Cywilizacja 5

REKLAMA
Kolejna odsłona gry wszech czasów! W nasze ręce wpadła Cywilizacja 5 i biada temu, kto pomyśli, że to odgrzany kotlet!!!
REKLAMA

Zaczęło się jakieś dwie dekady temu. Pamiętam dzień, w którym jako dzieciak dostałem w swoje ręce pierwszą odsłonę gry wszech czasów. Odzwierciedleniem mojego pełnego zaangażowania w strategię Sida Meiera były skargi nauczycieli bo zacząłem rzadziej pojawiać się w szkole ;) Kilka dni temu, kiedy dostałem pudełko z nowiutką, piątą odsłoną serii moja żona wpadła w panikę bo z naszego wspólnego konta zniknęły oszczędności ale w domu pojawił się mocniejszy komputer. To niestety minus tej gry bo żeby sprawnie zarządzać światem trzeba władować do maszyny:

REKLAMA

* system: Windows Vista SP2/ Windows 7 * procesor: 1.8 GHz Quad Core CPU * pamięć: 4 GB RAM * twardy dysk: 8 GB wolnego miejsca * karta grafiki: 512 MB ATI 4800 lub lepsza, 512 MB nVidia 9800 lub lepsza

Ale możecie mi wierzyć, że warto!

Najnowsza odsłona gry to dobrze nam znanego symulatora budowy imperium. W porównaniu z poprzednią częścią jest sporo udoskonaleń, udogodnień i modyfikacji. Przede wszystkim rozgrywka odbywa się na heksanach a nie jak dotąd na polach kwadratowych. Ma to znaczenie przede wszystkim podczas starć zbrojnych. Nareszcie wzrósł realizm bitew i na znaczeniu zyskała taktyka.

Wojna to jedno ale żeby cywilizacja mogła się w pełni rozwijać trzeba zapewnić odpowiedni poziom kasy, kultury i szczęścia. To akurat nie nowość ale novum w najnowszej odsłonie jest brak religii (pomysł jakby wyciągnięty z programu Palikota) i szpiegostwa. Zdecydowanie na plus. Jestem przekonany, że w Cywilizację 5 bardzo chętnie będą grali wytrawni fani jak i nowi gracze, którzy (jeśli to w ogóle możliwe) nie mieli wcześniej do czynienia z serią.

REKLAMA

Minusy: -brak Polski w rozgrywce -barbarzyńcy uzbrojeni w maczugi pojawiają się nawet w XX wieku

Plusy: -ulepszony system walk -świetna grafika -intuicyjny interfejs zarządzania

A na koniec ciekawostka. Zobaczcie jak ktoś rozwala komputer w 17 rund (!)

Adam Nowacki

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory