Pomoc dla Ukrainy [KRAKÓW]

REKLAMA
Zebraliśmy informacje o tym jak możesz pomóc lokalnie w Krakowie i okolicach!
REKLAMA

Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu PKP w Krakowie

REKLAMA

Na dworcu PKP w Krakowie Małopolski Urząd Wojewódzki Wydział ds. Cudzoziemców, otworzył specjalny Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce. Każdy obywatel uciekający przed wojną otrzyma wsparcie: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim. Punkt uruchomiono we współpracy z PKP – tuż przy peronie nr 4. Na razie będzie on czynny od godz. 6.00 do godz. 22.00. 

Schronienie

Schronienie dla obywateli Ukrainy w Małopolsce, całodobowa infolinia województwa: 12 210 20 02.

Całodobowy punkt pomocy dla uchodźców – ul. Radziwiłłowska 3

REKLAMA

Punkt zapewnia potrzebującym pożywienie, możliwość odpoczynku, a także kontaktuje z osobami udostępniającymi pokoje i mieszkania do tymczasowego zakwaterowania. 

Gorące posiłki

Zupa i drugie danie dla uchodźców z Ukrainy, którzy dotarli do Krakowa są wydawane od godz. 13.00 przy ul. Radziwiłłowskiej 3.

Medycy dla Ukrainy

REKLAMA

Medycy oferują pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy przebywają już na terenie Polski. Jeśli znasz kogoś, kto potrzebuje pomocy medycznej, wyślij zgłoszenie na adres: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com. Zgłoszenia można wysyłać w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Wśród medyków znajdują się lekarze, udzielający specjalistycznej pomocy. 

Chcę udostępnić mieszkanie uchodźcom

Oferty od mieszkańców Krakowa gotowych udostępnić lokale dla uchodźców z Ukrainy mogą być przekazywane do Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa na adres e-mail: czk@um.krakow.pl lub telefonicznie: 12 616 59 99, 12 616 99 91. Krakowianie zgłosili już ok. 270 lokali, które mogą udostępnić. Liczba mieszkań cały czas wzrasta. 

Ukraińcy, którzy szukają mieszkania w Krakowie

REKLAMA

Uchodźcy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską i przeszli rejestrację w tzw. punkcie recepcyjnym, w celu znalezienia mieszkania mogą wysłać zgłoszenie na adres: czk@malopolska.uw.gov.pl lub ukraina@muw.pl. Zasady wjazdu Ukraińców na teren Polski są tutaj.

Transport darów na terenie Polski

Osoby, które mają busy, autobusy, samochody ciężarowe – one będą potrzebne do transportu darów na terenie Polski – mogą wysłać zgłoszenie na adres: transport.ukraina@muw.pl.

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców 

REKLAMA

Osoby potrzebujące informacji prosimy o przesyłanie zapytań na adres: punkt@open.krakow.pl lub kontakt telefoniczny pod numerem 887 201 598. Dyżury konsultantów będą prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-19.00 oraz w sobotę i niedzielę 9.00-19.00. Więcej informacji tutaj.

Centrum Wielokulturowe - ul. Daszyńskiego 22

Centrum udziela ogólnych porad, wspiera obcokrajowców w czynnościach życia codziennego, takich jak zakupy, wizyty w urzędzie czy szkole. Pomaga w tłumaczeniach zarówno pisemnych jak i na żywo podczas spotkań. Zapewnia także pomoc psychologiczną w siedzibie centrum lub online.

nr tel. 887 201 598, 

REKLAMA

godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00–19.00 oraz w każdy ostatni weekend miesiąca (sobota, niedziela) 9.00–14.00.

szczegóły: www.otwarty.krakow.pl

Pomoc prawna

Radcy prawni z Centrum Wielokulturowego przy ul. Daszyńskiego 22 bezpłatnie udzielają indywidualnych porad, przygotowują opinie prawne oraz pomagają w uzyskaniu dokumentów legalizujących pobyt. Ta usługa jest świadczona również w wersji online. Dyżury radców prawnych odbywają się w każdy wtorek w godz. 15.00-18.00 oraz w każdy czwartek w godz. 16.00-19.00. Z prawnikami można także kontaktować się telefonicznie pod nr. tel. +48 510 080 765 (wtorki) i +48 510 065 321 (czwartki).

REKLAMA

Wolontariat: tłumaczenie, bieżąca pomoc

Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Krakowie przy ul. Daszyńskiego 22 poszukuje wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim i rosyjskim, chętnych zaangażować się na rzecz społeczności ukraińskiej w Krakowie.

Jeśli chcesz wspomóc społeczność ukraińską w ramach wolontariatu tłumaczeniem czy asystenturą w czynnościach dnia codziennego lub jesteś lekarzem, nauczycielem, prawnikiem, koniecznie do nas zgłoś się poprzez formularz. Szczegóły tutaj.

Praca i legalizacja pobytu

REKLAMA

Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00 działa infolinia dla cudzoziemców w sprawie legalizacji pobytu i pracy: tel. 12 210 20 20.

Pomoc psychologiczna – ul. Radziwiłłowska 8b

Osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać z pomocy psychologicznej bezpośrednio w siedzibie Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy ul. Radziwiłłowskiej 8b lub kontaktując się pod całodobowym nr telefonu 12 421 92 82. Ośrodek jest czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu. 

Zajęcia dla dzieci ukraińskich

REKLAMA

Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38 informuje, że od poniedziałku do piątku, 4 marca, w godz. 9.00-15.00 organizuje opiekę dla dzieci z Ukrainy. Maksymalnie centrum może przyjąć 50 dzieci, którymi zajmą się nauczyciele. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny z recepcją centrum: 12 430 00 15 wew. 211.

Klub sportowy Hutnik Kraków zaprasza dzieci i młodzież przybywające z Ukrainy na treningi piłkarskie do swojej Akademii. Osoby przybywające do Krakowa z Ukrainy i zainteresowane udziałem w treningach lub osoby pomagające im w aklimatyzacji w Krakowie mogą kontaktować się bezpośrednio z dyrektorem Akademii Piłkarskiej Hutnik Kraków Pawłem Palusińskim tel. 570 539 636 lub p.palusinski@nh2010.pl.

Zwierzęta – pomoc w transporcie i opiece w Krakowie

Psy i koty – uproszczona procedura wjazdu na teren Polski kliknij tutaj.

REKLAMA

KTOZ – Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami: miejsce dla zwierząt, schronienie, leczenie, karma – nr tel. 12 421 26 85, 12 429 43 61

Darmowa komunikacja miejska

Prezydent Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie zwalniające uchodźców z Ukrainy z opłat za podróżowanie komunikacją miejską. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia będzie skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Więcej informacji tutaj.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory