Poznawanie świata przez muzykę

REKLAMA
Z nowym rokiem szkolnym wiąże się sporo emocji. Nie tylko dla rodzica, ale również i dla dziecka, przed którym czeka mnóstwo wyzwań. To także szansa, by poznać naszą pociechę z fascynującym światem muzyki i zachęcić ją do wzięcia w dłoń instrumentu muzycznego. Jak wprowadzić dziecko w tajniki gry na instrumencie? Sprawdźcie, o czym warto pamiętać.
REKLAMA

Posłuchaj podcastu Kuby Mędrzyckiego o rozwijaniu pasji muzycznej:

REKLAMA

Gra na instrumencie jest bardzo rozwijająca. Pobudza zmysły, dzięki czemu nasze dziecko może się doskonalić pod wieloma względami. W związku z tym idealnym momentem na zaszczepienie pasji u naszego malucha jest wiek przedszkolny i wczesnoszkolny. To właśnie w tym okresie nasze pociechy mają rozwinięte zdolności manualne oraz słuch, który jest niezbędny do gry na instrumencie i czytania nut. Wspierać te umiejętności z pewnością pomogą dodatkowe lekcje rytmiki lub śpiewu, dzięki któremu dziecko znacząco może poprawić swoją umiejętność rozpoznawania dźwięków.

Jednym z kluczowych elementów w rozpoczęciu przygody naszego malucha z muzyką jest dobór odpowiedniego instrumentu, który sprawi, że pierwsze kroki będą przyjemniejsze. Warto wybrać ten niewielki gabarytowo, by nauka nie sprawiała wielkich trudności. Proponujemy między innymi: ukulele, mały keyboard, harmonijkę ustną, dzwonki małe skrzypce lub kazoo. Poza tymi instrumentami dobrze się sprawdzą również perkusjonalia, które niesamowicie pobudzają wyobraźnię i wpierają koordynację wzrokowo-ruchową. Wszystkie modele tych instrumentów znajdziecie w Salonach Muzycznych RIFF, posiadających specjalną ofertę dla małych muzyków.

U nieco starszych dzieci warto zastanowić się nad zakupem innego, bardziej wymagającego instrumentu, który potrzebuje większej uwagi oraz koncentracji. Idealnym wyborem będzie tu keyboard z rozbudowaną klawiaturą i funkcjami lub gitara – akustyczna, klasyczna i elektryczna. Nic tak bardziej nie rozwija zdolności intelektualnych i manualnych u dziecka jak właśnie gra na instrumencie, która później ma odzwierciedlenie w osiągnięciach w szkole czy też w sporcie.

Na pierwsze efekty i sukcesy w nowym hobby trzeba jednak poczekać. Gra na instrumencie tak jak nauka śpiewu czy gra w piłkę nożną potrzebuje ze strony rodzica i dziecka czasu oraz cierpliwości. Ważne jest, by wspierać pociechę i zachęcać ją do próbowania. Dlatego tak istotna jest tu motywacja i pokazanie maluchowi, że gra na instrumencie może być świetną zabawą. Możemy się bawić razem z nim i pokazywać mu, że świat muzyki jest równie fascynujący, co ulubiona bajka w telewizji. Pozwalajmy też dziecku na poszukiwanie i odnalezienie swojego własnego stylu, dzięki któremu być może w przyszłości zostanie prawdziwą, muzyczną gwiazdą.

REKLAMA

Muzyka jest niezwykle istotna w życiu dziecka, ponieważ wpływa na jego wrażliwość na bodźce dźwiękowe. Z tego też powodu matkom w ciąży zaleca się słuchanie określonych gatunków muzycznych, które pobudzają płód w brzuchu, reagujący na sygnały dźwiękowe dochodzące z zewnątrz. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, czy nasze dziecko woli jak słuchamy najnowszej płyty Beyonce, czy największego przeboju Eltona Johna.

Tak naprawdę każde dziecko może rozpocząć swoją przygodę z muzykowaniem. Nie jest prawdą, że potrzebny jest talent, by zaszczepić w nim miłość i wrażliwość do muzyki. Istotne jest pielęgnowanie w nim zainteresowania dźwiękami i pokazywanie, że świat ten może być równie fascynujący, co mówienie i oddychanie. Warto poświęcić dziecku czas, bo kto wie,

czy w przyszłości nie zostanie gwiazdą i odniesie sukces na miarę największych geniuszy muzycznych?

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory