Kolejna edycja Allegro Prize 2022

REKLAMA
Allegro Prize to konkurs jak i również pewnego rodzaju platforma, gdzie miłośnicy sztuki, kuratorzy, kolekcjonerzy i właściciele galerii z całego świata mogą poznać nowe talenty, wyróżnione przez jury, w którym zasiadają znane wśród artystów nazwiska
REKLAMA

W tegorocznej edycji zgłoszenia oceniać będą:

REKLAMA

Joanna Kamm (dyrektorka Liste Art Fair Basel),

Ksenia Malykh (szefowa Platformy Badawczej PinchukArtCentre),

Slavs and Tatars (znany na całym świecie kolektyw artystyczny),

Anja Rubik (supermodelka, filantropka i założycielka fundacji Sexed.pl),

REKLAMA

Dorian Batycka (kurator sztuki i pisarz),

Z Ksenią Malykh rozmawiał Kuba Kaleta:

Kuba: Trwa trzecia edycja Allegro Prize - czyli międzynarodowego konkursu dla artystów sztuk wizualnych. W poprzednich dwóch edycjach wzięło udział ponad trzy tysiące artystów z ponad 90 krajów. Zacznijmy od małego wyjaśnienia. Co mamy na myśli, mówiąc o sztukach wizualnych? Chodzi o film? Fotografię?

Ksenia: Przede wszystkim, chodzi o sztukę współczesną. Czyli te wszystkie dziwne i niezrozumiałe rzeczy, które możemy obejrzeć w muzeach i galeriach.

REKLAMA

To może być zarówno dzieło sztuki w takim klasycznym rozumieniu - czyli obraz albo rzeźba - jak i sztuka w tej bardziej nowoczesnej formie - czyli instalacja, performance lub obiekt istniejący w VR .

Generalnie wszystko, co nie jest filmem, sztuką teatralną, operą czy pokazem tanecznym.

Kuba: To bardzo szeroka definicja. Rozumiem, że do konkursu można zgłosić sztukę wizualną pod każdą postacią?

Ksenia: Tak, tym bardziej, że sztuka współczesna nie ma granic. Sztuka współczesna to wszystko, co eksperci uznają za sztukę. Właśnie dlatego w konkursie Allegro Prize ważna jest opinia jurorów.

REKLAMA

To oni ocenią pomysły oraz jakość ich realizacji.

Kuba: Kto może wziąć udział w konkursie?

Ksenia: Każdy, kto uważa się za artystę i ma już swoje portfolio. Oczywiście znacznie większe szanse mają uczestnicy z większym dorobkiem. Tym bardziej, że - jak już wspomniałeś - poprzednich dwóch edycjach konkurencja była naprawdę ostra. I spodziewamy się, że w tym roku zgłoszeń będzie jeszcze więcej. Natomiast nie ma żadnych ograniczeń w zakresie wieku, płci czy wykształcenia.

Kuba: Czy to oznacza, że początkujący artyści są bez szans już na starcie?

REKLAMA

 Ksenia: Niekoniecznie. Jak już mówiłam, większy dorobek jest oczywiście ułatwieniem. Ale to nie jest konkurs na największe portfolio. Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki w świecie sztuki, ale masz dobre pomysły i wiesz, jak je wykorzystać, to zawsze warto spróbować.

Nawet jeśli nie zakwalifikujesz się do finału, to poprzez konkurs będziesz mógł trafić ze swoimi pracami do szerokiego grona odbiorców. Twoje prace zobaczą jurorzy, którzy na co dzień zawodowo zajmują się sztuką. A to może się przyczynić do rozwoju twojej kariery.

Kuba: Będziesz jedną z jurorek. Na co będziesz zwracać uwagę, oceniając prace?

Ksenia: Zasiadałam w jury również podczas konkursów organizowanych przez Platformę Badawczą PinchukArtCentre. Ocenianie prac konkursowych to dla mnie świetna okazja do przekonania się, jakie tematy są dla współczesnych artystów ważne, co ich niepokoi. Na ich podstawie można też wywnioskować, w jakim kierunku pójdzie sztuka, czy w ogóle świat. A to dlatego, że artysta jest kimś w rodzaju proroka.

REKLAMA

Ja będę szukać nowych, mocnych pomysłów. Będę też zwracać uwagę na to, jak te pomysły zostaną wykorzystane i zrealizowane. Bo Allegro Prize to dla mnie nie tylko konkurs na najlepszy pomysł na sztukę, ale przede wszystkim - na jak najlepsze jej wykorzystanie i na jak najlepszą komunikację z odbiorcą sztuki - właśnie poprzez dzieło sztuki.

Kuba: Jak zgłosić się do konkursu?

Ksenia: Przede wszystkim trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy. Najlepiej nie robić tego na ostatnią chwilę i przyłożyć się do tego. W formularzu na jednej stronie podsumowujemy cały nasz dotychczasowy dorobek artystyczny. Dlatego trzeba wiedzieć, które z naszych dokonań powinniśmy podkreślić, a które możemy pominąć.

Przy okazji, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań: W jakim kierunku zmierza moja twórczość? Dlaczego w ogóle jestem artystą?

REKLAMA

Kuba: Allegro Prize to - poza konkursem - również sposób na dotarcie ze swoją twórczością do ludzi, którzy zajmują się sztuką: kuratorów, kolekcjonerów czy właścicieli galerii.

Ksenia: Zgadza się. Jest to też sposób na dotarcie do potencjalnych odbiorców sztuki poprzez media - zarówno te tradycyjne, jak i społecznościowe.

Kuba: Jakie są nagrody w konkursie?

Ksenia: Łączna pula nagród to 80 tysięcy złotych. Jury przyzna 3 nagrody po 25 tysięcy złotych i 10 wyróżnień. Będzie też Nagroda Publiczności o wartości 5 tysięcy złotych.

REKLAMA

Kuba: Do kiedy można się zgłaszać do konkursu?

Ksenia: Do 27 września. Finalistów poznamy 16 listopada, a laureatów - 6 grudnia.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory