Święto Kina Niemego !

REKLAMA
14 - 17 października 2010 r. w Kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej w Warszawie odbędzie się 8. edycja Święta Niemego Kina.
REKLAMA

Tegoroczne Święto zainaugurują dwa polskie filmy związane z 90. rocznicą bitwy warszawskiej: Dla Ciebie, Polsko (1920) oraz Cud nad Wisłą (1921), w którym wystąpiły największe gwiazdy ówczesnego kina, m.in. Jadwiga Smosarska i Kazimierz Junosza-Stępowski. Filmy te niestety nie zachowały się w pierwotnej wersji, ale ocalałe fragmenty są czytelne narracyjnie. Warto je przypomnieć ze względu na ich znaczenie historyczne oraz fakt, iż stanowią cenną część polskiego dziedzictwa narodowego. Muzycznie filmy zilustruje zespół TRIFONIDIS "MOTION PICTURES" PROJECT.

REKLAMA

W programie znalazło się dziewięć filmów będących ekranizacjami swych literackich pierwowzorów. Tytuły takie jak: Zabójstwo księcia Gwizjusza (Francja, 1908) uznane przez D.W. Griffitha i Carla Dreyera za arcydzieło, Gdy zmysły grają Mauritza Stillera (Szwecja, 1924) pierwotnie czterogodzinne dzieło z boską Gretą Garbo czy Hamlet (Niemcy, 1920) z duńską aktorką - Astą Nielsen w roli tytułowej, wskazują na wzajemne przenikanie się sztuk obecne w kinie od samych jego początków.

Historia kina odnotowuje jedno nazwisko polskiej aktorki ery niemej o międzynarodowej sławie - Poli Negri. W Polsce niemal zupełnie nieznane pozostaje nazwisko - Stasi Napierkowskiej, która jako tancerka i aktorka zapewniła sobie znaczącą pozycję w kinematografii francuskiej oraz włoskiej. Pokażemy trzy spośród 86 filmów, w których aktorka zagrała w latach 1908 - 1926: Dzwonnik z Notre Dame (Francja, 1911), Max przeciwnikiem Tartarina (Francja, 1912) oraz Bracia Zemganno (Francja, 1925).

Zaprezentujemy krótkometrażowe filmy należące do nurtu awangardy filmowej lat 20. m.in. Balet mechaniczny Fernanda Légera i Dudleya Murphy'ego (Francja, 1924), Gorączkę szachową Wsiewołoda Pudowkina i Nikołaja Szpikowskiego (ZSRR, 1925) i Psa andaluzyjskiego Luisa Bunuela (Francja, 1928).

Zapraszamy również na projekcję wczesnych burlesek Charlie Chaplina (1914 - 1916) oraz filmy reklamowe z udziałem boskiej Grety Garbo.

REKLAMA

Wszystkim filmom towarzyszyć będzie specjalnie skomponowana i wykonywana na żywo muzyka - począwszy od muzyki klasycznej w wykonaniu orkiestry kameralnej, poprzez jazz i tango, na brzmieniach nowoczesnych kończąc.

Bilety (w sprzedaży od 1 września 2010 r. w kasie kina Iluzjon): 1 seans: 15 zł wieczór inauguracyjny: 17 zł karnet jednoosobowy na wszystkie seanse w ramach 8.ŚNK: 100 zł (do każdego karnetu film Mogiła nieznanego żołnierza wydany przez Filmotekę Narodową na DVD w prezencie)

KINO ILUZJON Al. Niepodległości 213, budynek Biblioteki Narodowej, wejście A

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory