Jak sprawdzać autetycznośc treści w internecie?

REKLAMA
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ostrzega o planowanej przez Rosję akcji dezinformacyjnej - podpowiadamy jak sprawdzać informacje znalezione w internecie
REKLAMA

Tłumaczenie:

REKLAMA
Według dostępnych danych, rosyjscy okupanci przygotowują się do rozpoczęcia w najbliższym czasie operacji informacyjno-psychologicznej na dużą skalę. Jej celem jest przełamanie oporu narodu ukraińskiego i ukraińskiego wojska przy pomocy kłamstw. Najpierw planują zakłócić komunikację. Fałszywe komunikaty, że ukraińskie przywództwo wojskowo-polityczne poddaje się. Będą prezentowali rzekomo podpisane 'dokumenty' i fałszywe filmy mające 'potwierdzić' ten fałsz. To kłamstwa. Nic takiego nie uzyskają! Nie będzie kapitulacji! Tylko zwycięstwo!"

Jak sprawdzać treści w internecie i nie ulegać panice i propagandzie?

1. Wybierz sprawdzone źródła.

Nie otwieraj wszystkich linków które znajdziesz w internecie, najpierw sprawdź adres, zastanów się czy znasz tę stronę. Jeżeli masz wątpliwości - nie klikaj!

2. Ogranicz Media Społecznościowe

REKLAMA

Platformy takie jak Facebook czy Twitter to miejsce gdzie najczęściej pojawiają się fake newsy, a społeczność bardzo szybko wpada w panikę. Tak jak było z stacjami benzynowymi czy bankomatami. Nie wierzcie we wszystko co udostępniają Wasi znajomi. Zanim sam coś udostępnisz - sprawdź informacje!

3. Mądrze wspieraj!

Zbiórki rzeczy to nie miejsce na pozbycie się podartych starych spodni. Zastanów się czy faktycznie rzeczy które chcesz przynieść na zbiórkę mogą komuś pomóc. Najlepiej skontaktuj się z miejscem które wybrałeś na oddanie rzeczy i zapytaj co jest teraz najbardziej potrzebne. Jeżeli nie możesz wesprzeć zbiórek materialnie, zapytaj - wiele miejsc potrzebuje wolontariuszy!

4. Nie udostępniaj zdjęć i filmów

REKLAMA

Często w internecie pojawiają się bardzo drastyczne zdjęcia mogące wywołać panikę lub nawet traumę u osób o słabszych nerwach. Nie przekazujmy takich treści dalej, nie każdy jest gotowy na oglądanie takich obrazów.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory