100 płyt, które zmieniły historię rocka - "The Beatles"

REKLAMA
W tym tygodniu w ramach cyklu "100 płyt, które zmieniły historię rocka" mówimy o płycie "White Album" zespołu The Beatles.
REKLAMA

Beatlesów nie trzeba nikomu przedstawiać, większość fanów rocka na całym świecie ich uwielbia, w zdecydowanej mniejszości znajdują się ludzie, którzy za brytyjskim muzykami nie przepadają, jednak jednego nie można Beatlesom odmówić, na kartach historii zapisali się jako artyści kompletni, co właśnie ten album udowadnia. "The Beatles", popularnie nazywany "Białym Albumem", stanowi dziewiątą płytę w dorobku tych brytyjskich artystów. Wydany 22 listopada 1968 roku, w głównej mierze jest efektem transcendentalnej podróży Beatlesów do Indii, w trakcie której powstało większość utworów, znajdujących się na płycie. Muzycy, głównie oddawali się tam medytacji pod okiem indyjskiego guru Maharishiego Mahesha Yogiego, co miało oczyścić ich umysły. Jak sam Lennon później powiedział, podróż dała im szansę "Uciec od wszystkiego", odprężyć się oraz zebrać myśli.

REKLAMA
 

Płyta stanowi zbiór utworów, do których inspiracje muzycy zaczerpnęli z najróżniejszych gatunków muzycznych, zaczynając na klasycznym rock n' rollu, przez bluesa, kończąc na country czy folku. Tak wyróżnia się np. utwór "Ob-La-Di, Ob-La-Da", będący pastiszem, zdobywającego wówczas popularność, gatunku reggae. Mimo tego, że wymagał on od arystów dużego poświęcenia (głównie ze względu na nadmierną drobiazgowość McCartney'a w trakcie nagrań) i powstawał w trakcie już i tak słabnącej pozytywnej atmosfery w zespole, charakteryzuje się świetnym luzem i pokazuje Beatlesów po prostu dobrze bawiących się formą. 

"White Album" pokazuje także zainteresowanie Beatlesów innymi muzykami. Tak choćby warto wspomnieć o utworze "Back in the U.S.S.R.", stanowiącym parodię utworu Chucka Berry'ego "Born in the U.S.A." jednocześnie przy tym parodiującym styl muzyczny jakim charakteryzowali się The Beach Boys.

Na "Białym Albumie" tego rodzaju "smaczków" jest o wiele więcej i zdecydowanie przyciągną one uwagę i zyskają aprobatę każdego uważnego słuchacza. Dzieło Beatlesów stanowi świadectwo wybitnego talentu muzyków i przyciąga swoją różnorodnością i oryginalnością. Zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla każdego fana muzyki rockowej!

Więcej o Beatlesach i ich płycie "White Album" usłyszycie na naszej antenie po godzinie 18.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory