Patti Smith na ceremonii wręczenia nagród Nobla

REKLAMA
Patti Smith pojawiła się w imieniu Boba Dylana w Sztokholmie, na wręczeniu nagród Nobla. W trakcie występu artystka... zapomniała tekstu.
REKLAMA

Bob Dylan został laureatem literackiego Nobla "za stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni" . Artysta napisał list do organizatorów gali, że inne obowiązki uniemożliwiają mu dotarcie do Szwecji 10 grudnia.

REKLAMA

W jego imieniu pojawiła się Patti Smith , która wykonała protest song "A Hard Rain's A-Gonna Fall ". Niestety w trakcie występu zapomniała tekstu. Przyznała, że jest bardzo zdenerwowana, przeprosiła i dokończyła utwór. "To niespotykane" skomentowali dziennikarze telewizji SVT. Bez wątpienia potknięcie Patti Smith przejdzie do historii. Prawdopodobnie to pierwszy taki przypadek, który zdarzył się na ceremonii rozdania nagród Nobla.

 

Przemowę odczytała w imieniu muzyka ambasador USA w Szwecji, Azita Raji . O przyznanej mu nagrodzie Nobla powiedział: Nigdy sobie tego nie wyobrażałem ani się tego nie spodziewałem. Gdyby ktoś mi powiedział, że mam choćby niewielką szansę zdobyć nagrodę Nobla, pomyślałabym, że równie prawdopodobne będzie, że wybiorę się nas spacer po Księżycu.

Artysta dodał, że kiedy dowiedział się, że został laureatem Nobla, pomyślał o Williamie Szekspirze: Jestem przekonany, że gdy pisał "Hamleta", zadawał sobie mnóstwo pytań dotyczących dość przyziemnych kwestii jak: "Jacy będą odpowiedni aktorzy?", "Jak chcę to wystawić?", "Czy naprawdę chcę, by akcja działa się w Danii?". (...) Podobnie jak Szekspira, mnie też zajmują przyziemne sprawy. "Jacy są najlepsi muzycy do tej piosenki?", "Czy nagrywam w odpowiednim studiu?", "Czy ta piosenka jest we właściwej tonacji?". Niektóre rzeczy nie zmieniają się, nawet po 400 latach.

Dylan oczywiście podziękował też Szwedzkiej Akademii.

REKLAMA

SŁUCHAJ ROCK RADIA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory