Dziś 76 urodziny Roya Harpera

Ten brytyjski muzyk rockowy i folkowy przyszedł na świat 12 czerwca 1941 roku w Manchesterze w Wielkiej Brytanii.

Roy Harper jest uznawany za jednego z najlepszych wirtuozów gitary akustycznej, który jednocześnie nigdy nie zyskał takiej popularności, na jaką zasłużył. W czasie swojej 50 letniej kariery wydał 32 piosenki. W 2005 roku został odznaczony nagrodą MOJO Hero Award.

Pierwszy zespół założył w wieku 14 lat wraz z braćmi - Davidem i Harrym. W 1966 roku światło dzienne ujrzał jego album ,,Sophisticated Begger'' , który był zbiorem wierszy przygrywanych na gitarze akustycznej. Dzięki temu, że w miarę upływu czasu zaczęły go zauważać takie gwiazdy jak Pink Floyd, Led Zeppelin, Ian Anderson czy Kate Bush jego reputacja zaczęła powoli rosnąć. W 1970 podpisał kontrakt z menadżerem grupy Pink Floyd, który zaowocował w 1975 roku piosenką ,,Have a Cigar" .

Dodatkowo dzięki nieobecności Roberta Planta, który przez stratę syna na pewien czas zniknął ze środowiska muzycznego, Harper miał szansę pisać teksty do nowego albumu Jimmiego Page'a, lecz jego teksty ostatecznie nie zagościły na nowej płycie. Jednakże na jego cześć Led Zeppelin wydało kawałek ,,Hats off to (Roy) Harper'' .

Roy Harper komponuje do dzisiaj takie kawałki jak, np. ,,Songs of Love and Loss'' z 2011 roku. Jego najnowszy album ,,Man and Myth'' został wydany w 2013 roku. Dodatkowo muzyka możemy zobaczyć w takich filmach dokumentalnych jak: ,,Pink Floyd: The Story of Wish You Were Here'' czy ,,Pieśń pozostaje ta sama'' .

 

SŁUCHAJ ROCK RADIA