego życia, uzależnień, kontrowersji i uwielbienia przez fanów.

Pierwszy raz o klubie zaczęto mówić po śmierci Kurta Cobaina, kiedy to matka artysty miała w wywiadzie powiedzieć „Już go nie ma i dołączył do tego głupiego klubu. Mówiłam mu, żeby od niego nie dołączał”. Autorzy książki poświęconej mitowi klubu 27, Josh Hunter i Eric Segalstad uznali jednak, że kobiecie chodziło tylko i wyłącznie o fakt samobójstwa – taką śmiercią zmarli także dwaj wujkowie zmarłego.

Cobain urodził się 20.02.1967r. W Aberdeen w Stanach Zjednoczonych, a zmarł 5.04.1994r. w Seattle. Uznawany jest za ojca chrzestnego grunge'u, założyciel legendarnej Nirvany. W roku 2003 został sklasyfikowany na 12. miejscu listy 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Po powrocie z ostatniego tournée po Europie Kurt stawił się w klinice odwykowej (był uzależniony od heroiny), by po kilku dniach z niej uciec i wrócić do swojego domu, gdzie strzelił sobie ze strzelby w głowę. Oczywiście jest wiele teorii według których nie byłby w stanie popełnić samobóstwa; niektóre mówią o zatrudnieniu przez jego żonę Courtney Love prywatnego zabójcy, lecz teoria o morderstwie nigdy nie została potwierdzona.

 

Janis Joplin jest bezapelacyjnie najbardziej znaną hipiską w historii rocka. Urodziła się 19.01.1943r., w Port Arthur, a zmarła 4.10.1970r. w Los Angeles. Swą popularność zdobyła jako wokalistka Big Brother and the Holding Company z którym wystąpiła na legendarnym Monterey Pop Festival w 1967r. Rok później artystka rozpoczęła karierę solową, by pod jej nazwiskiem wydane zostały dwa kolejne albumy (drugi pośmiertnie). W roku 1969 wystąpiła również podczas słynnego festiwalu rockowego w Woodstock'u. Do tej pory utożsamiana jest z tzw. hipisowskim rockiem, a za jej największe przeboje uznaje się m.in. „Cry Baby”, „Piece of My Heart” czy niesamowitą interpretację „Summertime” George'a Gershwina.
Zmarła w pokoju nr 105 w Hotelu Lendmark w Hollywood. Przyczyną zgonu był tzw. „Złoty strzał” - określenie przedawkowania narkotyku (w jej przypadku heroiny) kończące się śmiercią. Ciało artystki skremowano, a jej prochy zostały rozsypane nad Oceanem Spokojnym w Kaliforni.

REKLAMA
 

Jim Morrison określał się mianem "Króla Jaszczura". Zaliczany jest do elitarnego grona poetów wyklętych, wokalista i tekściarz legendarnej grupy The Doors. Urodził się 8.12.1943r., a zmarł 3.07.1971r. Sam siebie bardziej uważał za poetę niż muzyka, choć dla wielu fanów jest legendą i ikoną rocka.
Wielu ludzi określa, iż Morrison nie był gotowy na tak spektakularny i gwałtowny sukces, jaki odniósł i to właśnie przez to jego krótka kariera była tak burzliwa i obfitowała w skandale, uzależnienia oraz przyczynienie się do kłopotów w zespole. Był osobą niezwykle specyficzną – uważnie obserwował reakcje ludzi na różne zachowania, dużo czytał, ale i miał konflikty z prawem oraz żoną – zdradzali się niejednokrotnie, ale zawsze do siebie wracali.
Jim został znaleziony martwy w wannie we własnym mieszkaniu w Paryżu, oficjalnie zmarł na atak serca, jednak dokładna przyczyna jest przedmiotem wielu spekulacji. Najbardziej prawdopodobna teoria to atak serca spowodowany przedawkowaniem heroiny, którą miał spożyć przez pomyłkę... myląc ją z kokainą. Argumentem przemawiającym za tą teorią jest fakt znalezienia zwłok w wannie – właśnie w wannie pełnej zimnej wody ratowano osoby, które przedawkowały heroinę.

 

Brian Jones urodził się 28.02.1942r., a zmarł 3.07.1969r. Założyciel, pomysłodawca nazwy, autor koncepcji muzycznej oraz pierwszy lider angielskiej legendy – zespołu The Rolling Stones.

Początkowe liderowanie Jones'a zamieniło się z czasem w narastające konflikty i kłótnie, które ostatecznie doprowadziły najpierw do wyizolowania, a następnie usunięcia go z zespołu, a wszystko za sprawą managera, który od początku faworyzował spółkę Mick Jagger/Keith Richards, marginalizując rolę Jonesa. Już przy nagrywaniu płyty "Beggars Banquet" widoczne jest odsuwanie artysty od twórczości grupy - tworzone przez niego partie są znacznie mniej liczne niż do tej pory, a w niektórych utworach wręcz usuwane. 8. czerwca 1969r. członkowie zespołu odwiedzili artystę w jego posiadłości i ustalili, że wyda on oświadczenie o odejściu z zespołu.
Jones został znaleziony martwy w swoim basenie w nocy z 2. na 3. lipca 1969r. Z jego domu skradzione zostały wszelkie pamiątki i nagrania zawiązane z The Rolling Stones, innymi wykonawcami oraz całe wyposażenie. Przyczyny śmierci nie są jasne, a ludzie nie wierzą w to, że artysta utonął we własnym basenie pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Jedna z teorii głosi, że Brian został utopiony przez robotnika budowlanego – Franka Thorogooda. Mężczyźni mieli się pokłócić, a ciało zostało wrzucone do basenu, by upozorować wypadek. Rzekomo podejrzany miał się przyznać do tego czynu na łożu śmierci kierowcy zespołu, ten jednak zaprzeczył.

 

Każda z tych osób to wyjątkowy talent, dziesiątki niesamowitych kompozycji i miliony wiernych fanów. Przedwczesna, wyjatkowo tragiczna śmierć kwalifikująca ich do elitarnego klubu 27 pozbawiła świat rocka szansy na ich nowe kompozycje, lecz należy pamiętać o materiałach, które po nich zostały i które do dziś cieszą kolejne pokolenia słuchaczy.

REKLAMA

Więcej w programie Anatomia Rocka 30 czerwca i 1 lipca. Startujemy w sobotę od 9:40!

Wypowiedzą się:  Robert Motyka,  Janusz Panasewicz, Arek Jakubik, Ania Rusowicz i Dawid Podsiadło.

 

Mariusz Stelmaszczyk, zapraszam.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory