Na Rozkładówce Rock Radia Muchy - "Powracająca FALA"

REKLAMA
Latem mieniło trzydzieści lat od zrealizowania podczas Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie zdjęć do filmu "Fala" Piotra Łazarkiewicza.
REKLAMA

Można się spierać czy Jarocin był pewnego rodzaju wentylem bezpieczeństwa. Z jednej strony słyszymy, że ówczesne władze PZPR świadomie dały młodzieży przestrzeń wolności artystycznej by mieć ją pod kontrolą. Druga reprezentowana przez ludzi związanych z muzyką, zupełnie nie zgadzała się z takim poglądem. Choć zdaniem Piotra "Pietii" Wierzbickiego - wydawcy legendarnego fanzinu "QQRYQ":

REKLAMA

"Punk Rock na dobre pojawił się w Polsce na początku lat osiemdziesiątych. Możemy przeczytać, że to była prawdziwa walka z systemem. Owszem jest w tym racja. Dobrze to pamiętam, trwała komuna. Natomiast doskonale wiem, że chodziło również o dobrą zabawę. Warto jednak zaznaczyć, że ciężko było sobie wyobrazić, aby jakiś rockowy zespół w ogóle zaistniał kiedy choć raz nie wystąpił w Jarocinie."     

Nie ulega jednak wątpliwości, że Jarocin był jedynym w swoim rodzaju i najważniejszym festiwalem w krajach za "żelazną kurtyną".

W 1985 roku reżyser Piotr Łazarkiewicz postanowił stworzyć obraz przedstawiający młodych Polaków - tych, którym nie dano prawa głosu, bo nie potrafili i nie chcieli przemawiać w języku narzuconej przez państwo ideologii.W ten sposób narodził się film "Fala". Dokument, który mimo cenzury poruszał i pokazywał muzyczny świat nie skażonym kapitalizmem.

"To jest film, który trzeba obejrzeć z głęboką świadomością, żeby dotrzeć do jego prawdziwej wartości. Jeśli nie odnajdziesz kontekstu znasz polowe historii"- opowiada w Rock Radio Michał Wiraszko.

REKLAMA

Na tegorocznej edycji festiwalu w Jarocinie poznański zespół Muchy zaprezentował nietypowy materiał.

"Pomysł narodził się w głowie Roberta Kazimierczaka wiceburmistrza Jarocina, który jest bardzo zaangażowany w organizację festiwalu i jego formułę. Dostaliśmy propozycję zagrania ścieżki dźwiękowej z filmu Piotra Łazarkiewicza ( ) Okazało się z spośród oryginalnych numerów udało nam się wybrać dziesięć, które odpowiadają naszemu pomysłowi na granie(...) My nigdy się nie buntowaliśmy, dlatego na tej płycie nie znalazły się kawałki stricte punkowe, bo to by było kłamstwo z naszej strony."- dodaje wokalista Much.

Efektem tego wydarzenia jest pierwszy i wyjątkowy koncertowy album Much "Powracająca FALA". Na płycie znajdziemy utwory napisane przez Republikę, TILT, Izrael, Madame i Aya RL czy zapominany już trochę zespół 1984.

 

Na wywiad z Michałem Wiraszko zapraszam 14 i 15 listopada. Startujemy od 10:40! Co godzinę.

REKLAMA

Program przygotował

Mariusz Stelmaszczyk

.

Produkcja:

REKLAMA

Ewa Wojciechowska

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory