[100 NAJLEPSZYCH ALBUMÓW ROCKA] - Tom Petty and the Heartbreakers - "Into The Great Wide Open"

Tom Petty pochodzący z Florydy jest jednym z najpopularniejszych rockmanów lat 80. Muzyką zaczął jarać się już od najmłodszych lat, kiedy na swojej drodze spotkał Elvisa Presleya.

Tom Petty pochodzący z Florydy jest jednym z najpopularniejszych rockmanów lat 80. Muzyką zaczął jarać się już od najmłodszych lat, kiedy na swojej drodze spotkał Elvisa Presleya.

Muzyk wyznał, że po zobaczeniu Beatlesów na The End Sulivan Show wiedział, że chce grać w zespole, a w połowie lat 60 porzucił obowiązki szkolne, poświęcając się tylko i wyłącznie swojej pasji do muzyki rockowej.

2 lipca 1991 roku światło dzienne ujrzała ósma płyta zatytułowana "Into The Great Wide Open", która jest owocem współpracy Toma Petty'ego i Jeffa Lynne’a z zespołem "The Heartbreakers" - grupa ta uformowała się w 1975 roku.

Album powstawał na przełomie 1990 i 1991 roku w dwóch kalifornijskich studiach nagraniowych: Rumbo Recorders i M.C.Studios - zawiera w sobie 12 kawałków w klasycznym rockowym klimacie.

Pierwszy singiel promujący "Learning To Fly" stał się najpopularniejszym singlem na składance Mainstream Rock Tracks pisma Billboard - utrzymywał się sześć tygodni na pierwszym miejscu zestawienia amerykańskiego czasopisma. To nie koniec sukcesów tej płyty, później drugi singiel "Out In The Cold" na tym samym zestawieniu utrzymywał się przez dwa tygodnie.

 

Teledysk do numeru "Into The Great Wide Open" opowiada historię młodego mężczyzny o imieniu Eddy, który przeprowadza się do Los Angeles, a jego gra z głębi serca doprowadziła do podpisania przez niego kontraktu płytowego – w klipie możemy również ujrzeć  wschodzącego wówczas gwiazdora kina, Johnnego Deppa, który idealnie wpasował się w rolę buntownika, niepokornego chłopca i rockmana.

Płytę zdobi okładka będąca obrazem amerykańskiego malarza pochodzącego z Czech - Jana Matulki. Widzimy na niej niewielkie domki wśród drzew, a pomiędzy nimi kręta droga, która niknie gdzieś za horyzontem. Obraz  wiernie oddaje muzyczną zawartość albumu. Muzyka Toma Petty’ego jest czysta, jasna, z korzeniami z jednej strony w twórczości formacji „The Beatles”, z drugiej w tradycjach amerykańskiej muzyki.

Tom Petty zmarł na zawał serca  2 października 2017 roku w wieku 66 lat. Był wielką gwiazdą w USA, nieco mniejszą popularnością cieszył się w Europie.

Swoją pierwszą nagrodę GRAMMY zdobył w 1989 roku jako członek Travelling Wilburys z Bobem Dylanem, George'em Harrisonem, Jeffem Lynne i Royem Orbisonem. Była to nagroda za najlepszy występ rockowy duetu lub grupy z wokalem dla Travelling Wilburys Volume One. Swoją pierwszą solową nagrodę GRAMMY zdobył w 1995 roku za najlepszy męski występ rockowy w „You Don't Know How It Feels”.

Tracklista "Into The Great Wide Open":

1.Learning To Fly

2.Kings Highway

3.Into The Great Wide Open

4.Two Gunslingers

5.The Dark Of The Sun

6.All Or Nothin

7.All The Wrong Reasons

8.Too Good To Be True

9.Out In The Cold

10.You And I Will Meet Again

11.Makin' Some Noise

12.Built To Last

Więcej informacji o płycie "Into The Great Wide Open" możecie posłuchać w programie „Przystanek Klasyka Rocka” po godzinie 18:00.

SŁUCHAJ ROCK RADIA