35 lat temu Metallica nagrała demo "No Life 'Til Leather".

Przyjęcie do Metallici Dave'a Mustaine'a zaowocowało wydaniem czwartego demo zespołu. Tak rozpoczęła się ich kariera.

Metallica, szukając własnej drogi i brzmienia, wielokrotnie zmieniała skład. Momentem przełomowym okazało się napotkanie na swojej drodze Mustaine'a. Gitarzysta zaimponował im swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Wniósł do zespołu wiele nowych pomysłów.

- Wtargnął w nasz świat niczym huragan i zawirował go swoim urokiem i dobrą prezencją - mówił Lars Ulrich w rozmowie z Rolling Stone w 2015 roku. - Miał wszystko. Miał zarysy i plany na kilka piosenek, a my je chwyciliśmy. Metallica weszła do Chateau East Studio 6 lipca 1982 roku przepełniona energią nowego członka zespołu. Okres nagrywania finansował Kenny Kane, który prowadził punkową wytwórnię High Velocity.

Kane'owi marzyła się ostrzejsza wersja piosenki "Hit the Lights", nad którą zespół już pracował. Nie satysfakcjonowało go nagranie Metalliki, jednak było już za późno na zmiany.

Dwie, spośród nagranych wtenczas piosenek ("The Mechanix" i "Jump in the Fire") napisał Dave Mustaine. Piosenki jednak pozostały na marginesie, ponieważ ich teksty miały wiele podtekstów seksualnych.

- Teksty do "Mechanix" były dosłownie - i mówię to z pełną odpowiedzialnością - o seksualnym spotkaniu na stacji benzynowej - wspominał po latach Lars Ulrich.- Wszystkie te eufemizmy miały seksualne podteksty. Nie chodziło o to, że były one szczególnie złe [teksty], jednak w tamtym czasie było wiele takich piosenek w amerykańskim hard rocku i metalu.

Do bardziej dopracowanych utworów zaliczały się chociażby "Metal Militia", czy "Phantom Lord". Piosenki te głosiły ideę wspólnego zjednoczenia się jako żołnierze i walczenia w wojnie ze sprzeciwiającymi się metalowi. Zwalczać ich mieli "słowem metalowym".

W podobnej tematyce powstał kawałek "Seek and Destroy". Przesłanie utworu brzmiało: "Zamierzamy przedsięwziąć wszelkie niezbędne środki".

Zespół zyskiwał nowych fanów, a Hetfield w końcu mógł rozwinąć skrzydła, grając na gitarze, ale i również śpiewając. Słuchacze docenili jego wokal.

Po roku i licznych zmianach w składzie Metalliki oraz w kompozycji piosenek (m.in. "Seek and Destroy", która niestety utraciła na tym), artyści wydali swój pierwszy album studyjny - "Kill 'Em All".

SŁUCHAJ ROCK RADIA