Na rozkładówce Rock Radia - Dave Gahan & Soulsavers - "Angels & Ghosts"

REKLAMA
Soulsavers można uznać za niedocenione dziecko brytyjskiej sceny muzycznej. Projekt tworzą od blisko piętnastu lat Ian Glover i Rich Machin. Brzmienie tego producenckiego duetu nacechowane jest sporą dawką psychodelii nawiązującej do twórczości Röyksopp, Zero 7 czy Death in Vegas. Po wydaniu drugiego albumu "It's Not How Far You Fall, It's The Way You Land" ich podejście do muzyki uległo zmianie. Owszem nadal słyszymy mnóstwo elektronicznych wstawek, natomiast utwory zdominowały wokale zapraszanych gości. Na kolejnych materiałach pojawiali się m.in. Gibby Haynes z Butthole Surfers, Mike Patton z Faith No More czy przede wszystkim Mark Lanegan.
REKLAMA

Wrażliwa strona Dave'a Gahana.

REKLAMA

Twórczość duetu Soulsavers cechuje niezwykły klimat. Nasuwa się jednak pytanie czym byliby ci panowie i ich muzyka, bez zaproszonego Marka Lanegana. Przyznaję, że jestem ogromnym fantem tego niezwykle utalentowanego wokalisty z grungową przeszłością. To właśnie z byłym wokalistą Screaming Trees brytyjski projekt nagrał swój największy utwór "Revival" oraz genialny cover "No Expectations" Stonesów.

 

Trzy lata temu doszło do kolejnego eksperymentu. Soulsavers do współpracy zaprosiło przeżywającego wówczas trudne chwile Dave'a Gahana z Depeche Mode.

"Ten album okazał się bardzo terapeutyczny. Nie było żadnych ograniczeń. Dochodząc do zdrowia czułem, że muszę wyrzucić z siebie wiele rzeczy. Ta muzyka dała mi świetną okazję, by stanąć w obliczu wielkich pytań." - wspominał muzyk w materiale promującym krążek "The Light the Dead See".

Pierwsza płyta nagrana z brytyjskim duetem okazała się artystycznym strzałem w dziesiątkę. Gahan śpiewa w sposób bardzo uduchowiony, melancholijny, liryczny, chwilami wręcz natchniony. Głos Gahana brzmi krystalicznie czysto i swobodnie. Na niektórych numerach towarzyszą mu z lekka trącące muzyką gospel, kobiece chórki, wymieszane z akustycznymi wstawkami gitar i perkusji.

REKLAMA
 

Wsłuchując się w nowy materiał "Angels & Ghosts" można odnieść wrażenie, że już gdzieś to słyszeliśmy. Faktycznie wiele numerów mogłoby spokojnie znaleźć się na poprzednim albumie z Gahanem. Na szczęście jest kilka perełek. Singlowy "All Of This And Nothing" to ukłon w stronę fanów "Depeszów", a numer ósmy na płycie "The Last Time" spokojnie mógłby zostać wykorzystany w jednym z filmów Davida Lyncha.

 

W najbliższy weekend 7 i 8 listopada zapraszam na rozkładówkę z najnowszym albumem Soulsavers - "Angels & Ghosts". Ruszamy od 10:40! Co godzinę!

Program przygotował

Mariusz Stelmaszczyk

REKLAMA

.

Współpraca: Andrzej Baranowski Krystyna Piekutowska Katarzyna Zarębska

Produkcja:

Ewa Wojciechowska

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory