Nowy taryfikator mandatów

REKLAMA
Od początku tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia drogowe. W wielu przypadkach łamanie przepisów może słono kosztować.
REKLAMA

 W górę poszły grzywny za przekraczanie dozwolonej prędkości. Widełki dla poszczególnych przekroczeń wyglądają tak:

REKLAMA

·         przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h, to 50 zł

·         o 11-15 km/h - 100zł

·         o 16-20 km/h - 200zł

·         o 21-25 km/h - 300 zł

REKLAMA

·         o 26-30 km/h - 400 zł

·         o 31-40 km/h  - 800 zł

·         o 41-50 km/h - 1000 zł

·         o 51-60 km/h - 1500 zł

REKLAMA

·         o 61-70 km/h - 2000 zł

·         i najwyższa kwota - za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 71 km/h, to 2500zł. Taki sam mandat grozi za prowadzenie pod wpływem alkoholu. Nowy taryfikator dotyczy także rowerzystów. Kierujący rowerem po pijanemu również musi się liczyć z mandatem w wysokości 2500 zł, jeśli ma powyżej 0,5 promila alkoholu. Jeśli między 0,2 a 0,5 promila - mandat wyniesie tysiąc złotych.

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - nawet jeśli nie ma na nim pieszych - to kara półtora tysiąca złotych. Taka sama kwota grozi kierowcy, który nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu - a przepisy dotyczące pierwszeństwa zmieniły się pół roku temu - pierwszeństwo ma nie tylko pieszy będący już na przejście, ale również ten na przejście wchodzący. Półtora tysiąca złotych grozi także za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu z niepełnosprawnością, np. poruszającego się o lasce. A taka osoba ma pierwszeństwo również poza przejściem dla pieszych.

Zmiany dotyczą też przejazdów kolejowych. Objeżdżanie opuszczonych zapór, to co najmniej 2 tysiące złotych mandatu.  Taka sama kara grozi pieszemu za wchodzenie na torowisko, gdy zapory są opuszczone lub gdy rozpoczęło się ich opuszczanie. Natomiast piesi mogą dostać 300 złotych mandatu, jeśli przechodząc przez jezdnię lub torowisko oraz przejście dla pieszych będą korzystać ze smartfonów lub innych urządzeń elektronicznych  w sposób ograniczający możliwość obserwowania sytuacji - czyli np. czytać smsy lub przeglądać media społecznościowe.

REKLAMA

Kary będą podwojone w przypadku recydywistów, jeśli w ciągu dwóch lat popełnią ponownie wykroczenie. Dwa lata, to również czas, w jakim skasują się punkty karne, ale liczone nie od dnia popełnienia wykroczenia, lecz od daty opłacenia mandatu.

Więcej o tym usłyszycie dziś na antenie Rock Radia!

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory